V 79 letech zemřel skladatel a houslista Evžen Zámečník

Po dlouhé nemoci zemřel v pondělí hudební skladatel, houslista a dirigent Evžen Zámečník. Bylo mu devětasedmdesát let. O Zámečníkově smrti na sociálních sítích informoval sbor Kantiléna či orchestr Májovák, s oběma tělesy skladatel spolupracoval. Jeho hudbu hráli významní sólisté a ansámbly v Česku i ve světě.

Evžen Zámečník (zdroj majovak.cz)

Poslední rozloučení se podle smutečního oznámení uskuteční 24. února v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Brně-Zábrdovicích. Rodinný hrob je v Zámečníkově rodném Frýdku-Místku.

Evžen Zámečník byl synem lidového hudebníka, na brněnské konzervatoři vystudoval hru na housle, působil v různých orchestrech a dále studoval skladbu. V roce 1982 založil uznávaný soubor Brno Brass Band. V letech 1994 až 2002 byl ředitelem brněnské konzervatoře.

„Zámečníkův kompoziční styl byl zprvu blízký neoklasicismu, později se obohacoval o soudobé skladebné techniky. Převažuje v něm vždy tendence k bezprostřednímu výrazu hudební řeči a zjevná radost z melodické invence a muzicírování,“ uvádí o skladateli Český hudební slovník osob a institucí.

Psal skladby pro sólové smyčcové nástroje, dechová tělesa i velké orchestry, ale také operní hudbu, třeba dětské opery Ferda Mravenec a Brouk Pytlík, nebo muzikál Rychlé šípy.

Evžen Zámečník: Brouk Pytlík – ND Praha 1988 (zdroj archiv ND Praha / foto Oldřich Pernica)

Jeho Concerto giocoso premiérovala Česká filharmonie ke svému stodesátému výročí. Evžen Zámečník byl držitelem Ceny města Brna.

Mohlo by vás zajímat