Po dlouhé nemoci zemřela skladatelka a pedagožka Ivana Loudová

V úterý zemřela v Praze po dlouhé těžké nemoci ve věku šestasedmdesáti let hudební skladatelka a profesorka skladby Ivana Loudová. Je autorkou více než stovky orchestrálních, komorních, vokálních či sborových děl. Za svou tvorbu obdržela řadu ocenění v České republice i v zahraničí. Spolupracovala s rozhlasem či filmaři a byla členkou Umělecké besedy a sdružení Ateliér 90.

Ivana Loudová (zdroj loudova.cz)

V mládí Ivana Loudová studovala skladbu na pražské konzervatoři, na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze a v umělecké aspirantuře na HAMU u výrazných tuzemských skladatelů – Miloslava Kabeláče a Emila Hlobila. Díky stipendiu francouzské vlády se mohla na začátku sedmdesátých let učit také v Paříži od francouzských skladatelů Oliviera Messiaena a Andrého Joliveta a absolvovala stáž v experimentálním studiu Centre Bourdan při tehdejším francouzském Úřadu pro rozhlasové a televizní vysílání (ORTF).

Po ukončení studií se Ivana Loudová věnovala skladatelské profesi ve svobodném povolání i ve spolupráci s rozhlasem, divadly či filmem. Příležitostně se věnovala teoretické a pedagogické činnosti, vedla například mistrovské skladatelské kurzy v USA, Německu a Rakousku. V osmdesátých letech spolupracovala se souborem American Wind Symphony Orchestra v USA. Později učila na pražské HAMU.

Za svou tvorbu Ivana Loudová obdržela mimo jiné například výroční cenu Heidelberger Kunstpreis 1993, Cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti hudby za rok 2015 a Cenu Ochranného svazu autorského 2017.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat