Týden s tancem

Pozvánky na Tanec Praha a Pražské Quadriennale, olomoucký Balet Gala, seminář Vize tance a premiéry Studia Hrdinů, souboru Alice Minar, akrobatického dua Koťátko zkázy a mnoho dalšího. Červen tančí.
Ostružina – Reproduktor galaxie (foto Vojtěch Brtnický)

Rychlá pozvánka Pražského Quadriennale od spolku Ostružina
Dnes, v úterý 13. června
hned od 10:30 do 11:00 hodin, NTK – Národní technická knihovna zve na událost Reproduktor galaxie komplexu auDIO #130623, součást programu PQ+ v rámci festivalu Pražské Quadriennale a ASSISTEJ.

Co čekat: prostorovou kompozici pro posluchače v pohybu i v klidu, od 6 let!

Co udělat:

„Přineste s sebou nabitý telefon s možností připojení na wifi a sluchátka. *Připojte se na wifi Ostružina /na jiné wifi, nebo na datech nebude možné pustit nahrávku/. *Načtěte si stránku www.ostruzina.eu, kde naleznete odkaz na nahrávku Reproduktor galaxie komplexu.
Z wikipedie se dozvídáme, že Do it yourself (DIY) (česky doslova „Udělej si sám“) je druh kultury, ve které si člověk sám, tzn. bez profesionální podpory, zhotoví užitečný výrobek, který slouží jemu nebo ostatním lidem. Reproduktor však není pouhé DIY, Reproduktor je DIO – Do It Ourselves – Vyrobme si spolu.“

Koncept, tvorba: Barbora Látalová, Zden Brungot Svíteková
Ve spolupráci s: Romana Packová
Technická spolupráce: Tomáš Mládek, Petr Zábrodský
Produkce, technická režie: Lucia Račková


Balet Gala Olomouc 2023

Moravské divadlo Olomouc a brněnská konzervatoř uvedou Balet Gala
Ve čtvrtek 15. června slavnostně zahájí open air festival Moravské divadelní léto Balet Gala. V první části večera vystoupí s choreografií Carmen studenti Taneční konzervatoře Brno, kteří se souborem pravidelně spolupracují. Nebude se však jednat o totožnou choreografii, kterou má MDO od dubna na repertoáru. Podle Alberta Alonsa ji pro tuto příležitost upravila Hana Litterová. Ve druhé části vystoupí domácí sólisté a sbor a také baletní soubor z Národního divadla moravskoslezského a zatančí choreografie ze slavných baletů, jako jsou Bajadéra, Spící krasavice, Paquita nebo Obraz Doriana Graye.


Pozvánka na seminář Vize tance

Poslední webinář Vize Tance z cyklu Umění ve zdraví, zdraví v umění
se koná ve středu 14. června 2023 od 15 hodin. Hosty semináře jsou lektorka a hudebnice Nikol Štrobachová (ČR) a multimediální umělec a lektor William Longden (VB). Společně budou mluvit o dopadech hudby na zdraví společnosti.
Pro účast je nutná registrace prostřednictvím tohoto formuláře. Seminář proběhne v angličtině přes platformu ZOOM, přihlášeným účastníkům bude zaslán link před začátkem akce. Pro více informací sledujte událost na Facebooku.


TANEC PRAHA a PQ – Pietro Marullo – Wreck, The List of Extinct Species (foto archiv Tance Praha)

Tip TANCE PRAHA a PQ: Pietro Marullo (IT/BE): WRECK – The List of Extinct Species
Hned třikrát uvede TANEC PRAHA WRECK – The List of Extinct Species. Dvakrát v prostorách Malé dvorany Veletržního paláce a potřetí se přesuneme na ostrov Štvanice. Hlavním protagonistou této žánry překračující inscenace je vznášející se kolosální černá entita. Jedná se o mořskou příšeru, ztělesnění kapitalismu nebo klimatických změn? To je na vás. Jisté ale je, že ji nechcete potkat a nechat se jí pronásledovat a zmítat jako skupina performerů. Wreck (Vrak: seznam vyhynulých druhů) není smyšlený sci-fi film, nýbrž odraz reality a lidské zranitelnosti. I v temnotě se ale může blýsknout naděje, že dokážeme získat zpět svou svobodu. Pietro Marullo spolupracuje na uvedení incenace v Praze s místními performery.

16. 6. | 16:00 | NG Veletržní palác – Malá dvorana, Praha
17. 6. | 15:00 | NG Veletržní palác – Malá dvorana, Praha
18. 6. | 17:00 | ostrov Štvanice, Praha
Dobrovolné vstupné na všechna představení, projekt vznikl ve spolupráci s Pražským Quadriennale.


Eliška Brtnická – Hang Out (foto Markéta Bendová, Malá inventura 2021)

Ještě tip PQ: středa 14. 6. – Eliška Brtnická: Hang Out
Na programu Pražského Quadriennale je také performance Hang Out Elišky Brtnické. Diváci ji mohou navštívit ve středu od 15:00 hodin a tentokrát opět v jiné lokaci – v areálu Holešovické tržnice před halou Skleněnka.

Bezpečí je jednou z nejvyšších hodnot současné doby. Rozsáhlý systém pravidel a norem má zaručit, že se lidem ve veřejném prostoru „nemůže nic stát“. Je ještě vůbec možné se venku jen tak potulovat, poflakovat, zavěsit a vyvěsit: prostě „hang out“? Chodí děti ještě samy ven?

Bezpečí se stalo naší mantrou, ale nechybí nám to chvění, pocit strachu při překonávání vlastních hranic, kvůli němuž pak skáčeme s padákem nebo alespoň vyrazíme na cirkus?

Audio walk performance Elišky Brtnické účastníky zavede na zakázaná místa ve veřejněm prostoru, kam se možná jako malí toužili vyšplhat.


Koťátko zkázy – třeba to vyjde

Akrobatické duo Koťátko zkázy zve na outdoorovou premiéru

Třeba to vyjde je název nové inscenace, kterou připravilo umělecké duo Koťátko zkázy a bude uváděna pod širým nebem. Poprvé ve středu 14. června od 19:00 hodin na Mariánském náměstí. Umělci slibují divadelně-cirkusovou komedii „překonávající všechny limity“.

O čem nová performance bude? „Vyslance Koťátka zkázy čeká nejtěžší úkol ze všech. Tentokrát není potřeba zachránit Zemi, ale Koťátko samotné. Dokáží v šibeničním termínu najít vhodnou metodu, jak vytáhnout šéfa z těch nejtemnějších myšlenek? Bude to fungovat, když je šéf přes 4 miliardy let stará vesmírná bytost? Dojde na růžový i černý humor, akrobacii, hru s maskou, dřevorubectví a mnoho dalšího!“

Tentokrát vystupují pouze samotní autoři a protagonisté, Helena Urban a Jakub Urban. Text namluvili Jan Řezníček a Roman Horák, masky připravily Rufina Bazlova a Františka Malasková.


Paweł Sakowicz (foto archiv Studia Hrdinů)

V pátek taneční premiéra ve Studiu Hrdinů
Studio hrdinů
uvede 16. června 2023 premiéru inscenace Fatamorgana polského choreografa Pawła Sakowicze. Pokračuje tak v realizaci pohybově-taneční dramaturgické linky, ke které zve zahraniční tvůrce. Fatamorgana je inscenací o (romantické) krajině, mystériu noci a splynutí s ní v jednu krajinomalbu, tedy především o divákově schopnosti napojit se a vstoupit do snového světa.

Paweł Sakowicz se českému publiku představil ve Studiu Hrdinů v roce 2021 na festivalu Norma se svým uhrančivým sólem Jumpcore, nyní v Praze představí svou choreografickou práci v představení Fatamorgana. Na začátku vzniku tohoto představení byl v kontextu českého nezávislého divadla celkem netypický krok, a to casting performerů v roce 2022. „Hledal jsem lidi, kteří mají víc kvalit souběžně: zvídavost, smysl pro humor, dobrou taneční techniku, charisma, ale také skromnost. Lidi, kteří se umí chytře pohybovat v čase a prostoru. Mám radost, že v naší skupině jsou různě staří lidé s různými zkušenostmi,” říká o svém týmu choreograf.

Taneční inscenace Fatamorgana podle něj variuje svou snovou krajinu. Svůj konceptuální přístup dokresluje komplexním světelným, prostorovým i zvukovým designem, zkoumá tak koncept noci jako mystérium, díky kterému se obyčejné předměty, zvuky a těla stávají jinými a tajemnými. Skupina postav se pohybuje s obezřetností: jednou v neobyčejně pomalém gestu, jindy se chvěje vzrušením z neznáma. „Mám rád, když něco, co působí jako improvizace se později vyjeví jako formální: množí se to, zpomaluje, opakuje se v menších variacích,” poodhaluje ke své práci Sakowicz. „Paweł Sakowicz přináší do pražského divadelního světa současný umělecký jazyk, který si nenárokuje realitu jako nejvyšší hodnotu. Naopak, jeho svět je bytostně nerealistický a vše co se v něm setkává s naší žitou realitou je v důsledku rušivé a komické,” říká umělecký ředitel Studia Hrdinů Jan Horák k probíhající spolupráci.

V premiéře vystoupí Lukáš Adam, Sára Arnstein, Jan Bárta, Adéla Gajdošová, Karolína Růžičková a Natálie Řehořová.

Paweł Sakowicz je choreograf a tanečník žijící ve Varšavě. Kromě své vlastní choreografické tvorby se věnuje i kolaborativním projektům s divadelními a filmovými režiséry. Hlavními tématy jeho umělecké činnosti jsou historie tance a otázky kulturní apropriace v choreografii. Je autorem projektů TOTAL (nadace Art Stations), Jumpcore, (Národní galerie umění Zachęta, Aerowaves Twenty19), Masakra (Nowy Teatr, Varšava), Drama (festival Body/Mind), Amando (Národní muzeum ve Varšavě), Imperial (Komuna Warszawa) a zvukové instalace VORTEX (Divadelní institut, Varšava), které prezentoval mj. na třech ročnících festivalu Polská taneční platforma, na La Biennale de danse ve Val-de-Marne, ve švýcarském Muzeu Susch, v prostoru Tramway Glasgow, na divadelních festivalech Santarcangelo, Norma, Božská komedie, či v NYU Skirball v New Yorku nebo CAC v New Orleans. 


420PEOPLE improvizující (promo archiv 420PEOPLE)

Pozvánka 420PEOPLE na IMPRO JAM SESSION VII. s živou hudbou
420PEOPLE & Veronika Tököly
uvádí další taneční improvizované představení s živou hudbou IMPRO JAM SESSIONS VII., tentokrát 19. června 2023 od 20:00 ve Studiu Maiselovka. V pořadí sedmý improvizační večer ve Studiu Maiselovka se bude nést ve znamení otevřenosti k divadlu.

Speciálními hosty 420PEOPLE na tento letní večer jsou Cyrille Oswald (saxofon, flétna, melodika) a Miroslav Noe (tři gongy), jejichž živý koncert experimentálně jazzové hudby doprovodí tanečníci, performeři, Andrea Opavská, Michal Heriban a Dávid Králik, kteří se věnují kromě současného tance i fyzickému divadlu, herectví a milují improvizaci. V tomto složení se na jevišti setkají poprvé – vše, co diváci uvidí, se bude tvořit v reálném čase bez předchozí přípravy. Jako v každé improvizaci, stát se může cokoli, vše je dovolené, hranice si vytvářejí performeři sami. Kam až budou sahat? Kdy se zvuk stává hudbou a pohyb tancem?

Vstupenky je možné zakoupit na GoOut nebo na místě hotově nebo kartou, rezervace míst je také možná na emailu.


Jan Martens – any attempt will end in crushed bodies and shattered bones (foto Phile Deprez)

TANEC PRAHA přivítá hosty z Belgie v Divadle Hybernia
Choreografie Jana Martense (BE): any attempt will end in crushed bodies and shattered bones v rámci festivalu TANEC PRAHA bude uvedena jen jednou, 19. června v Divadla Hybernia.

„Co víc si přát v dnešním polarizovaném znepřáteleném světě než trochu lidskosti a sounáležitosti? Belgický choreograf Jan Martens a sedmnáct performerů nás vmžiku vtáhnou mezi sebe. Nezáleží na tom, jestli je nám osmnáct nebo jednasedmdesát let jako nejmladšímu a nejstaršímu performerovi na jevišti. Každý je jiný, s osobitým hlasem a vlastními zkušenostmi a dovednostmi, a zároveň spolu tvoří jednu entitu. Protestní songy v pozadí připomínají výzvy, kterým jsme nuceni čelit, přesto je inscenace zdrojem naděje a nakažlivé energie – nejen díky grandióznímu finále, které nás nenechá sedět v klidu,“ lákají organizátoři diváky.


Alica Minar and col. – Woods Won´t Vaporize (foto Alicja Hoppel)

Alica Minar & col. uvede v pondělí premiéru v Divadle X10
V pondělí 19. června uvede umělecký kolektiv Alica Minar & col. v pražském Divadle X10 premiéru taneční inscenace Woods Won’t Vaporize. Už v pátek 16. června jí bude předcházet speciální tříhodinová verze adaptovaná do venkovních prostor městské divočiny v karlínském Přístavu 18600. Diváci doprovodného programu Pražského Quadriennale tak budou mít jedinečnou příležitost vidět surrealistická stvoření v jejich přirozeném habitatu.

Dílo inspirované přírodou vzniklo v rámci mezinárodního uměleckého výzkumu slovenské choreografky a performerky Alice Minar. Cílem výzkumu bylo připravit skupinu studentů a absolventů oboru současného tance evropských univerzit na jednu z prvních profesionálních zkušeností před zahájením vlastní kariéry. Woods Won’t Vaporize vytváří surrealistickou snovou krajinu inspirovanou lesním ekosystémem a anatomií stromů. Tanečníci provází pulzujícím znovuobjevením lesa v nás a kolem nás. Složitým a hluboce propojeným systémem, který se ve své vlastní časovosti ocitá mimo naše chápání. Diváky zve k protažení kořenů, vnímání jejich vzájemného dotyku, uzemnění se, představě rozkladu tkání, pocitu proudění mízy a dýchání. Připomíná, že zatímco lidé mezi sebou vedou lesní války, les dál žije své životní cykly daleko od lidské iluze kontroly. Les se nevzdá, zůstává – přežije nás, nevypaří se. „Taneční praxi vnímám jako nástroj, který umožňuje tělesně a afektivně projevit a vyjádřit moudrost krajiny. Přesná práce s imaginací, senzorikou a pozorností podporuje naši vnímavost k rozmanitým ekologickým způsobům poznání,“ dodává tanečnice, choreografka, kulturní pracovnice a spoluautorka výzkumu Dorota Michalak.

Vedle tvorby tanečního díla si Alica Minar klade za cíl připravit studenty posledního ročníku a čerstvé absolventy oboru současného tance na jejich budoucí kariéru. Zorientovat je v tom, co přesně je po ukončení univerzity čeká v kontextu uměleckého managementu. „V rámci studia choreografie jsme se věnovali převážně tvorbě. Doplňující kurzy sice reflektují i další činnosti, které povolání choreografa obnáší, ale dle mého názoru je dobré nepodcenit i jeho organizační část. V praxi totiž umělec zjistí, že poměr umělecké a producentské práce vychází zhruba padesát na padesát a celý proces není úplně snadný. Proto mě napadlo dát začínajícím umělcům šanci, aby se na svou profesní dráhu připravili se vším všudy dřív, než je začne umění živit. Těší mě, že se nám to společně daří,“ doplňuje choreografka, performerka a autorka výzkumu Alica Minar.

Alica Minar & col. je umělecký kolektiv založený v roce 2020 slovenskou choreografkou a performerkou Alicou Minar, která pracuje na pomezí tanečního, fyzického a objektového divadla. Silná vizualita, v níž jdou narace a abstrakce ruku v ruce, je pro její tvorbu typická. Intuitivně, prostřednictvím bizarních situací, hledá humor a poezii, přitom je odhodlaná zkoumat a společně s divákem pitvat opomíjené aspekty tíživých společenských témat. Kolektiv působí v Česku a Německu.


Mortel Jus de Mortel (foto promo archiv festivalu ARENA)

Festival ARENA přiveze náročnou akrobatickou megaprodukci od Cirque Pardi! i stěnu smrti, téměř zaniklou motocyklovou atrakci
ARENA Divadla bratří Formanů, festival divadla, nového cirkusu, hudby a současné vizuální tvorby se uskuteční již po šesté od 17. června do 1. července 2023 na pražské smíchovské náplavce a v nedalekém ERPET Centru Smíchov. Hned v úvodu nabídnou francouzští Cirque Pardi! akrobatické představení s těžkou technikou Rouge Nord, které zaujme celý prostor ERPET Centra. Následovat bude jejich Low Cost Paradise. Poprvé se v Praze představí novinka v režii Matěje Formana, jazzová operka pro děti O ztracené vodě. Premiérová bude i Ponorka souboru My kluci, co spolu chodíme vytvořená přímo pro loď Tajemství. V programu je také jedna ryze „světská“ záležitost a jedno z posledních představení na světě vůbec: Motocyklová stěna smrti Le Mur De La Mort. Nebudou chybět koncerty, víkendové dětské dílny či kulinářský zážitek v podobě speciálního kamionu s francouzskou kuchyní. Vstup do areálu festivalu je zdarma.

Festival ARENA Divadla bratří Formanů zaplní od soboty 17. června až do soboty 1. července prostor smíchovské náplavky v Praze, u které zakotví také nově zrekonstruovaná loď Tajemství. Letos výjimečně se kvůli rekonstrukci části Hořejšího nábřeží zároveň přesune část festivalu na plochu sportovního ERPET Centra Smíchov vzdáleného pouze několik minut chůze od náplavky.

„Nový prostor nám umožnil přivézt větší produkci. Kromě představení Low Cost Paradise od Cirque Pardi! vezeme i jejich velké venkovní představení Rouge Nord. Akrobatická show zaujímající zhruba třetinu fotbalového hřiště je pro stovky lidí a vyžaduje náročnou produkci a velkou techniku. Kvůli tomu bude k vidění pouze první dva dny festivalu,“ vysvětluje Petr Forman, umělecký ředitel festivalu ARENA.

Jako každý rok dává festival příležitost mladým umělcům a souborům. Na lodi Tajemství bude mít premiéru strukturovaná improvizace Ponorka souboru My kluci, co spolu chodíme. Poprvé se na lodi představí zcela nové představení Divadla bratří Formanů pro děti od trumpetistky a skladatelky Štěpánky Balcarové v režii Matěje Formana O ztracené vodě. Nebude chybět oblíbené výpravné divadelní představení Aladin a diváci se mohou těšit i na autorské představení studentů DAMU Jumbo o jedné z prvních světových zvířecích celebrit.

„Letos jsme se zcela vědomě rozkročili kousek ven z našeho klasického teritoria. Jednou nohou stojíme ve světě divadla a poezie a druhou ve světě světské zábavy. Vezeme totiž téměř zaniklou motocyklovou stěnu smrti (Le Mur de la Mort) z Francie. Jde o svéráznou a osobitou partu lidí pocházející z rockového, kočovného a cirkusového prostředí a zároveň je to jedna z posledních skupin, co takovou show provozuje. Zkrátka výjimečná atrakce svého druhu,“ dodává Petr Forman.

Open air festival ARENA založený Divadlem bratří Formanů se poprvé uskutečnil v roce 2017. Jeho vlajkovou lodí bylo nové představení z produkce bratří Formanů DEADTOWN. Režijní rukopis Matěje a Petra Formanových se však objevil v každém na festivalu realizovaném představení. ARENA je festivalem divadla, nového cirkusu, hudby a současné vizuální tvorby. Cílem festivalu je vytvořit další prostor v centru Prahy, který mohou návštěvníci využít ke kulturním zážitkům i k relaxaci. Festival se neopírá pouze o jeden svět nebo žánr. Vedle nového cirkusu si dává za cíl představit i jiné formy divadla, které odpovídají posunu doby a vzniku nových médií, potřebám tvůrců mladé generace i nárokům publika.


My kluci, co spolu chodíme – Ponorka

Novinka souboru My kluci, co spolu chodíme Ponorka
bude uvedena právě v rámci festivalu ARENA, a to 19. a 20. června. Hrají Václav Wortner, Andrej Lyga, Šimon Pliska, Lukas Blaha a Tomáš Kůgel. O inscenaci neříkají nic, ale diváci si mohou udělat představu podle sugenstivní anotace:

Nastupte na zaoceánský parník plný honosnosti, jehož plavba se ale zvrtne. Kabaretiéři se totiž po vyplutí vrhnou do neprozkoumaných vod strukturované improvizace. Staňte se součástí expedice nesoucí se skrz absurdní vlny tance, akrobacie a humoru!

Den 57, kdesi uprostřed Atlantiku
Zavřen v kajutě. Jsou tu tři další. John pořád mlčí. Měl jsem sen o mořské panně. Nepadají mi žádné šestky. 

Objeví Kluci ve všudypřítomném moři svobodu, nebo je zláká zpěv sirén a narazí? A co když pak expedice ztratí směr? Možnosti posádky a pasažérů lodi se můžou rozpínat do nekonečných dálav, nebo se smrsknout na pár metrů čtverečních. Z honosné plavby se rázem stane expediční ponorka do nitra nás samých. Zmenšující se prostor jakožto pomyslné odtikávání ke konci.

Den 116, kdesi uprostřed Atlantiku
Zavřen v kajutě. Jsou tu dva další. Jejich tváře se mi před očima mění v tu matčinu. Zmatený. Vyděšený. Potřebuji prostor.

Kapitán opouští loď jako poslední. Jak ale tohle vyřešit, když jsou kapitáni všichni? Kdo rozplete uzel událostí, ve kterém je možná ukryto vícero konců? Každá plavba je jiná a unikátní. A tohle platí čtyřnásob na divadelní expedici souboru My kluci, co spolu chodíme.


Markéta Málková řídí centrum REZI.DANCE Komařice (foto archiv Vize tance)

Vize vize tance s novou předsedkyní Markétou Málkovou
Vize tance, profesní organizace zastupující zájmy nezávislých umělců z oblasti tance a pohybového umění, vstupuje do další etapy své existence. Od března 2023 se její novou předsedkyní stala Markéta Málková, ředitelka a kurátorka uměleckého rezidenčního domu pro živé umění REZI.DANCE v jihočeských Komařicích.

Nový směr nabrala Vize tance už dvěma roky, kdy byla do jejího vedení zvolena ředitelka Centra choreografického rozvoje Se.s.ta a festivalu KoresponDance, Marie Kinsky. V první etapě dala Vize tance prostor vlastním členům, kteří zformulovali některé problémy nebo podněty v rámci pracovních skupin. Z nich vzešlo několik dokumentů, které mají za cíl především udržet povědomí o rozmanitosti problémů, které se současného pohybového umění týkají.

„Pracovní skupiny jsou stále otevřené. Tak jako Vize tance vítá další členy – protože čím více nás bude, tím silnější budeme mít hlas – tak vítá i umělce i teoretiky, kteří se chtějí zapojit do debat, které v uplynulém období vynesly napovrch nová témata,“ říká současná předsedkyně Vize tance Markéta Málková. „Chceme spojovat praktiky i teoretiky. Někdy skutečně stačí jen setkání tváří v tvář, abychom zjistili, že vlastně řešíme úplně stejný problém, jen z trochu jiného úhlu pohledu,“ zdůrazňuje.

Na konci roku 2022 byl dokončen souhrnný dokument Oborová strategie nezávislého tanečního a pohybového umění. Ten je příspěvkem k diskuzi o postavení tanečních umělců v současné společnosti u nás, jeho jednotlivé části odrážejí rozdílný přístup i rozdílné druhy aktivit jednotlivých pracovních skupin.

Výstupy k další diskusi

Činnost Vize tance v uplynulých dvou letech přinesla i další praktické výstupy: Studii Komparace přístupů k řešení statusu umělce v oblasti živého umění v zahraničí, která byla podpořena prostřednictvím Národního plánu obnovy. V rámci diskusí vznikl pracovní materiál, který Vize nazvala Návrhem finančního ohodnocení nezávislého profesionála v tanečním oboru. Jedná se o výstup pracovní skupiny, která se snažila reagovat na současné podfinancování profesionálů v oboru. Tento výstup má také sloužit jako materiál k další diskuzi. Pracovní skupina byla složena z kulturních manažerů a tanečních profesionálů, kteří vnímají, že jsou dlouhodobě podfinancováni, a při formulování doporučení čerpala a srovnávala odměny profesionálů v oboru v ČR a v zahraničí. Skupina přitom myslela nejen na výkonné umělce, ale i na přidružené profese, jejichž postavení, jak se ukázalo za doby protipandemických restrikcí, je stejně nestabilní jako postavení umělců.

Vize roku 2023
„Když Vize tance obnovovala svou činnost v roce 2020, definovali jsme si znovu úlohu tzv. profesní organizace,“ připomíná člen správní rady Florent Golfier. „Profesní organizace sdružuje lidi působící v oboru, zastřešuje spolupráci v rámci oboru, sjednocuje hlasy a komunikaci s jinými obory a s institucemi. Mapuje potřeby, je schopna předložit strategický plán, ale neimplementuje přímo nové projekty. To je iniciativa jejích jednotlivých členů,“ připomíná, co je i co není náplní práce profesních organizací, přestože Vize tance nyní rozvíjí i ryze praktickou a organizační činnost.

V roce 2023 udržuje VT několik linií aktivit:

Jednak jsou to semináře, které se nyní konají pod souhrnným názvem Umění ve Zdraví – Zdraví v Umění. V rámci seminářů sdílejí své praktické zkušenosti jak taneční umělci, výtvarní umělci a hudebníci, tak profese z oblasti fyzioterapie, koučinku ad. Cílem je přinášet praktické příklady využitelné vzájemně – ukazovat potenciál umění jako nástroje ozdravování společnosti, ale také tipy pro aktivní umělce, jak udržovat své vlastní tělesné i duševní zdraví.

Tomuto tématu se bude věnovat na podzim také třídenní konference, která proběhne v Brně. Předběžný termín je 10.–12. října 2023, podrobnosti zveřejní VT v průběhu roku.

Jedním z témat, které bylo od prvopočátku v hledáčku, byla propagace tance a jeho přínosy. Je to dlouhodobý cíl, na který se chce v následujícím období Vize tance také soustředit.

„Vize tance musí kontinuálně realizovat advokacii tance jako takového,“ zdůrazňuje Markéta Málková. „Uvítáme v našich řadách tanečníky i teoretiky, každého, kdo se cítí být součástí komunity současného nezávislého tance a pohybového divadla,“ uzavírá.

Profesní organizace Vize tance je oborovou platformou pro rozvoj pohybového umění. Sdružuje a mezinárodně síťuje nezávislé profesionály, ať už jsou to fyzické osoby nebo organizace, které působí na scéně současného tance a pohybového umění v České republice. Soustředí především ty profesionály, jejich způsob práce je převážně projektového charakteru, i když někteří fungují v rámci celoroční činnosti, a v neposlední řadě reprezentují Českou republiku v zahraničí. Vize je platforma pro všechny profese, které jsou pro rozvoj pohybového umění nepostradatelné: pro profesionální umělce, dramaturgy, techniky a další, pro výkonné profese jako jsou produkční, kulturní manažeři, PR manažeři, fundraiseři ad., stejně jako pro teoretiky a kritickou obec. Mezi členy patří i celé soubory a příspěvkové organizace. Oborová platforma se věnuje i výzkumu a advokacii současného pohybového umění. Vize tance realizuje svoji činnost s podporou Fondů EHP a Norska, Ministerstva kultury a Magistrátu hlavního města Prahy.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments