Výjimečnou událost v celosvětovém dramaturgickém kontextu slibuje do Prahy přivézt Ostravské centrum nové hudby

Ostravské centrum nové hudby nabídne v pražském Foru Karlín a Divadle Archa 19. a 20. listopadu dva koncerty z děl autorů současné muziky. Program vznikl ve spolupráci s Janáčkovou filharmonií Ostrava, komorním orchestrem Ostravská banda, spřízněnými sólisty, dirigenty a skladateli. Zástupce médií o tom dnes informoval skladatel a organizátor koncertů Petr Kotík.

Koncert Space & Sound – Hudba v prostoru uvede 19. listopadu ve Foru Karlín program, složený převážně z kompozic pro tři orchestry, které povedou Petr Kotík, Johannes Kalitzke a Rolf Gupta. Ostravskou bandu a Janáčkovu filharmonii doplní Hornická kapela ze Stonavy. Zazní mimo jiné díla Karlheinze Stockhausena, Petra Kotíka či Johna Cage.

Petr Kotík, Johannes Kalitzke a Rolf Gupta (foto archiv/Ostravské centrum nové hudby)
Petr Kotík, Johannes Kalitzke a Rolf Gupta (foto archiv/Ostravské centrum nové hudby)

„Stockhausenovy Gruppen, komponované pro tři orchestry a dirigenty, se díky interpretační i realizační náročnosti hrají tak málo, že pražský koncert bude vlastně výjimečná událost v celosvětovém dramaturgickém kontextu,“ podotkl Petr Kotík.

Gruppen pro tři orchestry, tři dirigenty a 112 hudebníků je jedním z klíčových děl Stockhausena, jednoho z nejinspirativnějších tvůrců hudby dvacátého století. Poprvé v Praze uslyší posluchači v karlínském Foru také kompletní provedení díla Atlas Eclipticalis Johna Cage pro šestaosmdesát sólistů, simultánně s klavírním sólem Winter Music.

Večer 20. listopadu v Arše bude oslavou devadesáti let nové hudby. Představí se v něm Ostravská banda se svým zakladatelem a dirigentem Petrem Kotíkem. Program obsahuje díla Christiana Wolffa, Albana Berga, Petra Kotíka a Salvatora Sciarrina. Ostravská banda je jedním z předních komorních orchestrů pro novou hudbu. Do Prahy se vrací po třech letech. Kromě zakladatele Kotíka bude soubor dirigovat Johannes Kalitzke, který patří mezi nejžádanější dirigenty soudobé hudby. Založil a dlouhou dobu vedl soubor musikFabrik v Kolíně nad Rýnem. Ostravskou bandu a Janáčkovu filharmonii Ostrava pravidelně diriguje od roku 2011.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat