Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Týden od 24. do 30. července 2017 - vydání číslo 221. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Nabízíme souhrn vybraných událostí aktuálního i uplynulého týdne.


Co přinese tento týden
Zahraničí
V úterý 25. července nabídne festival Bayreuther Festspiele premiéru Wagnerovy opery Mistři pěvci norimberští v hudebním nastudování Philippa Jordana. Režii má Barrie Kosky, scénu vytvořila Rebecca Ringst, kostýmy Klaus Bruns. Ústřední postavy Hanse Sachse se ujal Michael Volle. Připravujeme výběr ohlasů ze zahraničního tisku.

Mnichovské operní slavnosti se letos  na scénách Bayerische Staatsoper konají mezi 24. červnem a 31. červencem 2017. Přehlídka nejúspěšnějších inscenací uplynulých sezon nabízí šestnáct operních titulů, z toho dva ve festivalové premiéře. Převládají tituly italského a německého repertoáru. Podrobněji jsme o festivalu informovali v Operním kukátku, kde najdete i odkazy na naše recenze některých na festivalu uvedených inscenací (zde).

Salcburský letní festival nachystal na středu 26. července u příležitosti čtyřstého padesátého výročí narození Claudia Monteverdiho jeho operu L’Orfeo. Pod inscenací jsou podepsáni dirigent John Eliot Gardiner a režisérka Elsa Rooke. V roli Orfea se představí Krystian Adam, roli La Musica/Euridice nastudovala česká sopranistka a harfenistka Hana Blažíková. Druhý den, ve čtvrtek 27. července, přinese salcburský festival Mozartovu operu La clemenza di Tito. Inscenační tým tvoří dirigent Teodor Currentzis, režisér Peter Sellars, scénograf George Tsypin a kostýmní výtvarník Robby Duiveman. Účinkují Russell Thomas (Tito Vespasiano), Golda Schultz (Vitellia), Christina Gansch (Servilia), Marianne Crebassa (Sesto), Jeanine de Bique (Annio) a Willard White (Publio). První reakce zahraničních recenzentů najdete také na našem portále.

Hana Blažíková (zdroj hanablazikova.com)

 

Praha
Další koncert festivalu Letní slavnosti staré hudby Dantza se uskuteční v pondělí 24. července na Zámku Troja. Soubor Euskal Barrokensemble s uměleckým vedoucím Enrike Solinísem (barokní kytara) představí španělské a baskické rytmy ve Versailles. Zazní skladby Gaspara Sanze, M. P. de Albénize, Marina Maraise, Jeana-Baptisty Lullyho. Z koncertu plánujeme přinést recenzi.

Nový mezinárodní hudební festival Bach for All se koná v Praze od 14. do 28. července 2017. O jeho programu jsme více informovali zde. V posledním festivalovém týdnu vystoupí v pondělí 24. července v kostele sv. Šimona a Judy Ensemble Inégal vedený Adamem Viktorou. V úterý 25. července zazní v kostele Nejsvětějšího Salvátora Bachovy Brandenburské koncerty v podání Barocco sempre giovane se sólisty Ivou Kramperovou (housle), Julií Branou (flétna a zobcová flétna) a Jakubem Kydlíčkem (zobcová flétna). Řídí Shalev Ad-El (cembalo). Na středu 26. července jsou naplánovány do kostela Nejsvětějšího Salvátora Koncerty pro hoboj a housle, které přednesou Vilém Veverka (hoboj) a Iva Kramperová (housle) za doprovodu souboru Barocco sempre giovane (Vilém Veverka tento koncert zmiňuje v rozhovoru se čtenáři Opery Plus, publikovali jsme zde). Velké svatojakubské varhany představí ve středu 26. července v kostele sv. Jakuba Irena Chřibková (varhany), spoluúčinkují Ludmila Vernerová (soprán) a Jan Verner (trubka). Ve čtvrtek 27. července se v kostele sv. Ducha uskuteční violoncellový sólový recitál Mladí hrají Bacha studentů Pražské konzervatoře a Akademie múzických umění v Praze, v rámci kterého zazní šest violoncellových suit Johanna Sebastiana Bacha. Večer Magnificat na závěr je naplánován na pátek 28. července do chrámu Matky Boží před Týnem. Za doprovodu Barokního orchestru Pražské konzervatoře vystoupí Michaela Popik-Kuštěková (soprán), Jolana Slavíková (soprán), Markéta Cukrová (alt), Jaroslav Březina (tenor), Jiří Miroslav Procházka (bas) a Kühnův smíšený sbor se sbormistrem Markem Vorlíčkem.

Festival Bach for All Praha (zdroj FB Bach for All)

Umělecký program České televize ČT art bude v sobotu 29. července opakovat recitál Plácida Dominga s názvem Pocta Seville (1991), zazní v něm operní árie věnované Španělsku a samotné Seville, Vídeňské filharmoniky řídí James Levine. Po tomto programu bude následovat Pavarottiho recitál s dirigentem Levinem (1988).

 

Regiony
Olomoucké barokní slavnosti pokračují i v tomto týdnu v Uměleckém centru Univerzity Palackého – Jezuitském konviktu. Od pondělí 24. do středy 26. července se zde uskuteční série představení Endymio a Yta innocens. Z obou oper se dochovalo pouze libreto, které s použitím skladeb kroměřížských piaristů novodobě oživil Tomáš Hanzlík. Od čtvrtka 27. do neděle 30. července je vystřídá Vivaldiho barokní serenata La Senna festeggiante opět v hudebním nastudování Tomáše Hanzlíka. Více informací o Olomouckých barokních slavnostech jsme přinesli zde.

Tomáš Hanzlík: Endymio (zdroj OBS / foto Milada Hronová)

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov nabídne v úterý 25. července komorní koncert, na kterém vystoupí houslista Da Yoon You (housle) s Jihočeskou filharmonií pod taktovkou Jana Talicha. V jejich podání zazní Čtvero ročních dob pro sólové housle, smyčce a cembalo, Koncert pro smyčce C dur Antonia Vivaldiho a Corelliho Concerto grosso č. 1 D dur a Braniborský koncert č. 3 G dur Johanna Sebastiana Bacha.

V úterý 25. července a ve středu 26. července se v Českém Krumlově bude konat šansonový večern nazvaný Rendez-vous s Radkou Fišarovou, spoluúčinkují Petr Dvorský (kontrabas), Aliksandr Yasinski (akordeon), Mirek Linka (kytara), Ondřej Kabrna (klavír) a Radek Doležal (bicí).

Ve čtvrtek 27. července se pod hlavičkou českokrumlovského festivalu odehraje další z komorních koncertů, jehož sólisty budou Bohuslav Matoušek (housle, viola), Jakub Junek (housle) a Virtuosi Pragenses s uměleckým vedoucím Milanem Lajčíkem. Zazní Gordický uzel, suita pro smyčcový orchestr č. 1 Henryho Purcella, Concertone C dur pro dvoje housle a orchestr Wolfganga Amadea Mozarta, Koncert C dur pro dvoje housle a orchestr Georga Philippa Telemanna, Orchestrální kvartet F dur a Koncertantní symfonie D dur pro housle, violu a orchestr Karla Stamice.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat