Zabavená dirigentská taktovka a další aktuality ze světa klasické hudby
Turecko zadrželo dirigentskou taktovku
Alexanderu (Ali) Rahbarimu, který procházel bezpečnostní kontrolou na tureckém letišti Antalya, zabavila hraniční policie jeho taktovku z důvodu, že jde o nebezpečnou zbraň. Íránskému dirigentovi, který má stejnou taktovku víc než třicet let a procestoval s ní stovky zemí a letišť, nalezla taktovku policie v jeho příručním zavazadle. Alexander Rahbari je pravidelným hostujícím dirigentem Státního symfonického orchestru v Antalyi a nyní nemá čím dirigovat.
Rusko vystavuje pasy pro cenné nástroje
Ministerstvo kultury říká, že připravuje dokumenty pro ruské vlastníky drahých nástrojů, aby je chránilo před krádežemi a celními obtížemi při cestování do zahraničí. Rozšiřují rovněž stejné opatření pro značkové smyčce. Evropská unie zavedla pro hudebníky ze svých států certifikáty hudebních nástrojů i smyčců se slonovinou již v roce 2013. Majitelé toho potvrzení mohou neomezeně procházet hranice s nástroji po dobu až tří let od data vydání. Původní jednorázové povolení mělo platnost pouze tři měsíce. Spojené státy zavedly podobné osvědčení s delší dobou platnosti v červnu 2013 a Švýcarsko začalo vydávat vlastní osvědčení v lednu 2014.
Osvědčení Spojeného království požaduje popis nástroje, který má umožnit příslušnému orgánu ověřit, zda osvědčení odpovídá dováženému či vyváženému exempláři. Popis by měl zahrnovat informace, jako je jméno výrobce, výrobní číslo nebo jiné identifikační označení včetně fotografie nástroje. Hudebníci, kteří mají půjčený nástroj, mohou i nadále požádat o osvědčení za předpokladu, že uvedou celé jméno a adresu legálního vlastníka spolu s kopií smlouvy o půjčce.
Americká dirigentka Marin Alsop se stane první ženou u ORF Radio-Symphonieorchester Wien
Marin Alsop převezme od září 2019 jako první žena pozici hlavního dirigenta po Corneliusovi Meisterovi, který se stává generálním hudebním ředitelem ve Stuttgartu. Smlouva Alsop potrvá zpočátku tři roky. Hudebníci Rozhlasového symfonického orchestru ORF ve Vídni hráli s Marin Alsop poprvé v roce 2014 a nyní zcela jednoznačně hlasovali pro její zvolení. Mentorem cílevědomé dirigentky pocházející z New Yorku byl Leonard Bernstein. Alsop je odbornicí zejména na soudobou hudbu.
Marin Alsop brzy končí své funkční období u São Paulo Symphony v Brazílii. Ve svém hlavním angažmá v Baltimore platném do roku 2021 se stala první dirigentkou s ročním platem nad jeden milion dolarů.
Chopinova hudba v tokijském metru
Provozovatel linek metra bude pro uklidnění cestujících pouštět do reproduktorů vagónů metra Chopinova Nokturna. Klasická hudba by měla přinést trochu uvolnění v hektickém ruchu tokijské dopravy. Tato myšlenka se ujala, když řidič metra omylem pustil hudbu místo ohlášení stanic. Cestující reagovali tak pozitivně, že se hudební program nyní testuje na několika vlacích. Hlasitost hudby je trochu tišší než obvyklé oznámení o zastávkách, připojeních a bezpečnostních pokynech.
Obvinění z podvodu proti ruskému režisérovi Kirillu Serebrennikovi se rozšířila
Ruské úřady potvrdily obvinění z podvodu proti kultovnímu režiséru Kirillu Serebrennikovi, který je v současné době v domácím vězení, a téměř zdvojnásobily udávanou výši škody. Ministerstvo kultury v Moskvě oznámilo, že zvýšilo částku z dosavadních 68 milionů na 133 milionů rublů (něco málo pod 2 miliony eur). Ve zprávě se říká, že do celkové částky byly navíc zahrnuty mzdy a další výdajové položky.
Moskevský soud proto Serebrennikovi rozšířil domácí vězení o další tři měsíce až do 19. dubna 2018. Jak agentury z výslechů sdělují, vyšetřovací orgán předložil sto dvacet svazků obvinění proti Serebrennikovi a dalším obžalovaným z jeho okolí.
Kirill Serebrennikov je jedním z nejslavnějších divadelních tvůrců v Rusku a je obviněn ze zpronevěry dotace prostřednictvím jeho produkční společnosti. Režisér svoji vinu popírá. Kritici obviňují soudnictví z politicky motivovaného pronásledování Serebrennikova, který je znám svým kritickým postojem k současnému režimu.
Koncert k 100. výročí narození violoncellisty Antonia Janigra
Koncert věnovaný památce Antonia Janigra se uskutečnil v koncertní síni v Záhřebu 21. ledna 2018. Pro tuto zvláštní příležitost byl vytvořen 100 členný violoncellový soubor. Antonio Janigro byl zakladatelem slavného komorního orchestru Záhřebští sólisté a byl také zakladatelem Symfonického orchestru Chorvatského rozhlasu a televize. Ačkoli se narodil v Itálii, svými mnohaletými hudebními aktivitami v Chorvatsku se v této zemi stal neocenitelným umělcem a formoval generace hudebníků, z nichž mnozí jsou nyní mezinárodně uznáváni. U nás byl inspirací pro doktora Otokara Stejskala k založení Československého komorního orchestru Praha.
Angela Merkel a Emmanuel Macron zahájili Debussyho rok
Dva velcí milovníci hudby mezi světovými vládnoucími politiky, Angela Merkel a Emmanuel Macron, se v minulých dnech setkali v Paříži, aby zahájili oslavy stého výročí úmrtí Clauda Debussyho. Ten zemřel v březnu 1918 na rakovinu v době německého ostřelování Paříže.
Daniel Barenboim zahájil tyto oslavy provedením skladatelových Preludií. Debussyho rok je projektem francouzského prezidenta, který je sám dobrým klavíristou a je do hudby největšího impresionisty zamilován. Oslavy zahrnují také nový festival ve skladatelově rodišti v Saint-Germain-en-Laye.
125 přihlášek na místo dirigenta u Deutsche Staatsphilharmonie Rheinland-Pfalz
Orchestr, který je veřejně financovanou organizací, zahájil veřejné výběrové řízení pro dirigenty, kteří chtějí zaujmout pozici po Karlu-Heinzovi Steffensovi. Řádným procedurálním způsobem bude na zemském ministerstvu kultury vypracován krátký seznam a kandidáti budou pozváni na zkušební veřejný koncert. Koncertní agenti nemohou své umělce přihlásit.
Obdobná situace je obvyklá ve Spojených státech. Zde je navíc požadováno, aby kandidáti byli občané USA nebo měli zelenou kartu a aby měli zkušenost na pozici dirigenta nebo hudebního ředitelce amerického orchestru. Často mnoho žadatelů nesplňuje tyto základní požadavky (zejména ze zámoří nebo z bývalých zemí „východního bloku“).
Jazzoví a klasičtí klavíristé používají své mozky rozdílně
Pravděpodobně jste slyšeli, že někdo o sobě či o někom druhém prohlašuje, že používá „levý mozek“ nebo „pravý mozek“. Levá nebo pravá hemisféra jsou populární klasifikace, jako typ A nebo typ B pro osoby, u kterých se identifikuje buď kreativní, nebo logické myšlení. Neurovědy už do značné míry prozkoumaly rozdělení mozku vlevo-vpravo a nový výzkum institutu Max-Planck-Institut für Kognitions- und Neurowissenschaften v Lipsku ukazuje, že podobné binární rozlišení se může týkat i klavíristů.
Studie Max-Planck-Institut für Kognitions- und Neurowissenschaften zjistila, že jazzoví a klasičtí klavíristé používají své mozky jinak i při hraní stejné hudby. Důvodem mohou být odlišné požadavky, které tyto dva styly na hudebníky kladou. Jazzoví klavíristé mají tendenci improvizovat, zatímco klasičtí klavíristé analyzují. Tyto různé styly se promítají v mozkových aktivitách klavíristů.
Vědci testovali patnáct klasicky školených klavíristů a patnáct jazzových klavíristů. Všichni klavíristé sledovali video, ve kterém simulovaná ruka hrála sekvenci akordů na klavíru s chybami v harmonii a prstokladu. Následně pianisté imitovali simulovanou ruku na němém klavíru a elektroencefalogram (EEG) zaznamenával jejich mozkové vlny.
Mischa Maisky – 70
Je těžké tomu uvěřit, ale dlouhovlasý violoncellista z Lotyšska oslavil sedmdesátiny a stále mohutně koncertuje. Je jediným violoncellistou, který studoval jak s Grigorijem Pjatigorským, tak se Mstislavem Rostropovičem. A je pravděpodobně také jediným koncertním umělcem, který seděl v sovětském vězení a v psychiatrických zařízeních.
Všechno nejlepší, Mischa!
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]