Ve Slovenské filharmonii zazní díla současných autorů

V sobotu 6. listopadu 2021 se v Koncertní síni Slovenské filharmonie uskuteční Mimořádný koncert v rámci 31. ročníku festivalu Nová slovenská hudba. Díla současných skladatelů Jany Kmiťovej, Lukáša Borzíka, Mariána Lejavy a Vladimíra Bokesa zazní ve světové premiéře v podání Slovenské filharmonie a Slovenského filharmonického sboru (sbormistr Štefan Sedlický) pod taktovkou Szymona Bywalce z Polska. Sólisty večera budou klavíristé Ivan a Diana Buffovi, varhaník Marek Štrbák, houslista Milan Paľa, sopranistka Andrea Ľuptáková a barytonista Tomáš Šelc.
Milan Paľa (zdroj Slovenská filharmonie)
Milan Paľa (zdroj Slovenská filharmonie)

V sobotu večer od 19:00 hodin budou mít diváci jedinečnou příležitost seznámit se s hudbou čtyř současných slovenských skladatelů a nahlédnout do jejich vnitřního světa. Na úvod zazní Koncert pro dva klavíry a orchestr Neprítomnost/Abwesenheit Jany Kmiťovej, která je autorkou tohoto díla: “Když jsem před lety slyšel hrát Ivana a Dianu Buffovi na zkoušce v bratislavské Redutě, hned jsem věděla, že pro ně jednou napíšu koncert pro dva klavíry a orchestr. Lépe řečeno, koncert se začal psát sám od prvního okamžiku. Neobyčejná intenzita hry těchto dvou hráčů, jedinečně silný kontakt mezi nimi a zázračná pestrost jejich bohatého barevného a dynamického rozsahu se mě v tu chvíli dotkly tak hluboce, že i při zvuku skladby, kterou tehdy hráli, ve mně začala znít nová hudba, hudba jen pro ně dva. Seděla jsem v sále úplně sama, naproti mně jen orchestr a dva sólisté, a do nejmenšího detailu jsem si vychutnávala hru, vzdušnou, hravou, virtuózní, radostnou, suverénní a podanou s takovou lehkostí, jako by za ní ani nebyly hodiny a hodiny tvrdé práce.”

Ve druhé části večera zazní skladba Chiaroscuro pro varhany a orchestr, kterou Lukáš Borzík věnoval památce obětí pandemie. Koncert pro housle a orchestr op. 23B Vertigo Mariana Lejavy provede Milan Paľa. Koncert uzavře Te Deum pro soprán, baryton, smíšený sbor a orchestr op. 93 od Vladimíra Bokese. Bezprostředním podnětem k jejímu vzniku byly události Svíčkové manifestace 25. března 1988, kdy policie použila vodní děla k rozehnání pokojně se modlícího davu věřících.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments