Zítra uzavře jubilejní Dvořákovu Prahu Te Deum se Simonou Šaturovou a Adamem Plachetkou

Jedno z nejkrásnějších Dvořákových děl, kantáta Te Deum, uzavře v sobotu 23. září v Dvořákově síni Rudolfina desátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. Efektní dílo, které předznamenává Dvořákovo vrcholné americké období, dá opět vyniknout síle lidského hlasu v té nejčistší podobě. Přednesou je sopranistka Simona Šaturová, basbarytonista Adam Plachetka a Pražský filharmonický sbor za podpory vyhledávaného světového orchestru Wiener Symphoniker v čele s dirigentem Tomášem Netopilem. Kantáta Te Deum měla uvést Dvořáka na americkou půdu a zároveň oslavit 400. výročí objevení Ameriky připadající právě na říjen 1892, kdy mělo dílo premiéru v newyorské Carnegie Hall. Suverénní Vídeňští symfonikové s Tomášem Netopilem přednesou také úvodem Tragickou předehru rodinného přítele Dvořákovy rodiny Johannese Brahmse a na úplný závěr Dvořákovu Symfonii č. 6 D dur. „V závěrečném koncertu Dvořákovy Prahy se prolíná hned několik festivalových programových linií. Kantáta Te Deum pro letošek uzavírá Dvořák Collection, ve které zazněly Stabat Mater nebo Requiem, a která uvedením dalších kantátových děl pro orchestr a sbor pokračuje i v příštím roce. Zároveň v sobotu přivítáme jeden z nejlepších evropských orchestrů a také význačné české umělce, kteří se podobně jako svého času Antonín Dvořák, úspěšně prosadili v zahraničí. Lepší vyvrcholení festivalu bychom si nemohli přát,“ hodnotí umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec.
Více informací na www.dvorakovapraha.cz

Během bezmála tří festivalových týdnů uvedl Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha na 22 koncertů, na kterých vystoupilo na 900 hudebníků z různých koutů světa. Poutavý program přilákal téměř 16 000 posluchačů (včetně závěrečného koncertu). Dvořákova Praha pokračuje v naplňování svého základního úkolu: Pečovat o odkaz Antonína Dvořáka v celé šíři. Základním stavebním kamenem je promyšlená dramaturgie, v níž mají místo zkušení umělci a mezinárodní hvězdy i mladí umělci na začátku kariéry a představuje i méně hraná či pozapomenutá díla.

Největší zájem publika vyvolaly koncerty programové řady Dvořák Collection, která byla letos poprvé věnována kantátám a oratoriím Antonína Dvořáka, a komorní řady pod kuratelou Radka Baboráka. V rámci komorní řady v premiéře vystoupil Festivalový orchestr Dvořákovy Prahy. S velkým předstihem byly vyprodané i koncerty London Philharmonic Orchestra, recitál Ivana Klánského či závěrečný koncert Vídeňských symfoniků s Tomášem Netopilem. Rekordnímu zájmu se v tomto roce těšil i Debutový den.

Slavnostní zahajovací koncert zprostředkovala svým divákům i Česká televize a televize ARTE. Velké pozornosti se těšila v první den festivalu i venkovní scéna na Václavském náměstí s přenosem zahajovacího koncertu i živými hudebními vstupy a rozhovory. Vybrané koncerty zaznamenal Český rozhlas Vltava.

I letos se festival vydal na cestu Po stopách Antonína Dvořáka. Tentokrát zamířil Kroměříže. Na programu nechyběl ani oblíbený Rodinný den či dopolední matiné.

U příležitosti desátého ročníku festival byla udělena i Cena Antonín Dvořáka, jejímž laureátem se stal Ivan náš výjimečný klavírista a pedagog Ivan Klánský.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat