Českokrumlovský festival láká na Angelu Gheorghiu a Ramóna Vargase, ale i na muzikál, šanson a crossover

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, který se uskuteční od 14. července do 5. srpna, nabídne bezmála dvě desítky koncertů různých žánrů. V prostorách českokrumlovského zámku vystoupí zahraniční i čeští interpreti v programech nabízejících klasickou hudbu, muzikál, šanson i crossover. Program nadcházejícího ročníku dnes představilo vedení festivalu.

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2016 (zdroj MHF ČK / foto Libor Sváček)

Na zahajovacím operním galakoncertě vystoupí rumunská sopranistka Angela Gheorghiu a mexický tenorista Ramón Vargas, doprovodí je PKF – Prague Philharmonia pod vedením Leoše Svárovského. “Vystoupení v Českém Krumlově patří mezi nejkrásnější zážitky v mé kariéře. Před šesti lety jsem měl tu čest zpívat na dvacátém ročníku Mezinárodního hudebního festivalu a nyní se rád vracím, abych s mou skvělou kolegyní zahájil ročník šestadvacátý,” uvedl Ramón Vargas. Na programu zahajovacího večera jsou zařazeny části z oper Nabucco, La traviata, Romeo a Julie, Madama Butterfly, Carmen, Tosca, Rusalka a dalších.

Tradiční osou festivalové dramaturgie jsou koncerty klasické hudby v prostorách Státního hradu a zámku Český Krumlov. Z velkých osobností klasické hudby se na šestadvacátém festivalovém ročníku představí například violoncellista Mischa Maisky, španělský klavírista Javier Perianes nebo houslista Julian Rachlin.

Krumlovský festival rovněž připomene 450. výročí narození skladatele Claudia Monteverdiho vystoupením souboru Cappella Mariana v Maškarním sále. Hold jednomu z nejvýznamnějších trumpetistů dvacátého století Maurici Andrému vzdají trumpetista Marek Zvolánek a varhaník Pavel Svoboda. S komorními programy vystoupí i houslista Bohuslav Matoušek s kolegou Jakubem Junkem a orchestrem Virtuosi Pragenses, violoncellista Petr Nouzovský společně s kytaristkou Miriam Rodriguez Brüll, peruánský kytarista Jesús Castro-Balbi a komorní tělesa, jako jsou Škampovo kvarteto či Smetanovo trio.

Svůj osobitý hudební styl představí krumlovskému publiku v Maškarním sále Janoska Ensemble. Nabídne kombinaci klasické hudby s příměsí jazzu, popu a tradiční hudby. Na setkání s francouzským šansonem zve zpěvačka Radka Fišarová. “Základ našeho koncertu tvoří písně zpěvačky Edith Piaf. Repertoár jsme rozšířili o skladby Charlese Aznavoura, Jacquese Brela nebo Mireille Mathieu a české texty či zhudebněné básně Jiřího Žáčka,” upřesnila Fišarová.

Rozpočet českokrumlovského festivalu se pohybuje v řádu desítek milionů korun. Vstupenky se již prodávají, program se ale v závislosti na financích může ještě změnit.

www.festivalkrumlov.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat