Dvě nové opery pro festival Janáček Brno

Studenti hudební fakulty brněnské akademie napsali a nastudovali pro janáčkovský festival dvě nové opery. Skladatel Jiří Najvar je autorem komického Falstaffa, jeho kolega Daniel Šimek napsal meditativní Neznámou na motivy stejnojmenné hry ruského dramatika Alexandra Bloka. Společnou premiéru budou mít obě opery 18. listopadu v Divadle na Orlí.
Falstaff & Neznámá (autor vizuálu Kateřina Doleželová)

Inscenační tým tvoří asi 100 lidí, kromě studentů Janáčkovy akademie múzických umění také externí herci a sbor Kantiléna. “Posluchače snad potěší, že uslyší dvě hudebně úplně odlišná díla,” řekl dirigent Jiří Habart.

Skladatel Jiří Najvar se rozhodl sáhnout ke komické shakespearovské látce, hudebně čerpá z tradic baroka a klasicismu, ovšem ovlivněných soudobou hudbou. Hrdinou díla je stárnoucí požitkář, kterého touha po hýření a mladých ženách dovede až do nastrojené pasti. “Mám obecně pocit, že se v opeře málo smějeme,” uvedl Najvar k volbě tématu.

Režisérka Natálie Gregorová inscenaci pojala jako “divadlo v divadle”. Herci zpočátku na jevišti vystupují sami za sebe, postupně se dostávají do rolí. Cílem je ukázat některé vnějškové rysy fungování divadelního života, včetně vztahů či intrik.

Opera Neznámá se podle Gregorové naopak obrací do vnitřního světa a k ideálům, k nimž se postava Básníka snaží přiblížit. “Když jsem si hru přečetl, byla to láska na první pohled,” uvedl skladatel Šimek.

Některé postavy se objeví v obou operách. Scéna je pojatá jednoduše, hraje se v podstatě na prázdném jevišti. Kostýmy postupně přecházejí od civilu k magickému realismu, uvedla scénografka Kateřina Doleželová. Důležitou roli má v koncepci světlo.

Festival Janáček Brno letos začne 17. listopadu. Potrvá do 5. prosince. Jeho hlavním cílem je prezentovat hudbu Leoše Janáčka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat