Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
Týden od 23. do 29. října 2017 - vydání číslo 234. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Přinášíme souhrn událostí aktuálního i uplynulého týdne.

Zahraničí
Ve dnech 22. – 25. října zavítá Česká filharmonie spolu s dirigentem Tomášem Netopilem do čtyř měst Švýcarska, kde se představí s hudbou českých autorů. V Dvořákově Koncertu pro violoncello a orchestr h moll se jako sólista představí violoncellista Truls Mørk. Z turné chystáme exkluzivní reportáž.

Po premiéře opery La traviata, jejíž reflexi najdete zde, pokračuje festival OPERALIA Banská Bystrica 2017 v úterý 24. října uvedením operní produkce banskobystrické opery – Bizetových Lovců perel. Posledním festivalovým představením bude ve čtvrtek 26. října Verdiho opera Aida v nastudování hostujícího souboru z Divadla J. K. Tyla v Plzni, která na jevišti banskobystrického divadla zazní poprvé v jeho historii.

G. Verdi: La traviata – Alessandro Fantoni (Alfredo), Katarína Procházková (Violetta) – ŠO Banská Bystrica 2017 (zdroj ŠO Banská Bystrica / foto Jozef Lomnický)

Na programu úvodních koncertů 69. koncertní sezony Slovenské filharmonie je Mozartova poslední Symfonie č. 41 C dur Jupiter a Mahlerova První symfonie Titán. Obě díla zazní ve čtvrtek 26. a v pátek 27. října v koncertní síni Slovenské filharmonie pod taktovkou nového šéfdirigenta orchestru Jamese Judda, se kterým se filharmonici v září představili na úvodním koncertě 53. ročníku Bratislavských hudebních slavností. Z koncertu 26. října připravujeme recenzi.

Konec října přinese na jeviště Státního divadla Košice výjimečnou událost. V pátek 27. října v něm poprvé v historii divadla zazní poslední opera Giuseppe Verdiho Falstaff. Dílo, ve kterém se operní génius Verdi inspiroval dramatickým géniem Shakespearem, v Košicích inscenuje oscarový režisér Jiří Menzel. Hudební nastudování svěřilo vedení opery do rukou hostujícího slovenského dirigenta Martina Leginuse. Scénu pro košického Falstaffa vytvořil Tomáš Moravec, kostýmy navrhla Petra Goldflamová Štětinová. V postavě Falstaffa alternují Peter Mikuláš a Jiří Přibyl. Inscenaci zhodnotíme na našem portálu.

Státní divadlo Košice (zdroj theatre-architecture.eu)

V neděli 29. října bude na scéně Hamburské státní opery uvedena premiéra opery Claudia Monteverdiho Odysseův návrat do vlasti, kterou bude uctěno 450. výročí narození skladatele,  připadající na tento rok. Představení je potvrzením mezinárodního renomé souboru Collegium 1704 a dirigenta Václava Lukse, kteří zde toto geniální dílo raných operních dějin nastudují s předními světovými sólisty. Odysseem se stane americký tenorista Kurt Streit.

 

Praha
Ponec – divadlo pro tanec uvádí v pondělí 23. a v úterý 24. října světovou premiéru nového projektu choreografa Petra Tyce, který se tím vrací po čtrnácti letech k tanci. Inscenace nesoucí název Dokud neumřeli je tanečně-divadelní studií lásky a milostných vztahů, jež je volně inspirována románem britského spisovatele Juliana Barnese Jak to vlastně bylo? Představení se pohybuje na pomezí žánrů současného tance a divadla a vystupují v něm tři interpreti: laureátka ceny Taneční inscenace roku 2017 Tereza Hradilková, Lenka Kniha Bartůňková a Radim Peška. Hudbu složil Tomáš Procházka a autorem světelného designu je oceňovaný umělec Jan Komárek. Recenzi taneční premiéry si budete moci přečíst na našich stránkách.

T. Hradilková: Švihla – Tereza Hradilková – divadlo Ponec 12. 10. 2016 (foto archiv divadla Ponec)

26. ročník festivalu komorní hudby Svátky hudby v Praze, Václav Hudeček a jeho hosté bude slavnostně zahájen v úterý 24. října ve Dvořákově síni Rudolfina. Pod dirigentskou taktovkou Jana Kučery se v první části koncertu rozezní v interpretaci Symfonického orchestru českého rozhlasu, Václava Hudečka a Jana Mráčka hudba Wolfganga Amadea Mozarta a Pabla de Sarasate. Druhá polovina večera bude patřit pěveckému umění mezzosopranistky Jany Kurucové a tenoristy Luciana Mastra, kteří se představí v áriích a duetech z oper Giacoma Pucciniho, Giuseppe Verdiho a dalších.

Jednota pro zvelebení hudby v Čechách, spolek působící při Pražské konzervatoři, pořádá 5. ročník festivalu Kultura v srdci Evropy, jehož koncerty se uskuteční v Koncertním sále konzervatoře. Slavnostní zahajovací koncert v úterý 24. října bude náležet Symfonickému orchestru Pražské konzervatoře s dirigentkou Miriam Němcovou. V programu zazní Italské capriccio Petra Iljiče Čajkovského a Třetí klavírní koncert Sergeje Rachmaninova se sólistkou a laureátkou mnoha mezinárodních soutěží Irinou Cherkashynou.

Irina Cherkashyna (foto archiv Iriny Cherkashyny)

Třemi koncerty v Divadle Archa pokračuje tento týden festival Struny podzimu. Ve středu 25. října se na pódiu divadla mohou posluchači seznámit s hudbou kapely Lambchop s charismatickým frontmanem Kurtem Wagnerem. Tato progresivní kapela z Nashvillu proměňuje chápání toho, co dokáže country hudba a nástroje, které jsou s ní tradičně spjaty, a vytváří zbrusu nový styl. V pátek 27. října bude stejný prostor svědkem neotřelého projektu Nothing Like the Sun, s nímž letos přijíždí na festival britský skladatel a kontrabasista Gavin Bryars. Skladba Nothing Like the Sun je působivou hodinovou kontemplativní suitou osmi shakespearovských sonetů přednášených recitátorem a dvěma zpěváky za doprovodu osmičlenného instrumentálního souboru. Projekt zhodnotíme na našich stránkách. Nedělní večer (29. října) bude patřit fascinujícímu spektáklu, jímž pianista, skladatel a konceptualista Jason Moran vzdává hold svému nejoblíbenějšímu hudebníkovi a jazzové legendě Theloniovi Monkovi.

Na cestu do Jižní Ameriky a zpět pozve posluchače v Zrcadlové kapli Klementina ve čtvrtek 26. října soubor Collegium Marianum se svou uměleckou vedoucí Janou Semerádovou. Hostem programu, který nese název Hanacco Americano, bude hráčka na španělskou harfu Maria Christina Cleary.

Collegium Marianum (zdroj collegiummarianum.cz / © Petra Hajská)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5

Mohlo by vás zajímat