Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Zahraničí
Dvořákovo oratorium Stabat mater op. 58 provedl Pražský filharmonický sbor v Budapešti. Pozvání přijal sbor se svým sbormistrem Lukášem Vasilkem od Budapešťského jarního festivalu. Koncert se uskutečnil ve čtvrtek 6. dubna ve Velké síni Lisztovy akademie, se Symfonickým orchestrem MÁV a pod taktovkou Pétera Csaby. Sólových partů se ujali sopranistka Ingrid Kertesi a mezzosopranistka Lúcia Megyesi Schwartz a čeští pěvci, tenorista Aleš Briscein a basista Pavel Švingr. Zde jsme přinesli podrobnější informace.

Pražský filharmonický sbor (foto Petra Hajská)

 

Praha
Do otevřeného výběrového řízení na pozici uměleckého šéfa souboru Laterny magiky se přihlásilo více než deset zájemců. Komise navrhne vítězného kandidáta do konce května. Podle ředitele české první scény Jana Buriana přejde Laterna magika od nové sezony na inovovaný způsob řízení, kdy se stane otevřeným prostorem pro experimentální projekty s přesahem do performačních a multimediálních uměleckých oborů. S nástupem nového uměleckého šéfa souboru do funkce se počítá k letošnímu 1. září, zde jsme přinesli podrobnější zprávu.

Širší veřejnosti prakticky neznámá skladba Leoše Janáčka zazněla ve středu při koncertu Ensemble Opera Diversa v brněnské Redutě. Šlo o krátkou kompozici nazvanou Zvuky ku památce Förchtgotta Tovačovského, takzvanou juvenilii, tedy práci z mládí. Janáček skladbu pro smyčce napsal v roce 1875 v době svých pražských studií. Věnoval ji Arnoštu Förchgottovi Tovačovskému, hudebnímu skladateli, sbormistrovi, autorovi úprav lidových písní, chrámové i jiné hudby. Nadace Leoše Janáčka v soupisu díla uvádí, že skladba byla poprvé veřejně provedena v roce 1988 v St. Louis ve Spojených státech. Zde jsme přinesli zevrubnější zprávu.

Národní divadlo v Praze obsadilo v minulém týdnu do dvou představení Verdiho La Traviaty zahraniční pěvecké hvězdy: ruská sopranistka Julia Novikova ztvárnila titulní hrdinku, ukrajinský tenorista Dmytro Popov Alfreda. Představení z projektu Světové operní hvězdy dirigoval Jaroslav Kyzlink. Zde najdete naši recenzi.

G. Verdi: La traviata – Julia Novikova (Violetta Valéry), Dmytro Popov (Alfredo Germont) – ND Praha 2017 (zdroj ND Praha / foto Hana Smejkalová)

Více než třicet pět galerií, divadel, kaváren nebo uměleckých ateliérů Prahy 7 ve čtvrtek otevřelo své dveře zdarma. Během sedmého ročníku akce s názvem Máme otevřeno byly pro návštěvníky připraveny komentované prohlídky výstav, hudební, divadelní i filmové akce, diskuse, workshopy nebo afterparty. Organizátorem je od roku 2012 Centrum současného umění DOX, v něm bylo k vidění pět výstav.

Čeští taneční umělci, kteří končí svou aktivní kariéru, budou moci získávat evropský grant. Nadační fond pro taneční kariéru se stal členem mezinárodní sítě, která se druhou kariérou bývalých tanečníků zabývá. Také tanečníci z Česka tak díky tomu dosáhnou na grant až 3000 eur (asi 80.000 korun), který jim má umožnit po skončení působení na scéně třeba studium nebo rekvalifikaci. Fond se stal členem mezinárodní sítě IOTPD (International Organization for Transition of Professional Dancers). Ta uděluje každý rok Grant Philippa Braunschweiga, který nese jméno švýcarského podnikatele a mecenáše, zakladatele slavné baletní soutěže Prix de Lausanne.

Agentura Nachtigall Artists oznámila, že z organizačních důvodů musí zrušit koncert americké mezzosopranistky Joyce DiDonato, který se měl v rámci cyklu Hvězdy světové opery uskutečnit ve Smetanově síni Obecního domu v sobotu 10. června 2017. Majitelé vstupenek je mohou vrátit v předprodeji nebo vyměnit za jiný z koncertů pořadatelské agentury. Informaci jsme uveřejnili zde.

Na sedmi pražských divadelních scénách se v minulém týdnu odehrál dvacátý třetí ročník přehlídky současného tance Česká taneční platforma. Pořadatelé udělili ceny pro nejlepší taneční inscenaci a tanečníka roku i cenu za světelný design a ocenění pro manažera v taneční oblasti. Součástí přehlídky byl i projekt Jara Viňarského a Petry Tejnorové You Are Here, experimentální choreografie Jiřího Bartovance Svěcení jara i inscenace Flow, která je již třetí společnou prací režiséra Jiřího Havelky a souboru VerTeDance.

Flow – VerTeDance – Divadlo Ponec 2016 (foto Divadlo Ponec)

Česká filharmonie vystoupila v sobotu ve Dvořákově síni Rudolfina společně s dirigentem Joshuou Weilersteinem. Klavírního partu v Mozartově Klavírním koncertu číslo 20 d moll se zhostil Denis Kožuchin (klavír). Klavírista je vítězem Soutěže královny Alžběty v Bruselu z roku 2010. Zde si můžete přečíst naši recenzi tohoto programu.

 

Regiony
Komorní koncert Smetanova Tria se odehrál v rámci Pardubického hudebního jaro 6. dubna ve Společenském sále pardubické radnice. Trio ve složení Jitka Čechová (klavír), Jiří Vodička (housle) a Jan Páleníček (violoncello) zahrálo skladby Bohuslava Martinů, Bedřicha Smetany a Pabla de Sarasate. Naši recenzi si můžete přečíst zde.

Premiéru baletní inscenace Othello uvedlo v pátek Moravské divadlo v Olomouci, jako pokračování série tanečních adaptací her Williama Shakespeara. V titulní roli se představili Ivo Jambor a Damani Williams, sólisty a sbor doprovodila hudba gruzínského skladatele Alexeje Mačavarianiho. Baletního Othella nastudoval choreograf a režisér Robert Balogh, autorem hudebního nastudování byl Petr Šumník.

Staré píšťalové varhany v obřadní síni radnice v Liberci zřejmě ještě letos nahradí elektronický nástroj. Za jeho pořízení zaplatí město skoro 1,7 milionu korun. Současné varhany nejsou původním nástrojem v obřadní síni. Podle posudku diecézního organologa a kampanologa Radka Rejška se varhany blíží ke konci své životnosti. Radnice vybírala ze čtyř možností – od pořízení nových varhan, repasování současných či jejich přestavby na elektromagnetický systém. Tyto varianty by stály od pěti do patnácti milionů korun. Zde jsme v uplynulém týdnu informovali podrobněji.

Radnice v Liberci (zdroj wikipedia.org)
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat