Sledujte záznam operety Netopýr z Bavorské státní opery

Díky spolupráci Opery PLUS a evropské kulturní stanice ARTE můžete sledovat záznam operety Johanna Strausse Netopýr z Bavorské státní opery. Záznam představení zůstává přístupný na této stránce.

Doktor Falke se na maškarním plese snaží pomstít Gabrielu von Eisensteinovi, starému příteli, který ho po večírku opustil a zanechal ho spícího, opilého a převlečeného za netopýra. Druhý den ráno se v tomto kostýmu musel potácet městem, což v něm zanechalo pocit hlubokého ponížení. Aby Falke viníka potrestal, vymyslí plán – zařídí, aby byl Eisenstein během plesu přistižen při cizoložství. Následuje přehlídka špinavých triků a intrik, z níž nikdo nevyjde bez úhony…

Král valčíků Johann Strauss II. si v této operetní smršti o třech dějstvích utahuje z lidské slabosti. Netopýr (Die Fledermaus) je skladatelovou třetí operetou a byl inspirován hrou Le Réveillon Meilhaca a Halévyho – dvou slavných libretistů Offenbachových nejúspěšnějších děl. Při premiéře ve Vídni v roce 1874 měla takový divácký úspěch, že se během následujících dvou měsíců hrála téměř padesátkrát. Ačkoli se ve vídeňské verzi libreta děj již neodehrává na Silvestra, Bavorská státní opera si přesto pro uvedení tohoto představení zvolila právě toto období, které nabízí chvíle úniku. Vladimir Jurowski a režisér Barrie Kosky se při této příležitosti znovu setkávají v Mnichově spolu s obsazením, v němž vynikají německá sopranistka Diana Damrau (Rosalinda) a rakouský barytonista Georg Nigl (Eisenstein).

Johann Strauss: Die Dledermaus (Netopýr)
Bavorská státní opera, Mnichov, Německo, záznam pořízen v roce 2023

Režie: Barrie Kosky
Hudební režie: Vladimir Jurowski
Choreografie: Otto Pichler
Libreto: Richard Genée
Scénografie: Rebecca Ringst
Kostýmy: Klaus Bruns
Osvětlení: Joachim Klein
Dramaturg: Christopher Warmuth

Účinkující:
Georg Nigl
Diana Damrau
Martin Winkler
Andrew Watts
Sean Panikkar
Markus Brück
Kevin Conners
Katharina Konradi

Bavorský státní orchestr
Sbor Bavorské státní opery
Christoph Heil – sbormistr

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments