Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden? Výběr aktualit klasické hudby, opery a tance od 5. do 11. března 2018 253

Zahraničí
Filharmonie Brno se v tomto týdnu dvakrát představí polskému publiku ve Wroclavi. V pátek 9. března provedou filharmonici s dirigentem Casem Scaglionem zčásti stejný program, který prezentovali minulý týden v Besedním domě. Namísto Beriových Lidových písní zazní ve Wroclavi Szymanowského Houslový koncert č. 2 s houslistou Milanem Paľou. O den později, v sobotu 10. března, se filharmonie účastní crossoverového projektu s jazzmanem Avishaiem Cohenem a jeho triem.

Milan Paľa (zdroj Filharmonie Brno / foto © Julian Veverica)

U příležitosti dvoustého výročí narození choreografického velikána Maria Petipy, autora nejvýznamnějších děl klasické baletní literatury, zařadí Slovenské národní divadlo na svůj repertoár baletní klenot na hudbu Cesareho Pugniho Esmeralda. Pod nastudování Petipovy monumentální baletní fresky Esmeralda se podepíší významný ruský choreograf Vasilij Medvedev a baletní mistr a choreograf Stanislav Fečo. Scéna a kostýmy jsou z dílny renomovaných ruských výtvarnic z Veľkého divadla v Moskvě Alyony Pikalové a Yeleny Zajcevy. Balet o krásné a temperamentní cigánce, o jejíž krásu soupeří celá Paříž, bude poprvé uveden na scéně Sálu opery a baletu Nové budovy Slovenského národního divadla v Bratislavě v neděli 11. března. Z premiéry přineseme recenzi, předpremiérový rozhovor s inscenátory jsme nabídli zde.

 

Praha
Ve Smetanově síni pražského Obecního domu se uskuteční ve středu 7. března mimořádný koncert FOK, na kterém se představí pražskému publiku dobře známá německá houslistka Julia Fischer s houslovým recitálem, na němž ji doprovodí klavíristka Julianna Avdějeva. Na programu jejich společného vystoupení v Obecním domě je Brahmsova Houslová sonáta č. 2 A dur, Šostakovičova Sonáta op. 134 a dále skladba Mýty od polského autora Karola Szymanowského. Podrobněji jsme o chystaném koncertu informovali zde. Se stejným programem se obě interpretky zastaví na svém turné ještě o tři dny později v brněnském Besedním domě. Hodnocení pražského koncertu si budete moci přečíst na našem portálu.

Julia Fischer (zdroj FOK / foto © Felix Broede)

Sukův komorní orchestr zahájí svoji letošní abonentní řadu výjimečně komorním koncertem, na kterém budou moci vyniknout kvality členů orchestru. Ve středu 7. března tak budou moci posluchači v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce obdivovat umění houslisty Martina Kose, violisty Karla Untermüllera a violoncellisty Davida Havelíka, kteří si přizvali k provedení komorních děl Wolfganga Amadea Mozarta, Ludwiga van Beethovena a Richarda Strausse ještě klavíristu Václava Máchu.

Orchestr PKF – Prague Philharmonia zakončí týden mimořádným koncertem ve Dvořákově síni Rudolfina. Koncert složený z děl Pietra Mascagniho, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Ludwiga van Beethovena bude doprovázen speciální vizuální složkou z pera designéra a vizuálního umělce Zohara Korena, který je spoluzakladatelem Synesthesia Series, projektu, jenž propojuje hudbu se speciálními vizuálními prvky inspirovanými notovým zápisem. Výsledek budou moci vidět i diváci v Praze v neděli 11. března. Orchestr bude řídit Alexander Bernstein, své stradivárky „Ex-Kiesewetter“ z roku 1723 rozezní v Rudolfinu houslista Augustin Hadelich.

Augustin Hadelich (zdroj PKF)

 

Regiony
Opera Národního divadla moravskoslezského uvádí každou sezónu premiéru jednoho významného operního díla v rámci řady Operní hity dvacátého století. V této sezoně se soubor opery rozhodl zařadit do repertoáru strhující dílo Dmitrije Šostakoviče Lady Macbeth Mcenského újezdu. Zásadní dílo operní literatury dvacátého století, které je „tragédií-satirou“ zkažené společnosti podléhající nezřízené moci sexuality, režíruje v Ostravě Jiří Nekvasil. V roli Katěriny, frustrované a utlačované hospodyňky, jež za sebou zanechává mrtvoly, se představí Elena Suvorova a Iordanka Derilova. Premiéra opery, z níž chystáme recenzi, se uskuteční ve čtvrtek 8. března v Divadle Antonína Dvořáka pod taktovkou Jakuba Kleckera.

D. Šostakovič: Lady Macbeth Mcenského újezdu – Elena Suvorova (Katěrina Lvovna Izmajlova), Aleš Briscein (Sergej) – NDM (foto Martin Popelář / zdroj NDM)

V brněnském Mahenově divadle bude mít v pátek 9. března premiéru baletní program 4 Elements. Baletní soubor Národního divadla Brno nabídne čtyři samostatné choreografie, dvě z nich od světoznámého choreografa Jiřího Kyliána. Choreografie Hidden Order od Lukáše Timuláka v sobě spojuje elementy tance, hudby i vizuálního umění. Další dvě choreografie, Falling Angels a Sarabande, pocházejí od Kyliána. Falling Angels je dílo o ženskosti pro osm žen a zazní k němu živá hudba souboru bicích nástrojů Dama Dama. Čtvrtá část Gnawa je od španělského choreografa Duata, který do Brna přijede na premiéru, z níž přineseme našim čtenářům recenzi.

Jedna z nejznámějších operních stálic na světových jevištích, Bohéma Giacoma Pucciniho, bude mít premiéru v pátek 9. března v Divadle F. X. Šaldy v Liberci. Nové představení hudebně nastudoval dirigent Martin Doubravský, režií byla pověřena Linda Keprtová. Hodnocení premiéry si budete moci přečíst na našem portálu.

Linda Keprtová (zdroj archiv Lindy Keprtové)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat