Po dlouhé nemoci zemřela skladatelka a pedagožka Ivana Loudová

V úterý zemřela v Praze po dlouhé těžké nemoci ve věku šestasedmdesáti let hudební skladatelka a profesorka skladby Ivana Loudová. Je autorkou více než stovky orchestrálních, komorních, vokálních či sborových děl. Za svou tvorbu obdržela řadu ocenění v České republice i v zahraničí. Spolupracovala s rozhlasem či filmaři a byla členkou Umělecké besedy a sdružení Ateliér 90.

Ivana Loudová (zdroj loudova.cz)

V mládí Ivana Loudová studovala skladbu na pražské konzervatoři, na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze a v umělecké aspirantuře na HAMU u výrazných tuzemských skladatelů – Miloslava Kabeláče a Emila Hlobila. Díky stipendiu francouzské vlády se mohla na začátku sedmdesátých let učit také v Paříži od francouzských skladatelů Oliviera Messiaena a Andrého Joliveta a absolvovala stáž v experimentálním studiu Centre Bourdan při tehdejším francouzském Úřadu pro rozhlasové a televizní vysílání (ORTF).

Po ukončení studií se Ivana Loudová věnovala skladatelské profesi ve svobodném povolání i ve spolupráci s rozhlasem, divadly či filmem. Příležitostně se věnovala teoretické a pedagogické činnosti, vedla například mistrovské skladatelské kurzy v USA, Německu a Rakousku. V osmdesátých letech spolupracovala se souborem American Wind Symphony Orchestra v USA. Později učila na pražské HAMU.

Za svou tvorbu Ivana Loudová obdržela mimo jiné například výroční cenu Heidelberger Kunstpreis 1993, Cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti hudby za rok 2015 a Cenu Ochranného svazu autorského 2017.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na