Antonín Švorc (1934-2011)

Přední český basbarytonista Antonín Švorc, dlouholetý člen opery Národního divadla v Praze a stálý host předních zahraničních operních domů, zemřel v pondělí, jen pár dnů po svých sedmasedmdesátých narozeninách. Odešla další nezapomenutelná legenda české poválečné a předlistopadové operní scény.

Přemysl ve Fibichově Šárce

Wagnerův Bludný Holanďan

Wotan ve Wagnerově Valkýře (s Brünnhildou N.Kniplové)

Antonín Švorc (12.2.1934-21.2.2011) začínal v roce 1955 jako sólista v liberecké opeře. Od roku 1956 byl angažován v Národním divadle v Praze. Díky svým mimořádným hlasovým dispozicím, hereckému uchopení rolí a v neposlední řadě i majestátnímu zjevu se brzy stal vyhledávaným evropským interpretem zejména wagnerovských rolí. Hanse Sachse vytvořil poprvé již jako čtyřiadvacetiletý v Praze, aby s ním později triumfoval v zahraničí – především ve Státní opeře v Berlíně, jejímž členem byl – souběžně se svým působením v Praze – od roku 1962. Hlavně s německým a italským repertoárem pak vystupoval i na dalších evropských scénách – mimo jiné v Drážďanech, Curychu, Hannoveru, Paříži, Frankfurtu nad Mohanem, Barceloně, Janově. K mimořádnému uměleckému růstu přispěla i jeho spolupráce s proslulými dirigenty, jako byli Carlo Maria Giulini, Franz Konwitschny, Otmar Suitner či Wolfgang Sawallisch. Antonín Švorc se věnoval také pedagogické činnosti na Pražské konzervatoři. V roce 2003 obdržel prestižní cenu Thálie za celoživotní mistrovství.

Z mnoha jeho nezapomenutelných rolí připomeňme alespoň Smetanova Budivoje, Chrudoše či Přemysla, skvělým Přemyslem byl i ve Fibichově Šárce, v Dvořákově Jakobínovi výtečným Adolfem. Z celé řady postav světového repertoáru zmiňme alespoň Pizzara z Beethovenova Fidelia, Verdiho Nabuchodonosora, Scarpiu z Pucciniho Toscy, Kašpara z Weberova Čarostřelce, Jochanaana ze Straussovy Salome a především pak postavy wagnerovské – Hanse Sachse, Bludného Holanďana, Talramunda z Lohengrina, Wotana ze Zlata Rýna a Valkýry.

Je nám nesmírnou ctí, že Antonín Švorc patřil ke spolupracovníkům Opery Plus a že byl našemu projektu od samého počátku velmi příznivě nakloněn.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments