Týden s tancem: tanec online

Další týden uplynul a tanec setrvává dál v online světě. Přidávají se noví tanečníci a soubory se svými tréninky, které sdílejí s kolegy a s veřejností, například i Balet Národního divadla, přibývají nová vysílání záznamů představení, Losers Cirque Company pro své příznivce online uvádí první představení, které dalo souboru jméno. Inspiraci najdete i ve světě. Také si můžete koupit Vstupenku na NIC a podpořit svůj oblíbený soubor nebo divadlo další cestou.
Online tréninky Baletu ND

Nové tréninky a lekce online
Balet Národního divadla
se od dnešního dne přidal k dalším souborům a tanečníkům, kteří sdílejí online tréninky. V Baletu ND jde ale o specialitu, trénink je přenášen přímo z prostor baletního sálu, s živou korepeticí, vždy za přítomnosti baletního mistra a jednoho ze sólistů, kteří současně celý trénink předvedou. „Jsme doma. Ale udržovat ve formě se musíme všichni – a to nejen ve fyzické, ale i psychické kondici. Tanec pomáhá v obojím případě. Proto zkuste cvičit s námi. Tento trénink je nyní, v době koronavirových omezení, začátkem dne tanečníků Baletu Národního divadla. Rozstříhali jsme starý baletizol (speciální baletní podlaha, na které tančíme) a čtverce dopravili k tanečníkům domů. Ti ve svých domovech vytvořili improvizované baletní „sály“ a cvičí online tréninky,“ vyzývají také své diváky. V pondělí bylo možné zhlédnout trénink Alexandra Katsapova s Nikolou Márovou, v úterý jsme měli možnost vidět Alinu Nanu pod vedením Alexeje Afanasieva a ve středu bude zadávat přímo Filip Barankiewics, spolu s ním bude na baletním sále sólista Matěj Šust. Tréninky začínají v 10:00 hodin a Balet je streamuje na Facebooku, Instagramu i na Youtube.

Pražský komorní balet bude vysílat hodiny se svým sólistou Dominikem Vodičkou, a to v pondělí, ve středu a v pátek, vždy od 18 hodin na svém facebookovém profilu. Jde především o strečink a posilování, žádný náročný taneční trénink, lekce jsou určené pro širokou veřejnost.

Baletní akademie Adély Pollertové pro videolekce využívá platformu Vimeo. Videa jsou otevřena na požádání e-mailem, primárně jsou zadarmo, přístupové kódy na dotaz, ale účastníci jsou žádáni i o dobrovolný příspěvek pro lektorky.

Pokud máte chuť na nějakou inspiraci ze zahraničí, najdete online ukázkové hodiny různých souborů a tanečníků také:

Pokud máte chuť na záznamy zahraničních tanečních a baletních představení, zavítejte čas od času na stránky Nederlands Dans Theater, které po omezenou dobu odemyká některé choreografie na svém Vimeo kanálu. Aktuálně je možné vidět choreografii Hanse van Manena Short Cut.

V pátek 10. dubna na stránkách Bavorské státní opery, která má vlastní videokanál zde, bude od 12:00 do 14:30 vysílán záznam baletního představení Portrét Wayna McGregora.

Královská opera a Královský balet v Londýně zpřístupnily online na svém Youtube kanálu Händlovu operu Acis a Galatea v režii Wayna McGregora, záznam bude k vidění až do 3. května.

Finská národní opera mimo jiné zveřejnila na svých stránkách záznam baletu Malá mořská víla v choreografii nám dobře známého Kennetha Greveho. Uvádí také balet na motivy populární knihy pro děti Pipi Dlouhá punčocha a za dva dny bude k dispozici video představující ukázku současného tanečního repertoáru.

Losers Cirque Company v jedné ze svých inscenací s názvem Kolaps (foto František Ortmann)

Losers také na Mall.tv
Soubor Losers Cirque Company, který spolu s Radimem Vizvárym pokračuje (doslova vlastnoručně) v rekonstrukci Branického divadla na Divadlo Bravo. V crowdfundingové kampani na Hithitu už umělci vybrali necelou čtvrtinu cílové částky a zapojili se také do akce Mall.tv a platformy Donio. Pro své fanoušky si připravili příjemnou online odměnu – ve středu 8. dubna bude možné na tomto odkazu sledovat záznam jejich úplně první představení – The Loser(s). Jestli si vzpomínáte, premiéru měla tato novocirkusová inscenace v roce 2014 v rámci festivalu Letní Letná, šlo o tvůrčí počin především jednoho ze zakládajících členů Petra Horníčka, který předtím uspěl jako člen dua DaeMen v soutěži Česko hledá superstar, a choreografa Jarka Cemerka, který inscenaci i režíroval. Ze spolupráce se zrodil soubor, který si vydobyl zásadní postavení na scéně nového cirkusu a pohybového divadla.

Kvůli současným bezpečnostním opatřením v důsledku šíření pandemie COVID-19 jsme byli nuceni přesunout na neurčito velkou část našich představení. Museli jsme zrušit i naše pravidelné kurzy gymnastiky a párové akrobacie. Neproběhlo ani slavnostní předání Divadla, na které mělo přijít až tisíc lidí. Museli jsme posunout i premiéru našeho nejnovějšího představení pro děti s názvem MiMJOVÉ, které vzniklo ve spolupráci s Radimem Vizvárym. Zkrátka se asi 25 lidí z našeho týmu ocitlo ze dne na den bez příjmů. Pokud se rozhodnete přispět nám, pomůžete tak Lůzřím akrobatům, tanečníkům, osvětlovačovi, zvukaři, kostymérce a dalším, kdo se nečekaně ocitli bez příjmů,“ vzkazuje soubor.

Cirk La Putyka – Hit, Tell the Difference (zdroj Cirk LP, foto Jakub Jelen)

Cirk La Putyka pokračuje (A)live
Hned po „Lůzrech“ mohou diváci na Mall.tv sledovat další z představení Cirku La Putyka a také to bude rarita: Hit, Tell the Difference, která v režii principála souboru Rostislava Nováka mladšího propojuje akrobaty, tanečníky, herce a muzikanty ze Rwandy, České republiky a Kanady. Na nekompromisně rozdělené scéně, napůl travnaté a napůl evokující diskotékový parket, se setkalo deset rwandských chlapců a mladých mužů pohnutých osudů s tanečníky, akrobaty a hudebníky z bohatého Západu. „Kdo je bohatý a kdo chudý? A jak silná je hranice mezi materiálním a duchovním štěstím?“ ptá se inscenace, která měla premiéru 17. srpna 2017 rovněž na festivalu Letní Letná. Filmovému záznamu bude předcházet Novákův živě přenášený úvod, diváci pak budou moci přispět na podporu právě rwandských umělců. Po skončení záznamu bude na YouTube kanálu souboru zdarma ke zhlédnutí dokument Cirkus Rwanda režiséra Michala Vargy o této unikátní spolupráci, který byl uveden v roce 2018 i na MFF Karlovy Vary.

Představení Hit, Tell the Difference vzniklo na základě spolupráce rwandského souboru Future Vision Acrobat, Cirku La Putyka a týmu dokumentaristů, kteří o rwandských umělcích natáčeli film. Do něj přizvali Rostislava Nováka mladšího, aby ve městě Gisenyi, přímo na travnaté pláži u jezera Kivu, s mladými akrobaty uspořádal cirkusový workshop. Od původní myšlenky ale nebylo daleko k projektu produkčně mimořádně odvážnému – přivézt rwandský nový cirkus do Prahy. Vzniklo představení, jehož premiéra a další uvedení na festivalu Letní Letná vyprodávaly šapitó a o rok později společně s dokumentárním filmem nadchlo diváky na Jatkách78 i filmovém festivalu v Karlových Varech.

V rámci série (A)live mají diváci možnost vidět on-line několikrát týdně kromě filmových záznamů inscenací také pásmo nazvané Backstage s rozhovory se členy souboru Cirk La Putyka, archivními videi i exkurzemi do historie, nebo pořad Homework s videi z domácího prostředí umělců na předem zadaná témata. Další Homework bude vysílaný v neděli od 18:00 (režie Vít Neznal) a Backstage ve středu 15. dubna ve 20:00 (na podporu dětí z dětských domovů a seniorů z cirkusového prostředí).

