Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
Co přinese tento týden? Výběr aktualit klasické hudby, opery a tance od 1. do 7. října 2018.
Chen Reis (foto Marc Mitchell)

Praha

První říjnové pondělí bude ve znamení soudobé hudby.  Hudební meditaci s elektronikou i bez, Sedmý den, připravil orchestr Berg s dirigentem Petrem Vrábelem. Koncert se koná v prostoru evangelického kostela U Salvátora v 19:30. Více informací se můžete dočíst ve zprávě Meditace s orchestrem Berg.

Téhož dne, 1. října v 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina, zahájí 92. sezonu Symfonický orchestr Českého rozhlasu a Český filharmonický sbor Brno poctou Leonardu Bernsteinovi, od jehož narození 25. srpna 2018 letos uplynulo sto let. Program představí Bernsteina jako autora duchovní hudby, který se hlásí k evropské tradici klasické hudby i ke svým židovským kořenům.  Večer otevřou Chichesterské žalmy, které Bernstein složil v roce 1965 na objednávku děkana Chichesterské katedrály v anglickém Sussexu. Americký dirigent John Axelrod, který se stal v pouhých šestnácti letech Bersteinovým žákem, pak ve druhé půlce večera uvede lyrickou Čtvrtou symfonii Gustava Mahlera. Sólového vokálního partu se v obou dílech zhostí izraelská sopranistka Chen Reiss.

Sté výročí republiky slaví Česká filharmonie ve středu 3. října 2018 od 18 hodin. Koncert ve Dvořákově síni Rudolfina uvede předehra k opeře Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany a Polka, Furiant a Skočná ze stejného díla. Dále zazní Dvojkoncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány Bohuslava Martinů, ve kterém se jako sólisté představí klavírista Ivo Kahánek a tympanista Michael Kroutil. Druhá část večera bude patřit Symfonii č. 9 „Z Nového světa“ Antonína Dvořáka. Českou filharmonii bude řídit nově nastupující šéfdirigent Semjon Byčkov.

Ve dnech 3. a 4. října vystoupí v Obecním domě dirigent Andrej Borejko a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. Uvedou program přímo legendární. Borejko už orchestrem provedl Zemlinského Malou mořskou vílu, Ljadovovu Kikimoru nebo suitu z Čajkovského Šípkové Růženky. Tentokrát to bude Fibichův Vodník, Franckův Prokletý lovec a Ravelova suita Dafnis a Chloé. Slovem doprovodí Ondřej Brousek a Lisztův Koncert pro klavír a orchestr č. 2 A dur uvede klavírista Vardan Mamikonian.

Od 5. do 13. října 2018 bude v Praze probíhat 23. ročník mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu . Jako své hlavní centrum si již tradičně vybral opuštěnou budovu v centru hlavního města: Letos se jím stal Desfourský palác na Florenci. Tento chátrající neoklasicistní dům na devět dní oživí hlavní výstavní část nazvaná Princip neurčitosti. Festival 4+4 dny v pohybu tak návštěvníkům nabídne pravděpodobně poslední možnost zažít jedinečnou atmosféru tohoto paláce před plánovanou přestavbou. Návštěvníci se mohou těšit také na aktuální, provokativní a novátorské divadelní a taneční projekty z Austrálie, Francie, Itálie, Kanady, Maroka, Nizozemí, Norska, Libanonu, Sýrie či Velké Británie. Kompletní program festivalu bude zveřejněn v září 2018.

Kateřina Englichová, Vilém Veverka (zdroj pkf.cz)

Hudební týden v Praze zakončí 7. října 2018 Pražská komorní filharmonieMariánem Lejavou, Kateřinou Englichovou a Vilémem Veverkou koncertem nazvaným Duše národa, věnovaný výročí založení Československé republiky. Zazní kompozice úzce spjaté s historií československého státu: Hudba pro Prahu 1968 od Karla Husy a Bohemian-Danish Folk Tune Carla Nielsena zkomponovaná na nápěv české lidové písně Teče voda teče a staré dánské písně Dronning Dagmar ligger i Ribe syg, která vznikla v roce 1928 na objednávku Symfonického orchestru Dánského rozhlasu u příležitosti desetiletého výročí vzniku Československa.

Bachův varhanní podzim

V úterý 2. října začná v pražském kostele sv. Ignáce z Loyoly na Karlově náměstí celonárodní festival Bachův varhanní podzim. Od 19.00 hodin zahájí německý varhanník drážďanského Frauenkirche Samuel Kummer a provede díla Felixe Mendelssohna Bartholdyho, Roberta Schumanna i své vlastní skladby.

Ve středu 3. října pokračuje festival v Brně, kde polský varhaník Julian Gembalsky, v jehož podání uslyšíme skladby Johanna Sebastiana Bacha, Johanna Ludwiga Krebse, Jana Křtitele Kuchaře a v neposlední řadě také varhanní improvizaci samotného Juliana Gembalského na téma B-A-C-H.

Jediný odpolední koncert Bachova varhanního podzimu 2018 se uskuteční v doubravnickém kostele Povýšení sv. Kříže. Letos se zde představí mladá pěvkyně Aneta Ručková a varhaník Josef Kratochvíl.

Brno

V neděli 7. října (19.30 hodin) otevře sezónu i Český filharmonický sbor Brno se svým sbormistrem a uměleckým ředitelem Petrem Fialou. Na program zazní skladby Jacoba Handla Galluse, Johanessa Brahmse, Petra Ebena, Ilji Hurníka a Petra Řezníčka.

Regiony

Festival Lípa Musica pokračuje i tento týden. Hornista Přemysl Vojta spolu s Haydn Ensemblem Praha pod taktovkou Martina Petráka uvedou dílo Josepha Haydna 3. října luteránském kostele v Grosschönau od 19.00 hodin.
Na koncertě lesních rohů 5. října 2018 v Zittau  od 19.00 hodin se setkáme s Radkem Baborákem a jeho hornovým souborem, varhaníkem Alešem Bártou i dirigentem  a skladatelem Milošem Bokem.
V kostele sv. Petra a Pavla v Prysku zazní 7. října od 17.00 hodin Hlasy ženské duše. Německý soubor Sjaella představí hudbu Martina Luthera, Hildegardy von Bingen, Arvo Pärta nebo Ērikse Ešenvaldse.

Magdalena Kožená a Collegium 1704, Lípa Musica (foto Lukáš Marhoul)

Ve Zlíně je v plném proudu festival Harmonia Moraviae. Dne 3. října zazní v místním Kongresovém centru program Il giardino degli sospiri, ve kterém světoznámá mezzosopranistka Magdalena Kožená přednese dramatické scény slavných ženských hrdinek, společně s orchestrem Collegium 1704, pod vedením Václava Lukse. Úspěch tohoto programu na festivalu Lípa Musica přibližuje recenze Intímní galapředstavení.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments