Ve věku nedožitých 93 let zemřela Růžena Mazalová

Dne 13. března 2019 zemřela ve věku nedožitých 93 let významná sólistka, baletní mistryně, pedagožka a choreografka Růžena Mazalová (nar. 20. srpna 1926 v Újezdě na Uničovsku), která patřila bezesporu k našim nejvýznamnějším znalcům a propagátorům klasického baletu. Její nezdolný elán, perfekcionismus a oddanost baletní klasice jsou známy několika generacím tanečníků doma i v zahraničí.
Růžena Mazalová (20. srpna 1926 – 13. března 2019)

Mazalová pocházela z početné hudebně nadané česko-ruské rodiny. Po krátkých angažmá v Tylově divadle v Nuslích, v Německém divadle a po válce v Divadle 5. května (Státní opera) se dostala v roce 1947 do Národního divadla. Pod vedením baletního mistra, choreografa a od roku 1948 šéfa baletu Saši Machova měla tu čest spoluvytvářet poválečný český balet a hned ve své první sezoně 1947/1948 zazářila jako dvacetiletá v roli Macechy v Prokofjevově Popelce.

Své baletní vzdělání a zkušenosti získala v Praze, suverénní vědomosti klasické ruské školy v Moskvě, odkud se po pětiletém úspěšném studiu s diplomem baletního mistra a choreografa v roce 1956 vrátila opět do Prahy. V Národním divadle působila až do roku 1968 jako sólistka baletu, choreografka a pedagožka na Pražské konzervatoři.

V roce 1969 byla angažována do Německé opery na Rýně v Düsseldorfu – Duisburku. Jako choreografka především klasického repertoáru, baletní mistryně a od roku 1970 zástupkyně šéfa Ericha Waltera se během svého téměř 16letého působení zasadila o nebývalý rozvoj jednoho z největších německých baletních souborů té doby. Tvůrčí tým Erich Walter a jeho zástupkyně Růžena Mazalová se v Německu stal doslova legendárním.

O Růženě Mazalové byla též napsána životopisná publikace. V knize Romany Krtilové Příběh tanečnice se dočteme o bohatém profesním i osobním životě této české tanečnice, choreografky a vyslankyně našeho umění v zahraničí.

V roce 2008 byla Mazalová za své celoživotní mistrovství oceněna Cenou Thálie.

Děkujeme!

 

 

 

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na