Jihočeské divadlo – Klíče odnikud; Julie De Meulemeester v hlavní ženské roli (foto Michal Siroň)

Klíče odnikud také online
Velmi úspěšná inscenace Baletu Jihočeského divadla a choreografa Petra Zusky Klíče odnikud je také ke zhlédnutí na portálu Mall.tv. Běží od 5. dubna a ještě stále si ji můžete pustit. Inscenace si vysloužila nadšené ohlasy kritiky a Julie de Meulemeester, které tančila premiéru (nyní působí v zahraničí), získala za svůj výkon v hlavní roli Cenu Thálie.

 

Kupte si lístek na NIC a podpoříte NĚCO
Radní pro kulturu hlavního města Prahy Hana Třeštíková a online kulturní přehled GoOut spustili od 1. dubna celorepublikový projekt na podporu divadel, koncertních síní, klubů a obecně umělců. Od Apríla si lidé mohou kupovat vstupenky na NIC 2020, které proběhne 1. května. „Není to Apríl, je to vážná věc. Pokud své umělce neudržíme nad vodou, oblíbená divadla či kluby mohou přestat existovat. A protože si my Češi rádi hrajeme, napadlo mně, že nebudeme dělat obyčejnou sbírku. Nabídneme vstupenky na NIC. Nápad přišel hned po nedávném projevu prezidenta Miloše Zemana, ve kterém tak nespravedlivě české umělce kritizoval. Chci mu ukázat, že za svými umělci stojíme. Oni nyní pomáhají, jak to jen jde, my pomůžeme jim,“ vysvětluje Hana Třeštíková.

Nákup vstupenek funguje jako obvykle: na vstupenkovém portálu GoOut si zájemce může zvolit v jakém divadle či jiné kulturní instituci chce neexistující představení, koncert nebo jinou performanci navštívit. V rezervačního systému si pak koupí vstupenku do virtuálního sálu podle vlastního výběru. Do první řady na exkluzivní VIP místo za 5 000 korun nebo na galerii za 20 korun. Čím lepší místo, tím vyšší částkou svým umělcům návštěvník pomůže.

Virtuální sály mají v tuto chvíli kapacitu tisíc míst a celková hodnota vstupenek v každém sále je přes 680.000 korun. Sály se ale mohou v případě vyššího zájmu průběžně rozšiřovat. V nabídce již jsou desítky kulturních institucí a do 1. května, kdy NIC 2020 proběhne, přibydou další. Mohou se pořadatelům sami přihlásit, zároveň je budou pořadatelé aktivně oslovovat. „Akce sice vznikla v Praze, ale je celorepubliková. Jsme rádi, že už v tuto chvíli máme v systému například brněnské Sono Centrum nebo Cabaret des Peches. Na konci akce každá kulturní instituce dostane peníze za prodané vstupenky,“ komentuje Lukáš Jandač, obchodní ředitel GoOut.

Akce je určena primárně pro kulturní instituce, které jsou soukromé a většinu příjmů získávají ze vstupného. „My jako příspěvkové organizace se k této akci nepřipojíme, protože velká část našeho rozpočtu plyne z městské pokladny. Díky tomu jsme zatím složité období schopni přežít. Vybrané peníze teď potřebuje hlavně nezávislá kultura, ke které tak chceme být solidární,“ komentoval rozhodnutí pražských příspěvkových organizací ředitel Švandova divadla Daniel Hrbek.

NIC proběhne 1. května 2020. „Je to svátek zamilovaných, a proto v tento den symbolicky ukážeme, že milujeme kulturu,“ dodává Hana Třeštíková a uzavírá: „Chcete vědět, jestli NIC bude doopravdy nic, nebo NĚCO? Nechte se překvapit. Až do dvanácti hodin v poledne 1. května si můžete kupovat vstupenky.

A v jakých prostorech se bude konat onen kulturní zážitek „jaký svět neviděl“? Z prostor, kde hrají umělci ze sektoru současného tance a pohybového divadla, jsou to například tyto:
Cooltour (Ostrava), Cross Club, Divadlo Archa, Divadlo NoD, DOX+, Jatka78, Kasárna Karlín, La Fabrika, Divadlo Bravo/Losers Cirque Company, Palác Akropolis, divadlo Ponec, Studio Alta, Studio Hrdinů, Venuše ve Švehlovce, samostatně akci inzeruje uskupení Ufftenživot.
Další soubory budou po první vlně divadelních prostor přibývat. Své favority si můžete vybrat a podpořit zde:
https://goout.net/cs/festivaly/vstupenky-na-nic-2020/jrapf/+aptiq/

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat