Týden s hudbou

Co přinese tento týden? Výběr aktualit klasické hudby, opery a tance od 8. do 14. října 2018.
Pavel Haas Quartet: Marek Zwiebel, Peter Jarůšek, Veronika Jarůšková (zdroj PHQ / foto Petra Hajská)

Praha

Dne 8. října 2018 vystoupí v Dvořákově síni Rudolfina klavírista Boris Giltburg a Pavel Haas Quartet ve složení Veronika Jarůšková, Marek Zwiebel, Jiří Kabát a Peter Jarůšek. Provedou společně Smyčcový kvartet As dur op. 105 Antonína Dvořáka a Klavírní kvintet f moll op. 34 Johannese Brahmse.

Ve středu 10. října 2018 od 19:30 hodin zahájí 123. sezonu Česká filharmonie Symfonie č. 2 c moll „Vzkříšení“ Gustava Mahlera, kterou bude řídit nový šéfdirigent a hudební ředitel Semjon Byčkov. Jako sólistky se představí německá sopranistka Christianne Karg a rakouská mezzosopranistka Elisabeth Kulman. Sborového partu se ujme Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasilka. V pátek 12. října provede Česká filharmonie tentýž program v Bratislavě.

Ludmila Peterková (zdroj peterkova.cz)

Koncertní program FOK zahájí 11. října 2018 v klášteře sv. Anežky cyklus Obrazy a hudba. V prvním koncertu této řady účinkuje naše přední klarinetistka Ludmila Peterková a renomované Bennewitzovo kvarteto (Jakub Fišer, Štěpán Ježek, Jiří Pinkas, Štěpán Doležal). Těchto pět umělců nesdílí společnou hudbu poprvé. V roce 2011 se například nahráli pozoruhodné Clarinettino, op. 11 Ondřeje Kukala, které je dedikované právě Ludmile Peterkové a které na koncertě zazní spolu s Klarinetovým kvintetem h moll, op. 115 Johannese Brahmse.
Na začátku koncertu se můžeme těšit na přednášku kurátorky Moniky Švec Sybolové k obrazu Georgese Braqua Zátiší s kytarou.

Lore Lixenberg (zdroj Filharmonie Brno)

Brno

Podzimní část Expozice nové hudby 2018 začne ve Vile Stiassni 11. října koncertem sopranistky Lore Lixenberg, která provede kompletní cyklus dvaceti písní Giacinta Scelsiho Canti del Capricorno. Jená se o první kompletní provedení písňového cyklu od italského skladatele, po jehož objevení se přepisovaly dějiny hudby.

V Besedním domě se představí 13. října španělský Plural Ensemble s Fabianem Panisellem. Soubor se soustředí na hudbu 20. a 21. století. V Besedním domě zahrají sklady P. M. Davise, G.F. Haase, F. Panisella a novou kompozici Ivo Medka. Koncert je koncipován tak, aby evokoval ono někdy nutné zpomalení a zastavení.

Plural Ensemble (foto Silvia Gomez Cisneros)

Celorepublikový varhanní festival Bachův varhanní podzim pokračuje i tento týden dvojicí varhanních recitálů. Nově rozšířené varhany v kostele sv. Tomáše rozezní 11. října varhanice Irena Chřibková, titulární varhanice v chrámu sv. Jakuba v Praze a ředitelka svatojakubského festivalu Audite Organum.

Dne 14. října v brněnské bazilice Nanebevzetí Panny Marie připomene v rámci svého recitálu varhaník Martin Moudrý, že Max Reger také za svého života koncertoval v Brně a jeho chorální fantazie Straf mich nicht zde zazněla ve světové premiéře, v dnes již neexistujícím Německém domě.

Miroslav Sekera (zdroj Filharmonie B. Martinů)

Harmonia Moraviae

Zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů pořádá festivalový cyklus koncertů Harmonia Moraviae. Ve čtvrtek 11. října 2018 je na programu Koncert pro dva klavíry a orchestr, H.292 Bohuslava Martinů, vedle kterého uslyšíme Dvořákova Othella op. 93 a Sukovu Pohádku op. 16. Pod taktovkou nového šéfdirigenta Filharmonie Bohuslava Martinů Tomáše Braunera se v pozici sólistů představí dva přední čeští klavíristé Miroslav Sekera a Daniel Wiesner.

V neděli 14. října 2018 se festival přesune do „hanáckých Athén“. V kroměřížském kostele sv. Mořice zazní duchovní díla Antonína Dvořáka: Te Deum, op. 103, Biblické písně, op. 99, Agnus Dei (ze Mše D-dur) a Hospodine, pomiluj ny (závěrečná část ze Svaté Ludmily). Program bude uveden v podání Filharmonie Bohuslava Martinů a Českého filharmonického sboru Brno; zpěvní sólové pasáže budou svěřeny předním českým pěvcům Pavle Vykopalové, Markétě Cukrové, Pavlu Valentovi a Jaroslavu Patočkovi.

Simona Šaturová (zdroj DP / foto © Petra Hajská)

Regiony

Divadlo J. K. Tyla v Plzni uvede premiéru inscenace opery Giuseppe Verdiho Nabucco, která se uskuteční dne 13. 10. 2018 od 19:00h ve Velkém divadle v Plzni, v režii šéfa opery T. Pilaře.

Tento týden též končí  Lednicko-valtický hudební festival.  Poctu Johannovi Mathiassi Spergerovi složí v pátek 12. října v Zámeckém divadle na Státním zámku Valtice slovenský soubor Musica aeterna se sólisty Martinou Masarykovou (soprán) a Jánem Prievozníkem (kontrabas).

Závěrečný koncert „Hommage á Georg Friedrich Händel“ se uskuteční v sobotu 13. října v jízdárně valtického zámku, kde vystoupí Barocco sempre giovane se sólisty Simonou Šaturovou a Petrem Nekorancem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky