Viva Verdi začíná dnes ve Státní opeře

Pětidenní minifestival Viva Verdi začíná dnes ve Státní opeře, trvat bude do neděle 4. října. Uvedeny budou čtyři Verdiho opery – Aida, Nabucco, La traviata a Macbeth, všechny se skvělým pěveckým obsazením. Dnes pod taktovkou Maurizia Barbaciniho zazpívá Aidu Michelle Bradley, v roli Radamese se představí Gaston Ribero.
Státní opera, Aida 2020 (foto Sergej Gherciu)

Od 30. září do 4. října 2020 bude ve zrekonstruované Státní opeře probíhat první ročník festivalu Viva Verdi. Těšit se můžete na známé tituly – AidaNabuccoLa traviataMacbeth v rozličném režijním pojetí a s mezinárodním pěveckým obsazením.

Aida
30. září a 4. října
Dramatický náboj příběhu etiopské princezny Aidy a egyptského válečníka Radama vyrůstá z vnitřního sváru ženy, která se musí rozhodnout mezi věrností své vlasti a láskou k muži, který patří k utlačovatelům jejího národa. Mezi láskou a povinností se ocitne i Radames, když nakonec kvůli Aidě zradí svou zem. Operu diriguje Maurizio Barbacini, Aidu ztvárnila Američanka Michelle Bradley. Jako Radames se představí Gaston Rivero, Agnieszka Rehlis vystoupí v roli Amneris a Edgars Ošleja v roli Egyptského krále.

Nabucco
1. října
Verdiho opera Nabucco, zpracovávající biblický námět ze Starého zákona, je neodmyslitelnou součástí repertoáru každého operního domu, který má k dispozici velké sborové těleso. Sbor zde zpívá jednu z nejslavnějších operních scén Va, pensiero, sull‘ali dorate, která se stala ve Verdiho době symbolem odporu Italů proti rakouské nadvládě. Inscenaci režijně nastudoval slavný argentinský tenorista José Cura. Dirigovat bude Jiří Štrunc,  hlavní roli ztvárnil Evez Abdulla. V roli Abigail uvidíte Elišku Weissovou a jako Fenenu Janu Sýkorovou.

La traviata
2. října
Operní příběh volně zpracovaný podle Dumasova románu Dáma s kaméliemi o nemocné kurtizáně Violettě a její marné touze vymanit se z konvencí dobové společnosti dojímá posluchače již více než 150 let. Jímavá Verdiho hudba romanticky idealizuje nešťastnou lásku Violetty k Alfrédovi a oslovuje více než teatrální efektností především hlubokou a emotivní lyrikou. Operu diriguje umělecký ředitel Státní opery Karl-Heinz Steffens. V hlavních rolích se představí Jana Kačírková jako Violetta a Matteo Desole jako Alfredo.

Macbeth
3. října
Bezuzdná ctižádost, nezřízená touha po moci a záhadné věštby, to jsou ingredience psychologického operního thrilleru. V Macbethovi Verdi zahájil cestu k hudebnímu dramatu, v němž je zpěv podřízen dramatické situaci a odráží psychologii a vnitřní pocity postav a v němž je dramatický obsah mnohem důležitější než belcanto neboli „krásný zpěv“. Diriguje Jiří Štrunc, Lady Macbeth ztvární Anda-Louise Bogza, v roli Macbetha vystoupí Olafur Sigurdarson, Fabián Lara.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments