Z poloviny kodaňské Børsen zůstaly po požáru jen obvodové zdi

Historickou budovy burzy, která patří k nejznámějším památkám dánské metropole Kodaně, zachvátil rozsáhlý požár. Dánský ministr obrany neštěstí přirovnal k vyhoření pařížské katedrály Notre-Dame téměř před pěti lety. Historický prostor sloužil také ke koncertním účelům.
Témata:požár
Požár Børsen (zdroj Morten Løkkegaard)
Požár Børsen (zdroj Morten Løkkegaard)

Polovina historické budovy burzy v Kodani v úterý zcela vyhořela a zůstaly z ní jen obvodové zdi. Zřítila se také 56 metrů vysoká věž, kterou tvořily čtyři propletené dračí ocasy. Věž byla považována za symbol města. Na některých špatně dostupných místech požár stále nebyl uhašen. Zhruba polovinu 400 let staré budovy, postavené ve stylu nizozemské renesance, se podařilo zachránit. I tato část ale utrpěla těžké škody, protože ji hasiči intenzivně smáčeli vodou.

Z druhé poloviny staré burzy zbyla podle představitele kodaňských hasičů Franka Triera Mikkelsena jen prázdná schránka s obvodovými zdmi. “Vše, co tvořilo jednotlivá poschodí, veškeré vnitřní stavební konstrukce lehly popelem,” prohlásil Mikkelsen. Díky hasičům i náhodným kolemjdoucím se z budovy povedlo vynést vzácné historické předměty, včetně rozměrných obrazů. Dánské národní muzeum poslalo na místo 25 svých zaměstnanců, aby pomohli při záchraně cenných uměleckých děl. “Uvnitř zůstaly tisíce předmětů, ale ty nejdůležitější byly podle mého názoru zachráněny,” řekl Brian Mikkelsen, šéf Dánské obchodní komory, která v současnosti budovu vlastní. Dále prohlásil, že bude budova znovu postavena. Ke ztrátám na životech nedošlo. V sutinách hasiči stále nacházejí “doutnající kapsy” a předpokládají, že hasební práce potrvají minimálně do čtvrtečního rána.

Policie vyzvala občany, aby nejezdili do centra Kodaně. Nařídila také evakuaci domů v ulici, kde stará burza stojí, ministerstva financí i jednoho křídla sousedního paláce Christiansborg, v němž sídlí parlament. K uzavření oblasti a zajištění cenných předmětů bylo povoláno na devadesát příslušníků armády.

“Strašlivé záběry z burzy. Je to tak smutné. Tato ikonická budova pro nás pro všechny hodně znamená. Tento okamžik je náš Notre-Dame,” napsal na síti X dánský ministr obrany Troels Lund Poulsen s odkazem na požár pařížské katedrály 15. dubna 2019. “Čtyři sta let dánského kulturního dědictví v plamenech,” posteskl si na síti X ministr kultury Jakob Engel-Schmidt. “Probudili jsme se do smutné podívané,” uvedl v prohlášení dánský král Frederik X. Jeho matka Margrethe II., která letos abdikovala ve prospěch svého syna, zrušila část oslav svých 84. narozenin. “Bolí to duši Dánů, léta historie jdou do plamenů,” řekla dánské veřejnoprávní televizi premiérka Mette Frederiksen.

Dánská burza již v budově zvané Børsen, postavené v 17. století ve stylu nizozemské renesance, nesídlí, své sídlo tam má ale Dánská obchodní komora. Památka také byla populárním cílem turistů. V současné době v budově staré burzy probíhaly rekonstrukční práce, které ji měly vrátit do podoby v době vzniku za vlády dánského krále Kristiána IV., a objekt byl obklopen lešením.

Historický prostor byl pravidelně využíván také ke koncertním a příležitostně operním produkcím. Ve dnech 27.–28. srpna 2021 se tamtéž odehrály tři představení Pucciniho jednoaktové opery Gianni Schicchi v režii Jacka Furnesse a pod taktovkou Roberta Reimera. V hlavních rolích se představili Dorothea Spilger, David Kempster, Helle Gössler, Sarah Pring, Luis Gomes, Magnus Gislason, Simon Wilding, Jakob Zethner a Patrick Ege.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments