Týden s hudbou
Zahraničí
Česká filharmonie je tohoto času v rakouské hlavní metropoli. Ve vídeňském Musikvereinu. Ve dnech 26. a 27. listopadu 2018 provede pod taktovkou svého šéfa Semjona Byčkova Mahlerovu Symfonii č. 2 „Vzkříšení“. Sólové party přednesou Christiane Karg a Elisabeth Kulman.
V pondělí 26. listopadu v londýnské O2 aréně zakončí své turné „Ennio Morricone European Tour“ Český národní symfonický orchestr pod taktovkou slavného dirigenta a skladatele. Orchestr byl na turné od 5. listopadu tohoto roku.
Praha
Pondělní večer bude v Českém muzeu hudby (19:30 hodin) patřit tvorbě východní Evropy konce 80. a začátku 90. let minulého století v provedení členů PKF – Prague filharmonia. Zazní jedna z nejpůsobivějších skladeb Henryka Góreckého Kleines Requiem für eine Polka, ve které autor podle svých slov vyjádřil smutek nad rozdělením Československa v roce 1993. Tento duet houslí a klavíru se dnes považuje za jednu z nejpůsobivějších pasáží celého Goreckého díla.národníNa koncertě bude uvedena v českém prostředí téměř neznámá skladba Romana Bergera Soft November Music, komponovaná pod dojmem listopadových událostí roku 1989. Vrcholem večera bude poslední verze Pärtových Fratres z roku 1983 pro sólové housle, smyčcový orchestr, claves a basový buben. Fratres vznikly v době pro Parta velmi pohnuté. První verzi píše ještě v rodném Estonsku, ze kterého v roce 1980 emigruje nejprve do Vídně a o rok později do Západního Berlína. Cely večer jako by lemovala Pärtova slova: „Před vzkříšením se musí zemřít. Předtím, než se něco řekne, nemělo by se říkat nic.“
V Praze vyvrcholí též Klavírní festival Rudolfa Firkušného. V úterý 27. listopadu 2018 (19:30) zahraje svůj recitál v Rudolfinu Grigorij Sokolov. O jedinečnosti svého přednesu přesvědčil Sokolov při svém vystoupení již na Firkušného festivalu před třemi lety. Tehdy učaroval obecenstvu i hudební kritice. Na připravovaný koncert zařadil Čtyři impromptus Franze Schuberta a Sonáta pro klavír č. 3 C dur op. 2 a Jedenáct bagatel op. 119 Ludwiga van Beethovena.
Festival pokračuje ve čtvrtek 29. listopadu 2018 (19:30) opět v Rudolfinu. Česká klavírní scéna festivalu bude reprezentována Miroslavem Sekerou. Od doby, kdy si v Formanově Amadeovi zahrál mladého Mozarta, uplynulo téměř pětatřicet let. Tehdy byl vybrán, neboť znamenitě ovládal hru na klavír i housle. To mu vydrželo až do přijetí na Pražskou konzervatoř, kde se rozhodl výhradně pro klavírní dráhu. Mimořádné úspěchy dokládají správnost jeho rozhodnutí. Pro svůj debut na Firkušného festivalu sestavil mimořádně zajímavý program, ve kterém se publiku představí s nebývale širokým stylovým záběrem od děl Scarlattiho, přes virtuózní Smetanovy klavírní kusy, až po Debussyho impresionistické barvy.
Závěrečný koncert Firkušného festivalu bude patřit Paulu Lewisovi v neděli 2. prosince 2018 (Rudolfinum 19:30). Lewis dnes patří k nejrespektovanějším pianistům své generace a nejen v jeho zemi jej posluchači i kritici zbožňují. Lewisova cesta k hudbě byla naprosto intuitivní, netradiční a plná náhod. Ač v dětství uváděl své okolí v úžas klavírním preludováním, jeho řádné klavírní vzdělání začalo až ve čtrnácti letech, kdy si okolí povšimlo schopností pianisty–samouka. Později byl přijat na Guildhall School of Music v Londýně do třídy Joan Havillové. Tehdy také došlo k osobnímu setkání s Alfredem Brendlem, u nějž se pak školil soukromě. Lewisovým osudovým skladatelem je Ludwig van Beethoven, kompletní nahrávka jeho sonát mu přinesla Gramophone Instrumental Award i cenu za desku roku v roce 2008. Na londýnských Proms provedl jako první pianista všech pět Beethovenových koncertů, jejichž nahrávka s Jiřím Bělohlávkem z roku 2010 získala titul deska měsíce časopisů Gramophone i Classic FM. V živé paměti zůstává jeho brilantní výkon v Brahmsově klavírním koncertu na Pražském jaru roku 2015. Jeho nadcházející recitál staví na dílech velikánů klasicismu – Josepha Haydna a milovaného Beethovena. Večer uzavřou Brahmsovy Čtyři klavírní kusy op. 119.
Milovníci staré hudby si přijdou na své v úterý 27. listopadu. V kostele sv. Šimona a Judy vystoupí v rámci řady staré hudby vynikající soubor Profeti della quinta s repertoárem žalmů a madrigalů italského skladatele Salomona Rossiho.
Ve dnech 27. a 28. listopadu (19:30) se bude v Obecním domě konat dvojice výjimečných koncertů. Věhlasný ruský dirigent a bývalý šéfdirigent Vídeňských symfoniků, Vladimir Fedosejev, diriguje Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK a jako sólista vystoupí hvězda mladé generace českých houslistů, Jan Mráček. Čajkovského houslový koncert, který v Obecním domě uslyšíme, hráli Mráček s Fedosejevem již v roce 2017 v Curychu, tehdy s Velkým orchestrem Petra Iljiče Čajkovského.
Brno
Filharmonie Brno uvede ve dvou posledních listopadových dnech (29 a 30. listopadu od 19:30 hodin) v Besedním domě mistrovské transkripce Bachova šestihlasého ricercaru z Hudební obětiny z pera představitele tzv. druhé vídeňské školy Antona Weberna. Na programu bude též suita sestavená legendárním dirigentem Gennadijem Rožděstvenským z vtipné i mrazivé polystylové hudby Alfreda Schnittkeho k inscenaci Revizní listiny (podle Gogolových Mrtvých duší) režiséra Jurije Ljubimova v moskevském Divadle na Tagance a Beethovenova Osudová symfonie. Diriguje Robert Kružík.
Zlín
V úterý 27. listopadu 2018 v 19.00 hod. se ve Velkém sále Kongresového centra Zlín koná druhý koncert abonentní řady A. Do Zlína zavítá jihokorejský symfonický orchestr KBS Symphony Orchestra ze Soulu, který nejprve uvede orchestrální předehru Antonína Dvořáka Karneval, v závěru večera pak zazní v pořadí pátá symfonie Petra Iljiče Čajkovského. Tato dvě díla budou lemovat jednu z nejkrásnějších a současně technicky nejnáročnějších kompozic určených pro sólový klavír a orchestr, a sice Rachmaninovův třetí klavírní koncert. Zmíněné dílo, které se i v dnešní době těší mimořádné oblibě především díky svým okouzlujícím romantickým tématům, provede korejský pianista Yekwon Sunwoo. I přes svůj mladý věk již tento interpret ve své kariéře dosáhl pozoruhodných úspěchů: v jeho bohaté sbírce titulů z mnoha mezinárodních soutěží vyniká zejména vítězství v proslulém Van Cliburnově klání pianistů za rok 2017, tedy v jedné z nejprestižnějších klavírních soutěží v celosvětovém měřítku. Celý program zazní pod taktovkou izraelského dirigenta KBS Symphony Orchestra Yoela Leviho, jenž na této pozici působí od roku 2014.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]