Týden s tancem: tanec online

  1. 1
  2. 2
Další týden uplynul a tanec setrvává dál v online světě. Přidávají se noví tanečníci a soubory se svými tréninky, které sdílejí s kolegy a s veřejností, například i Balet Národního divadla, přibývají nová vysílání záznamů představení, Losers Cirque Company pro své příznivce online uvádí první představení, které dalo souboru jméno. Inspiraci najdete i ve světě. Také si můžete koupit Vstupenku na NIC a podpořit svůj oblíbený soubor nebo divadlo další cestou.
Online tréninky Baletu ND

Nové tréninky a lekce online
Balet Národního divadla
se od dnešního dne přidal k dalším souborům a tanečníkům, kteří sdílejí online tréninky. V Baletu ND jde ale o specialitu, trénink je přenášen přímo z prostor baletního sálu, s živou korepeticí, vždy za přítomnosti baletního mistra a jednoho ze sólistů, kteří současně celý trénink předvedou. „Jsme doma. Ale udržovat ve formě se musíme všichni – a to nejen ve fyzické, ale i psychické kondici. Tanec pomáhá v obojím případě. Proto zkuste cvičit s námi. Tento trénink je nyní, v době koronavirových omezení, začátkem dne tanečníků Baletu Národního divadla. Rozstříhali jsme starý baletizol (speciální baletní podlaha, na které tančíme) a čtverce dopravili k tanečníkům domů. Ti ve svých domovech vytvořili improvizované baletní „sály“ a cvičí online tréninky,“ vyzývají také své diváky. V pondělí bylo možné zhlédnout trénink Alexandra Katsapova s Nikolou Márovou, v úterý jsme měli možnost vidět Alinu Nanu pod vedením Alexeje Afanasieva a ve středu bude zadávat přímo Filip Barankiewics, spolu s ním bude na baletním sále sólista Matěj Šust. Tréninky začínají v 10:00 hodin a Balet je streamuje na Facebooku, Instagramu i na Youtube.

Pražský komorní balet bude vysílat hodiny se svým sólistou Dominikem Vodičkou, a to v pondělí, ve středu a v pátek, vždy od 18 hodin na svém facebookovém profilu. Jde především o strečink a posilování, žádný náročný taneční trénink, lekce jsou určené pro širokou veřejnost.

Baletní akademie Adély Pollertové pro videolekce využívá platformu Vimeo. Videa jsou otevřena na požádání e-mailem, primárně jsou zadarmo, přístupové kódy na dotaz, ale účastníci jsou žádáni i o dobrovolný příspěvek pro lektorky.

Pokud máte chuť na nějakou inspiraci ze zahraničí, najdete online ukázkové hodiny různých souborů a tanečníků také:

Pokud máte chuť na záznamy zahraničních tanečních a baletních představení, zavítejte čas od času na stránky Nederlands Dans Theater, které po omezenou dobu odemyká některé choreografie na svém Vimeo kanálu. Aktuálně je možné vidět choreografii Hanse van Manena Short Cut.

V pátek 10. dubna na stránkách Bavorské státní opery, která má vlastní videokanál zde, bude od 12:00 do 14:30 vysílán záznam baletního představení Portrét Wayna McGregora.

Královská opera a Královský balet v Londýně zpřístupnily online na svém Youtube kanálu Händlovu operu Acis a Galatea v režii Wayna McGregora, záznam bude k vidění až do 3. května.

Finská národní opera mimo jiné zveřejnila na svých stránkách záznam baletu Malá mořská víla v choreografii nám dobře známého Kennetha Greveho. Uvádí také balet na motivy populární knihy pro děti Pipi Dlouhá punčocha a za dva dny bude k dispozici video představující ukázku současného tanečního repertoáru.

Losers Cirque Company v jedné ze svých inscenací s názvem Kolaps (foto František Ortmann)

Losers také na Mall.tv
Soubor Losers Cirque Company, který spolu s Radimem Vizvárym pokračuje (doslova vlastnoručně) v rekonstrukci Branického divadla na Divadlo Bravo. V crowdfundingové kampani na Hithitu už umělci vybrali necelou čtvrtinu cílové částky a zapojili se také do akce Mall.tv a platformy Donio. Pro své fanoušky si připravili příjemnou online odměnu – ve středu 8. dubna bude možné na tomto odkazu sledovat záznam jejich úplně první představení – The Loser(s). Jestli si vzpomínáte, premiéru měla tato novocirkusová inscenace v roce 2014 v rámci festivalu Letní Letná, šlo o tvůrčí počin především jednoho ze zakládajících členů Petra Horníčka, který předtím uspěl jako člen dua DaeMen v soutěži Česko hledá superstar, a choreografa Jarka Cemerka, který inscenaci i režíroval. Ze spolupráce se zrodil soubor, který si vydobyl zásadní postavení na scéně nového cirkusu a pohybového divadla.

Kvůli současným bezpečnostním opatřením v důsledku šíření pandemie COVID-19 jsme byli nuceni přesunout na neurčito velkou část našich představení. Museli jsme zrušit i naše pravidelné kurzy gymnastiky a párové akrobacie. Neproběhlo ani slavnostní předání Divadla, na které mělo přijít až tisíc lidí. Museli jsme posunout i premiéru našeho nejnovějšího představení pro děti s názvem MiMJOVÉ, které vzniklo ve spolupráci s Radimem Vizvárym. Zkrátka se asi 25 lidí z našeho týmu ocitlo ze dne na den bez příjmů. Pokud se rozhodnete přispět nám, pomůžete tak Lůzřím akrobatům, tanečníkům, osvětlovačovi, zvukaři, kostymérce a dalším, kdo se nečekaně ocitli bez příjmů,“ vzkazuje soubor.

Cirk La Putyka – Hit, Tell the Difference (zdroj Cirk LP, foto Jakub Jelen)

Cirk La Putyka pokračuje (A)live
Hned po „Lůzrech“ mohou diváci na Mall.tv sledovat další z představení Cirku La Putyka a také to bude rarita: Hit, Tell the Difference, která v režii principála souboru Rostislava Nováka mladšího propojuje akrobaty, tanečníky, herce a muzikanty ze Rwandy, České republiky a Kanady. Na nekompromisně rozdělené scéně, napůl travnaté a napůl evokující diskotékový parket, se setkalo deset rwandských chlapců a mladých mužů pohnutých osudů s tanečníky, akrobaty a hudebníky z bohatého Západu. „Kdo je bohatý a kdo chudý? A jak silná je hranice mezi materiálním a duchovním štěstím?“ ptá se inscenace, která měla premiéru 17. srpna 2017 rovněž na festivalu Letní Letná. Filmovému záznamu bude předcházet Novákův živě přenášený úvod, diváci pak budou moci přispět na podporu právě rwandských umělců. Po skončení záznamu bude na YouTube kanálu souboru zdarma ke zhlédnutí dokument Cirkus Rwanda režiséra Michala Vargy o této unikátní spolupráci, který byl uveden v roce 2018 i na MFF Karlovy Vary.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat