V Šaldově divadle zahraje Adam Skoumal

Ruským skladatelům bude zasvěcen další z cyklu symfonických koncertů, který připravuje 26. února 2022 orchestr Divadla F. X. Šaldy v Liberci pod taktovkou Martina Doubravského. Na programu jsou dva klenoty ruského postromantismu. Ke spolupráci původně orchestr přizval mladou pianistku Natalii Schwamovou. Z důvodu nemoci ale v poslední chvíli dojde ke změně sólisty a Natalii zastoupí mimořádně talentovaný pianista Adam Skoumal, který zahraje podle původního programu 3. klavírní koncert Sergeje Rachmaninova. Ve druhé polovině večera posluchači vyslechnou provedení monumentální orchestrální suity Obrázky z výstavy Modesta Petroviče Musorgského.
Adam Skoumal (zdroj Adam Skoumal)
Adam Skoumal (zdroj Adam Skoumal)

„V klasické hudbě většinou platí, že mladí talentovaní sólisté zaskakují za starší indisponované umělce. V sobotu to bude výjimečně naopak. Natalii Schwamovou znám už od jejích studentských let jako vynikající mladou pianistku a doufám, že se brzy uzdraví a že jednou na oplátku zaskočí za mě,“ říká s úsměvem Adam Skoumal.

V pořadí třetí Rachmaninův klavírní koncert má pověst jednoho z nejnáročnějších koncertů klasického klavírního repertoáru. Na sólistu klade extrémní nároky, a to nejen po technické stránce. Rachmaninov byl fenomenální pianista a jeho virtuozita neznala mezí. Když k tomu navíc přičteme fakt, že mu příroda nadělila ruce s abnormálním rozpětím, které při komponování svých skladeb bral jako normu, stává se z jeho děl pro mnoho klavíristů takřka nedosažitelná meta. Dodnes koncert platí mezi profesionálními pianisty za pomyslný „prubířský kámen“.

Musorgskij zkomponoval Obrázky z výstavy bezprostředně poté, co navštívil exhibici děl zesnulého výtvarníka Viktora Hartmanna, jehož smrt skladatele hluboce zasáhla. Dojat niternou vzpomínkou na blízkého přítele, pustil se do komponování a doslova během jednoho enormního tvořivého zápalu se mu podařilo dokončit klavírní suitu, která vznikla na náměty některých vystavených děl. Suita vychází z hudebně dramatické představy Musorgského, jak se prochází výstavou, zastavuje se u některých obrazů a přetváří je v samostatné hudební scény. Z velké a smělé myšlenky tak vzniklo obdivuhodné a originální dílo. Původní klavírní verzi suity fantasticky instrumentoval Maurice Ravel a právě v této jedinečné a nenapodobitelné podobě zazní také na koncertu v Šaldově divadle.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments