Ve věku nedožitých 93 let zemřela Růžena Mazalová

Dne 13. března 2019 zemřela ve věku nedožitých 93 let významná sólistka, baletní mistryně, pedagožka a choreografka Růžena Mazalová (nar. 20. srpna 1926 v Újezdě na Uničovsku), která patřila bezesporu k našim nejvýznamnějším znalcům a propagátorům klasického baletu. Její nezdolný elán, perfekcionismus a oddanost baletní klasice jsou známy několika generacím tanečníků doma i v zahraničí.
Růžena Mazalová (20. srpna 1926 – 13. března 2019)

Mazalová pocházela z početné hudebně nadané česko-ruské rodiny. Po krátkých angažmá v Tylově divadle v Nuslích, v Německém divadle a po válce v Divadle 5. května (Státní opera) se dostala v roce 1947 do Národního divadla. Pod vedením baletního mistra, choreografa a od roku 1948 šéfa baletu Saši Machova měla tu čest spoluvytvářet poválečný český balet a hned ve své první sezoně 1947/1948 zazářila jako dvacetiletá v roli Macechy v Prokofjevově Popelce.

Své baletní vzdělání a zkušenosti získala v Praze, suverénní vědomosti klasické ruské školy v Moskvě, odkud se po pětiletém úspěšném studiu s diplomem baletního mistra a choreografa v roce 1956 vrátila opět do Prahy. V Národním divadle působila až do roku 1968 jako sólistka baletu, choreografka a pedagožka na Pražské konzervatoři.

V roce 1969 byla angažována do Německé opery na Rýně v Düsseldorfu – Duisburku. Jako choreografka především klasického repertoáru, baletní mistryně a od roku 1970 zástupkyně šéfa Ericha Waltera se během svého téměř 16letého působení zasadila o nebývalý rozvoj jednoho z největších německých baletních souborů té doby. Tvůrčí tým Erich Walter a jeho zástupkyně Růžena Mazalová se v Německu stal doslova legendárním.

O Růženě Mazalové byla též napsána životopisná publikace. V knize Romany Krtilové Příběh tanečnice se dočteme o bohatém profesním i osobním životě této české tanečnice, choreografky a vyslankyně našeho umění v zahraničí.

V roce 2008 byla Mazalová za své celoživotní mistrovství oceněna Cenou Thálie.

Děkujeme!

 

 

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky