Výjimečnou událost v celosvětovém dramaturgickém kontextu slibuje do Prahy přivézt Ostravské centrum nové hudby

Ostravské centrum nové hudby nabídne v pražském Foru Karlín a Divadle Archa 19. a 20. listopadu dva koncerty z děl autorů současné muziky. Program vznikl ve spolupráci s Janáčkovou filharmonií Ostrava, komorním orchestrem Ostravská banda, spřízněnými sólisty, dirigenty a skladateli. Zástupce médií o tom dnes informoval skladatel a organizátor koncertů Petr Kotík.

Koncert Space & Sound – Hudba v prostoru uvede 19. listopadu ve Foru Karlín program, složený převážně z kompozic pro tři orchestry, které povedou Petr Kotík, Johannes Kalitzke a Rolf Gupta. Ostravskou bandu a Janáčkovu filharmonii doplní Hornická kapela ze Stonavy. Zazní mimo jiné díla Karlheinze Stockhausena, Petra Kotíka či Johna Cage.

Petr Kotík, Johannes Kalitzke a Rolf Gupta (foto archiv/Ostravské centrum nové hudby)
Petr Kotík, Johannes Kalitzke a Rolf Gupta (foto archiv/Ostravské centrum nové hudby)

“Stockhausenovy Gruppen, komponované pro tři orchestry a dirigenty, se díky interpretační i realizační náročnosti hrají tak málo, že pražský koncert bude vlastně výjimečná událost v celosvětovém dramaturgickém kontextu,” podotkl Petr Kotík.

Gruppen pro tři orchestry, tři dirigenty a 112 hudebníků je jedním z klíčových děl Stockhausena, jednoho z nejinspirativnějších tvůrců hudby dvacátého století. Poprvé v Praze uslyší posluchači v karlínském Foru také kompletní provedení díla Atlas Eclipticalis Johna Cage pro šestaosmdesát sólistů, simultánně s klavírním sólem Winter Music.

Večer 20. listopadu v Arše bude oslavou devadesáti let nové hudby. Představí se v něm Ostravská banda se svým zakladatelem a dirigentem Petrem Kotíkem. Program obsahuje díla Christiana Wolffa, Albana Berga, Petra Kotíka a Salvatora Sciarrina. Ostravská banda je jedním z předních komorních orchestrů pro novou hudbu. Do Prahy se vrací po třech letech. Kromě zakladatele Kotíka bude soubor dirigovat Johannes Kalitzke, který patří mezi nejžádanější dirigenty soudobé hudby. Založil a dlouhou dobu vedl soubor musikFabrik v Kolíně nad Rýnem. Ostravskou bandu a Janáčkovu filharmonii Ostrava pravidelně diriguje od roku 2011.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na