Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5

Tři inscenace, tři mladí talentovaní choreografové tvořící na hudbu českých hudebních skladatelů a tři rozdílná pojetí chápání faktoru času. To je nový projekt fenomenálního Pražského komorního baletu, který představí v úterý 24. října v Janáčkově divadle v České Lípě v rámci festivalu Lípa Musica. Ústředním hudebním motivem projektu je Mystérium času Miloslava Kabeláče, jedna z nejpozoruhodnějších českých kompozic 20. století. Sršící hudební gejzír jménem Orquestrina rozhýbe v sobotu 28. října Městské divadlo v Novém Boru. Projekt Radka Baboráka nabídne výlet do temperamentního světa tanga a bolera, ale i bujarý klezmer, s tanečním překvapením v podání osobností z taneční soutěže StarDance. Večer zhodnotíme na našich stránkách.

Mysterium času (vizuál) – Pražský komorní balet 2016 (zdroj prazskykomornibalet.cz)

Vystoupení slovenského uskupení Cigánski diabli završí v sobotu 28. října Mezinárodní hudební festival F. L. Věka, který probíhal v Dobrušce a jejím okolí téměř dva měsíce. Cigánski diabli ve svém programu ve Společenském centru v Dobrušce propojí cikánskou hudbu, jazz, etno i flamenko. V jejich osobitém projevu „gypsy devils style“ zazní skladby klasických skladatelů Josepha Haydna, Johannese Brahmse, Franze Liszta, George Bizeta a dalších.

 

 

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Kanadský operní soubor Pacific Opera Victoria ve Victorii (hlavním městě Britské Kolumbie) připravil premiéru Janáčkovy opery Její pastorkyňa pod názvem Jenůfa. Premiéra nové inscenace se konala 12. října v hudebním nastudování Timothyho Vernona. Režie se ujal světově uznávaný filmový režisér psychologických dramat Atom Egoyan. Děj Jenůfy přenesl režisér do současnosti a vytvořil výrazné drama z chudé kolonie východních přistěhovalců. Jenůfou se stala kanadská pěvkyně s polskými předky Lara Ciekewicz.

Ve čtvrtek 19. a v pátek 20. října byl vídeňský Musikverein svědkem jedné z nejočekávanějších událostí tamní operní sezony: „neoperního“ provedení Příhod lišky Bystroušky v koncertním sále. Dirigent Franz Welser-Möst a Cleveland Orchestra představili Janáčkovu operu jako uměleckou instalaci, v titulní roli s Martinou Jankovou. Ohlasy ze zahraničního tisku jsme přinesli zde.

Leoš Janáček: Příhody lišky Bystroušky – Musikverein Vídeň 2017 (zdroj Facebook Claudia Kapsamer / © Julia Wesely)

 

Praha
Ve věku 73 let zemřel v pondělí 16. října hudební publicista, producent a dramaturg Pražského jara Antonín Matzner. Hudbě se věnoval v několika směrech – byl uznávaným hudebním publicistou, autorem rozhlasových pořadů, pedagogem, ale také producentem a hudebním režisérem více než stovky alb převážně jazzu a populární hudby.

V pondělí 16. října se ve Dvořákově síni Rudolfina konal koncert k poctě nedávno zesnulé cembalistky Zuzany Růžičkové. Díla Johanna Sebastiana Bacha, Viktora Kalabise a Orlanda Gibbonse zahráli její pokračovatelé a bývalí žáci, cembalistka Monika Knoblochová, varhaník Jaroslav Tůma a cembalista Mahan Esfahani. Více o koncertu se dočtete zde.

Koncert k poctě Zuzany Růžičkové – Rudolfinum 16. 10. 2017 (zdroj ČF / foto © Petra Hajská)

Slavný italský filmový hudební skladatel Ennio Morricone v pondělí 16. října za doprovodu Českého národního symfonického orchestru popáté vystoupil v pražské O2 areně. Koncert v rámci světového turné Ennio Morricone – Last ever show s podtitulem Goodbye Prague pořadatelé označili za jeho loučení s pražským publikem. Stejně jako čtyři předchozí Morriconeho pražské koncerty byl i tento vyprodán. Morricone oznámil, že příští rok, kdy oslaví 90. narozeniny, již ve velkých halách vystupovat nebude.

Cenu klasické hudby Classic Prague Awards za rok 2017 v kategorii za celoživotní přínos získal dirigent Libor Pešek. Ocenění převezme na slavnostním večeru 20. ledna 2018 ve Smetanově síni Obecního domu, kde zazní jména i dalších jedenácti vítězů. Porota oznámila, že cenu v kategorii talent roku mohou získat tenorista z nastupující pěvecké generace Petr Nekoranec, mladý dirigent Jiří Rožeň a houslistka Olga Šroubková. Vyhlášení vítězů deseti kategorií a Ceny České televize bude živě vysílat stanice ČT art. Classic Prague Awards vznikly z iniciativy společnosti Voice of Prague a bývalého ministra kultury Jiřího Bessera.

Velikonoční festival duchovní hudby Brno – Libor Pešek – Brno 3. 4. 2016 (foto Petr Francán)

Vítězka Mezinárodní houslové soutěže Pražského jara 2017 Olga Šroubková byla hlavní protagonistkou dalšího koncertu komorní hudby, kterým pokračovala v úterý 17. října v Sále Martinů Hudební fakulty AMU sezona Mezinárodního festivalu komorní hudby EuroArt Praha. V dílech Johannese Brahmse, Antonína Dvořáka, Henrika Wieniawského a Ludwiga van Beethovena se dále představili klavírista Miroslav Sekera a violoncellista Eduard Šístek.

V budově Státní opery Praha proběhl v úterý 17. října další takzvaný kontrolní den, na který vedení Národního divadla pozvalo ministra kultury Daniela Hermana a novináře. Ti se mohli přesvědčit, že končí bourací práce, staticky se zajišťují bývalé sklady topiva, z nichž budou zkušebny, a zdí se orchestřiště, které bude větší než dříve. Po rekonstrukci se mimo jiné zkrátí cesta kulis na jeviště, takže se budou méně ničit, a zlepší se akustika, kterou narušovalo pronikání hluku z magistrály. Z rozpočtu na rekonstrukci se zatím utratilo asi 130 milionů korun. Celková dotace státu na opravu, tedy i na dodávky světelné a zvukové techniky, na stavbu, restaurování, přípravu a zajištění provozu po dobu rekonstrukce, je 1,2 miliardy korun. Záměrem rekonstrukce je uvést budovu do co možná nejpůvodnějšího stavu. Opera by měla být otevřena ke konci roku 2019.

Tři operní produkce nabídl minulý týden Festival hudebního divadla Opera. V úterý 17. října se na přehlídce uvedl domovský soubor Opery Národního divadla svou inscenací opery Juliette (Snář) Bohuslava Martinů (recenzi najdete zde). Festivalový víkend patřil menším operním studiím. V sobotu 21. října se v Českém muzeu hudby pod dirigentským a režijním vedením Tomáše Hanzlíka představil se svým nastudováním Hasseho opery La Semele Ensemble Damian (hodnocení si můžete přečíst zde). Poprvé se na přehlídce prezentovalo Opera studio Praha se svým projektem Anne – beze strachu hledět na nebe (recenzi připravujeme).

Bohuslav Martinů: Juliette (Snář) – Peter Berger (Michel), Alžběta Poláčková (Juliette) – ND Praha 2016 (zdroj archiv ND / foto Hana Smejkalová)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5

Mohlo by vás zajímat