Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Velký prostor budou mít čeští umělci. „Každý rok vstupujeme minimálně do jedné mezinárodní koprodukce, letos tak navazujeme na výjimečné podmínky pro spolupráci našich umělců s Ghana Dance Ensemble vytvořené českou ambasádou v Akkře, ale také si velmi ceníme úzké spolupráce s Pražským Quadriennale, díky níž vznikla specifická linie Czech Dance Focus for PQ+. Festivalovému publiku, včetně zahraničních expertů, kteří přijedou na PQ, díky ní můžeme nabídnout exkluzivní výběr české taneční tvorby. Tradičně si také z domácí tvorby vybírají naši regionální partneři.

Klíčové vizuály pro reklamní kampaň festivalu TANEC PRAHA 2019 se dočkaly mimořádného uznání – v rámci udělování kreativních cen ADC Awards / Louskáček získala zlato za nejlepší fotografii agentura Comtech_CAN, která ve spolupráci s fotografkou Bárou Prášilovou vytvořila klíčové vizuály pro 31. ročník festivalu TANEC PRAHA na téma zvědavost. Navíc se videa z téže dílny prezentující festival TANEC PRAHA 2019 dostala do magazínu Shots.

Mezinárodní festival TANEC PRAHA hraje klíčovou roli mezi nejprestižnějšími akcemi, jimiž se může Česká republika chlubit. Nejvyššího ocenění dosáhl ke svému 25. výročí, kdy byl v posledním roce programu EU Culture (2013) vyhodnocen na 1. místě se 100% bodovým hodnocením mezi 236 festivaly všech žánrů v EU. V novém programovém období byl v hodnocení EFA již loni jediným českým Laureátem EFFE Label (Europe for Festivals – Festivals for Europe). V oblasti scénických umění znamená TANEC PRAHA totéž co Pražské jaro v hudbě nebo MFF Karlovy Vary ve filmu, konstatují nejen zahraniční experti.

Letos jsme vybrali nový kreativní tým v rámci cílené výzvy a ten velmi citlivě navázal na předchozí kampaně. Vedli jsme dlouhé diskuse, hledali společně klíč k pochopení a pozitivnímu vnímání současného tance co nejširší veřejností, k odstraňování určitých zábran. Z mnoha nápadů jsme si nakonec vybrali motto: Zvědavost je šance na zážitek. Moc se nám líbila práce Báry Prášilové a s napětím jsme čekali, s jakými návrhy k těm tématům přistoupí. Vše to najednou zapadlo do sebe a nutno dodat, že práce na vzniku vizuálů byla velmi náročná, v neposlední řadě pro interprety. Jak uvádí web Shots.net, je to opravdu the WORK.

 

 

MOVE fest 2019 v Ostravě

Připomínáme, že zítra začíná šestý ročník mezinárodního festivalu tance, cirkusu a fyzického divadla MOVE fest 2019, který proběhne od 22. do 26. května v Ostravě na Masarykově náměstí, v Cooltouru a v Domě kultury města Ostravy. MOVE fest otevře ve středu Běžkařská odysea Bratří v tricku. Mim Radim Vizváry letos do Ostravy přiveze sólové představení VIP, pantomimu, doplněnou efektními iluzionistickými prvky, kdy se na jevišti symbolicky pohybuje v nápadném kožichu. Představení je již dokonce vyprodáno. Vizváry se v Ostravě ovšem ujme i role lektora, taneční workshop pak chystá Markéta Jandová.

Festival bude 23. května pokračovat představením Nahkanaama (Kožená maska) Fina Jouni Ruutha, novo-cirkusová one-man show, která se nebojí černého humoru. Ostrava je jediným místem v České republice, kde bude Nahkanaama k vidění, dětem do 15 let je ale nepřístupná. Naopak všem generacím je otevřeno experimentální pohybové divadlo v podání akrobatického dua Cie Circoncentrique (Francie), které přijíždí s inscenací Respire (Dýchej), hrou těl, světel, síly a koulí. Dívčí skupina Holektiv uvede svou novou inscenaci Božena, která připomíná zapomenutý příběh Boženy Laglerové Peterkové, první české aviatičky, která bojovala za svůj sen stát se profesionální aviatičkou i za práva všech žen. Se svým sólovým projektem LeŤ se představí Markéta Stránská, která ukazuje, že ani hendikep nemůže tanečníka odradit od umělecké tvorby s niternou výpovědí. Na téma překračování imitů, ovšem z pohledu zdravého člověka, navazuje Kvartet (na hudbu Clarinet Factory) režisérky a choreografky Terezy Vejsadové. Šestý ročník mezinárodního festivalu tance, cirkusu a fyzického divadla v Ostravě uzavřou Amazonky Lenky Vagnerové.

Mezinárodní festival nového cirkusu Cirk–UFF začne v Trutnově

Od 29. května do 2. června se v Trutnově koná novocirkusový festival, který představí hosty z tuzemska i ze zahraničí. Představí se v něm například Cirk La putyka s projektem ADHD, Giorgio Bertolotti a Petr Forman představí inscenaci o putování vesmírem a snech o objevování nových planet, vystoupí Losers Cirque Copany s inscenací Ego, V.O.S.A. Theatre, Cie Pieds Perchés ze Švýcarska, australská akrobatická skupina Gravity and Other Myths, čeští Bratři v tricku nebo Cink Cink Cirk a Eliška Brtnická uvede svůj projekt Enola. Nebudou chybět workshopy a představení se budou odehrávat i pod širým nebem.

Cirk-UFF je mezinárodní festival nového cirkusu, jehož první ročník proběhl v roce 2011. Během své krátké existence si získal značné renomé nejen v ČR, ale i v zahraničí. Cílem je každoročně přivést do Trutnova to nejlepší z českého prostředí a předvést i progresivní zahraniční soubory, které určují směr vývoje současného cirkusu a pouličního umění. Vybraná představení se konají v Uffu, což je unikátní polyfunkční divadelní prostor. Jedná se o stavbu s variabilní scénickou a hledištní částí, jež lze uspořádat do pěti základních variant. Během roku hostí Uffo řadu divadelních klasických i alternativních představení a jiných akcí.

 

Letem tanečním světem

  • V pondělí 20. května se v divadle Ponec odehrála už 40. repríza inscenace Věrky Ondrašíkové a jejího tvůrčího týmu Guide. Na českou taneční scénu je to velký úspěch a letos bude představení v k vidění i na festivalu TANEC PRAHA.
  • Zveme do Brna na hostování Michala Záhory a jeho projektu Výročí,  svérázný taneční kaleidoskop z československých a českých dějin. 31. května do Buran Teatr v rámci multižánrového festivalu Meeting Brno.
Výročí, Michal Záhora/Pulsar 2018 (foto Vojtěch Brtnický)

Miroslav Kůra 95

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat