Dirigent Semjon Byčkov: Je správné odmítat ruské umělce podporující Putina

Ruské umělce, kteří podporují politiku prezidenta Vladimira Putina, je správné na Západě odmítat. Odmítavý postoj by se ale neměl týkat všech ruských umělců a kultury, řekl šéfdirigent České filharmonie Semjon Byčkov. Podle něj by umělci měli využít své schopnosti vyvolat reflexi ve společnosti, jako to udělal svého času francouzský spisoval Émile Zola se svým známým apelem J´accuse (Žaluji).
Semjon Byčkov (foto Eamonn McCabe)
Semjon Byčkov (foto Eamonn McCabe)

“Mezi ruskými umělci jsou osobnosti spjaté s Putinem, jež jsou připravené ho podporovat, a zdá se mi správné, že na Západě nejsou dále vítané,” uvedl Semjon Byčkov. Podle něj by ale tento přístup neměl sklouznout k plošnému odmítání ruských umělců a kultury. V tomto ohledu kritizoval nedávné rozhodnutí varšavské opery zrušit představení díla Modesta Musorgského Boris Godunov. Tím se podle něj divadlo připravilo o “vysoce symbolické dílo schopné ukázat barbarství autokratických režimů”.

Milánský operní dům La Scala rozvázal krátce po ruském útoku na Ukrajinu spolupráci s ruským dirigentem Valerijem Gergijevem, který v minulosti otevřeně podporoval Putinovu politiku a neodsoudil ruskou invazi. Gergijev kvůli tomu přišel o angažmá i v dalších evropských zemích. Ruského dirigenta se zastala operní pěvkyně Anna Netrebko, podle které nebylo správné nutit umělce k veřejným vystoupením proti své vlasti. Netrebko po začátku konfliktu zrušila několik vystoupení na Západě a na konci března válku odsoudila. Den poté La Scala oznámila, že se pěvkyně vrátí na její jeviště.

Podle Byčkova by umělci měli zaujmout veřejný postoj, když je to nutné, nehledě na své soukromé zájmy. Poukázal na příklad francouzského spisovatele Zoly. “Když Zola napsal svůj (otevřený dopis) J´accuse, tak přestal přemýšlet o své kariéře spisovatele,” řekl Byčkov.

Dirigent, jenž se narodil v Petrohradě, ale v 80. letech emigroval ze Sovětského svazu, uvedl, že Rusko je z hlediska kultury “nádhernou zemí”. Nedostatečně ale reflektuje svou minulost, například období sovětské represe, díky čemuž se nedokáže vymanit z “temné stránky svých dějin”. Země by podle něj měla vyvinout podobnou historickou reflexi jako poválečné Německo.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments