V 79 letech zemřel skladatel a houslista Evžen Zámečník

Po dlouhé nemoci zemřel v pondělí hudební skladatel, houslista a dirigent Evžen Zámečník. Bylo mu devětasedmdesát let. O Zámečníkově smrti na sociálních sítích informoval sbor Kantiléna či orchestr Májovák, s oběma tělesy skladatel spolupracoval. Jeho hudbu hráli významní sólisté a ansámbly v Česku i ve světě.

Evžen Zámečník (zdroj majovak.cz)

Poslední rozloučení se podle smutečního oznámení uskuteční 24. února v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Brně-Zábrdovicích. Rodinný hrob je v Zámečníkově rodném Frýdku-Místku.

Evžen Zámečník byl synem lidového hudebníka, na brněnské konzervatoři vystudoval hru na housle, působil v různých orchestrech a dále studoval skladbu. V roce 1982 založil uznávaný soubor Brno Brass Band. V letech 1994 až 2002 byl ředitelem brněnské konzervatoře.

„Zámečníkův kompoziční styl byl zprvu blízký neoklasicismu, později se obohacoval o soudobé skladebné techniky. Převažuje v něm vždy tendence k bezprostřednímu výrazu hudební řeči a zjevná radost z melodické invence a muzicírování,“ uvádí o skladateli Český hudební slovník osob a institucí.

Psal skladby pro sólové smyčcové nástroje, dechová tělesa i velké orchestry, ale také operní hudbu, třeba dětské opery Ferda Mravenec a Brouk Pytlík, nebo muzikál Rychlé šípy.

Evžen Zámečník: Brouk Pytlík – ND Praha 1988 (zdroj archiv ND Praha / foto Oldřich Pernica)

Jeho Concerto giocoso premiérovala Česká filharmonie ke svému stodesátému výročí. Evžen Zámečník byl držitelem Ceny města Brna.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat