Veřejné zkoušky Jihlavské filharmonie po vzoru BBC Symphony orchestra

Jihlavská Filharmonie Gustava Mahlera nabídne po vzoru BBC Symphony orchestra posluchačům vážné hudby možnost, sledovat zkoušku orchestru. Bude součástí koncertu naplánovaného na 17. února. Na příkladu skladby Ludwiga van Beethovena představí publiku postupy a práce hudebního tělesa. Podle manažera a jednatele filharmonie Vladimíra Holeše je to další krok ve vzdělávání publika, které už je v případě jihlavské filharmonie uvyklé na moderované koncerty.
Filharmonie Gustava Mahlera Jihlava (zdroj f-gm.cz)

V první polovině koncertu se budeme věnovat zkoušce a v druhé polovině zazní kompletní nastudované dílo jako na klasickém koncertě,” řekl Holeš. Podle něj je mezi pravidelnými návštěvníky koncertů velký zájem o to, jak orchestr skladby nacvičuje, jak dirigent pracuje s jednotlivými skupinami nástrojů, na co klade důraz a jakým směrem postupuje tvůrčí proces. “Druhou motivací je to, aby byl návštěvník o hudebním díle co nejvíc informován. Zastáváme názor, že takto poučený posluchač může hudbu vnímat úplně jiným způsobem,” uvedl Holeš.

Vidět za konkrétní melodií její význam, případně životní příběh skladatele je podle Holeše důležité u dospělých i dětských posluchačů, kterým se filharmonie také věnuje. Nabízí programy pro děti z mateřských, základních i středních škol, uzpůsobuje jim program a aktivně je do hraní zapojuje. “Proti jiným městům, kde fungují orchestry desítky let, tady cítíme jakýsi deficit informací,” řekl Holeš. Jihlavská filharmonie funguje teprve od roku 2003. Předtím měla podle Holeše Jihlava stálé velké hudební těleso naposledy před druhou světovou válkou.

Že jsou zkoušky orchestru pro zájemce o klasickou hudbu přitažlivé, dokázal před lety i dirigent Jiří Bělohlávek s Českou filharmonií. Průvodcem při přípravě koncertu byl tehdy Marek Eben a pořad mohli vidět i televizní diváci. Jihlavskou zkouškou orchestru, která představí Beethovenovu Šestou symfonii, bude provázet Vladimír Holeš.

Jihlavská filharmonie se letos zapojila do krajského projektu Hudba pro Vysočinu, který má přispět k širšímu povědomí o hudebních velikánech spjatých s regionem. Podle Holeše tím filharmonie jen navazuje na to, co už ve svých programech dělá. Nyní se navíc budou hudebníkům z Vysočiny koordinovaně věnovat i dramaturgie velkých hudebních festivalů v kraji.

Filharmonie Gustava Malhera každoročně nabízí asi 50 koncertů. V Jihlavě je to šest velkých orchestrálních koncertů, sedm koncertů komorních a deset pro školy. Své zázemí má už deset let v Domě filharmonie, který patří městu. Dům poskytuje i sál pro komorní koncerty, zatímco velké koncerty jsou pořádány v Domě kultury a odborů. Tamní divadelní sál pojme až 500 lidí a filharmonici ho dokážou několikrát do roka vyprodat.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat