FOK jedná s šéfdirigentem Inkinenem o prodloužení tříleté mise, příští sezonu bude v Praze řídit 12 koncertů

V 83. sezoně Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK vyvrcholí spolupráce s šéfdirigentem Pietarim Inkinenem a rezidenčním umělcem José Curou. Vedení orchestru v současné době vede jednání o prodloužení angažmá finského dirigenta, jehož působení je pro FOK podle něj velmi přínosné.

Pietari Inkinen a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK (foto Jan Kolman)

Pokračovat ve spolupráci s orchestrem chce i argentinský tenorista José Cura, který podle svých slov po své poslední rezidenční sezoně usiluje o to “zůstat v roli hosta navždy”. Program nové sezony FOKu společně s dalšími podrobnostmi dnes zveřejnil management orchestru v čele s ředitelem Danielem Sobotkou.

Koncertní sezona 2017/2018 mimo jiné nabídne návrat amerického pianisty Garricka Ohlssona, pokračování angažmá nizozemského hlavního hostujícího dirigenta Jac van Steena, adventní koncerty s Hradišťanem nebo recitál pěvce Štefana Margity.

FOK v české premiéře provede chorální symfonii Kullervo od Jeana Sibelia, která připomene sto let nezávislosti Finska. Projekci oscarového snímku Obchod na korze Pražští symfonici doprovodí živou hudbou Zdeňka Lišky, příznivci houslí se mohou těšit na recitál Julie Fischer či houslové gala v režii Pavla Šporcla, který se nově stal tváří edukativních programů FOK.

Symfonici také nabídnou nový projekt s pražským Divadlem Viola, cyklus Slovo a hudba. “Čtyři dramatické večery začneme v případě FOK symbolicky vzpomínkami na Václava Smetáčka prostřednictvím knihy jeho ženy Míly Smetáčkové, kterou bude v úryvcích interpretovat Taťjana Medvecká,” upřesnil šéf Violy Robert Tamchyna.

Zahájení sezony FOK tradičně předznamená 30. srpna ve Valdštejnské zahradě koncert pod širým nebem, na kterém zazní filmová hudba a díla Georgese Bizeta a Bedřicha Smetany. Zahajovací koncert pod vedením Inkinena se uskuteční 13. září v Obecním domě. Nabídne Romanci pro housle a orchestr č. 1 G dur a Koncert pro housle a orchestr D dur Ludwiga van Beethovena s hostujícím sólistou Pinchasem Zukermanem. Ve druhé části večera FOK provede symfonickou suitu Šeherezáda Nikolaje Rimského-Korsakova.

Šéfdirigent Pietari Inkinen s Pražskými symfoniky vystoupí na dvanácti koncertech. V Praze bude dirigovat český, světový a finský repertoár. FOK se pod jeho taktovkou vrátí k Beethovenovi, Johannesovi Brahmsovi a Antonu Brucknerovi.

V rámci mimořádných koncertů FOK chystá Koncert pro republiku, vánoční koncerty, Novoroční koncert a velikonoční provedení Stabat Mater. Pod názvem FOK pro nové generace orchestr připravil aktivity pro rodiny a edukativní programy v kostele sv. Šimona a Judy. Předprodej vstupenek na novou sezonu FOKu bude zahájen 2. května.

Obecní dům (zdroj fok.cz)

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na