U nás se vyskytuje jen nacionalismus a to je něco neobyčejně hloupého

  1. 1
  2. 2

JANA VAŠATOVÁ:
A nebylo to třeba také tím, že už byli taková ta novější škola, že už byli trochu lepší muzikanti?

IVAN MEDEK:
To bych neřekl, protože mnozí z nich ještě nebyli. Byli to studenti. Ale oni najednou viděli, že asi největší hudební umělec, jakého jsme kdy měli, zkouší zadarmo s nimi, kteří se prakticky ještě všecko učí. A to muselo na ty mladé lidi působit. To u nich muselo vzbudit dojem neobyčejné důvěry ve vlastní síly a to, že ta práce má smysl. Talich na ně nekřičel, Talich byl na ně hodný. Občas se trošku rozzlobil, když se rozptýlili. Ale to je úplně přirozené.

JANA VAŠATOVÁ:
Musel to být fantastický člověk… Když si člověk uvědomí, co měl možností, že mohl zůstat v zahraničí, nemusel se sem vůbec vracet, nemusel se třeba na Slovensku mořit od samých počátků se Slovenskou filharmonií. On měl v sobě něco takového jako: neustále něco nového budovat. Nejenom v dirigentské činnosti, ale třeba i právě v těch ansámblech. Jak vy to pociťujete?

IVAN MEDEK:
V tomhle ohledu máte pravdu. A k tomu je nutné přidat jednu věc. On byl nějaký čas zavřený na Pankráci a říkal vždycky: „Tady mě ponížili a tady chci zůstat. Tady se chci ospravedlnit.“ To byl jeden moment, takový trochu řekněme ne divadelní, ale zásadní. A kromě toho on byl vlastenec staré školy, víte? On říkal: „Já přece teď nepojedu do Ameriky.“ A mohl jet do Filadelfie například. Ale Talich říkal: „Co bych tam dělal? Tady je moje místo. Tady musím pracovat. Tady z toho musíme něco udělat.“ Takový druh vlastenectví se už dnes u nás nevyskytuje. U nás se vyskytuje jenom takzvaný nacionalismus a to je něco neobyčejně hloupého.

Služební průkaz Ivana Medka v České filharmonii (zdroj archiv rodiny Medkovy)

 

(pokračování)
Úvodní foto: archiv rodiny Medkovy

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na