Ve věku 90 let zemřel filmový a televizní režisér František Filip

Ve věku 90 let dnes zemřel režisér František Filip. Informovala o tom dnes Česká televize. Filip byl legendou české televizní tvorby. Natočil na 600 dramatických, hudebních a zábavních televizních pořadů – jsou mezi nimi například Tři chlapi v chalupě, F. L. Věk, Chalupáři či Cirkus Humberto. Režíroval také televizní inscenaci Prodané nevěsty a operet Polská krev a Netopýr.

František Filip (zdroj ceskatelevize.cz)

Z filmů, které František Filip natočil, patří k nejpopulárnějším Utrpení mladého Boháčka s Pavlem Landovským, Kočár nejsvětější svátosti s Janem Werichem a Jaroslavou Adamovou či Ikarův pád, v němž exceloval Vladimír Menšík, a navazující Tažní ptáci či Nezralé maliny. Kromě toho byl i autorem přepisů Smetanovy opery Prodaná nevěsta a operet Netopýr Johanna Strausse ml. a Polská krev Oskara Nedbala.

Své 90. narozeniny Filip oslavil loni 26. prosince, narodil se v Písku. K filmu se dostal přes amatérské divadlo a studovat na FAMU začal až jako dvacetiletý v roce 1950. Jeho prvním ročníkovým snímkem byl dokument Ústřední loutkové divadlo. O 40 let později se na školu vrátil jako profesor a své zkušenosti předal mnoha studentům režie.

Za své dílo získal řadu cen, například v roce 1994 byl prvním, kdo byl uveden do Dvorany slávy tehdejší televizní ankety popularity Týtý. V roce 2017 mu byla udělena Cena Thálie za šíření divadelního umění v televizi. „Jsem tady omylem, jsou tady samí jevištní mistři a já nevím, co jsem,“ žertoval tehdy při převzetí ceny Filip. V roce 2011 převzal Cenu Vladislava Vančury za dlouholetou kultivaci televizní tvorby a podíl na její proměně v umělecké odvětví

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


4 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments