Ceny Thálie letos kvůli uzavření divadel neudělí ocenění za jevištní výkony

Ceny Thálie budou v letošním roce vyhlášeny 9. října, po loňské pauze opět na jevišti historické budovy Národního divadla v Praze. S ohledem na uzavření scén v divadelní sezoně 2020/2021 nebudou tentokrát uděleny Ceny Thálie za mimořádné umělecké jevištní výkony. Tituly, které měly premiéru v této sezoně, jsou přeřazeny do následujícího hodnotícího období 2021/2022.

Ceny Thálie 2020 (zdroj Ceny Thálie)
Ceny Thálie 2020 (zdroj Ceny Thálie)

Pořadatelé cen dnes oznámili první tři laureáty. Cenu za celoživotní mistrovství dostane herec a režisér Jan Kačer. Cena mladému umělci nebo umělkyni do 33 let v oboru činohra bude letos udělena Denise Barešové a Cenu Thálie za šíření divadelního umění v televizi získá dramaturg Jaroslav Someš.

Na slavnostním večeru 9. října budou uděleny ceny za celoživotní mistrovství v oblasti divadelního umění v oborech činohra, opera, balet, muzikál, alternativní divadlo a loutkové divadlo i další ocenění. Návrhy k cenám za celoživotní mistrovství mohou vzejít z příslušných odborných porot a od členů České akademie divadelníků, která Byla založena v roce 2019 ve snaze Herecké asociace zapojit co nejširší divadelní obec do spolurozhodování o Cenách Thálie. Jejími členy mohou být všichni dosavadní nositelé Cen Thálie a další osobnosti, o jejichž výběru rozhoduje prezidium asociace.

V každém oboru bude za celoživotní mistrovství udělena pouze jedna cena, jen v oboru činohra bude mimořádně na základě usnesení Prezidia Herecké asociace uděleno šest cen – tři v mužské a tři v ženské kategorii. Prezidium Herecké asociace také využije možnost udělit na návrh odborné veřejnosti Cenu Thálie za šíření divadelního umění v televizi.

„Myslím, že nejdůležitější změnou letošního ročníku je mimořádné jednorázové rozšíření počtu celoživotních činoherních cen. Letos budou uděleny tři celoživotní ženské a tři mužské Ceny Thálie. Tím se dostane na třikrát tolik osobností než během normálního roku. Ale stejně ještě zůstávají některá velká jména neoceněna a to mě mrzí,“ řekl novinářům prezident Herecké asociace Ondřej Kepka.

Vyhlášení loňských Thálií se vzhledem k protiepidemickým opatřením uskutečnilo v on-line přenosu. Většina cen byla předána virtuálně nebo při jiných příležitostech. Dvě ceny pořadatelé předali dnes. Cenu za mimořádný výkon v oboru balet, tanec a pohybové divadlo převzala Alina Nanu za roli Taťány v inscenaci Oněgin Národního divadla Praha. V kategorii alternativní divadlo pro cenu dorazil Jakub Gottwald za inscenaci Ur-fascism projektu STK Theatre Concept a Krajinou přílivu Praha.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments