Hudební kurýr: Z Opery v Lausanne vyhodili recenzenta, prý byl neobjektivní

  1. 1
  2. 2

Mimochodem, po práci nebo oslavě nemůžete podle něj dílo vstřebávat. To vyžaduje čas a vnitřní připravenost. Wolfgang Schäuble upřednostňuje poslech pašijí v postní době před Velikonocemi ve Freiburském Münsteru. „Tady jsou lavičky tvrdé a chladné. Jako sakrální umělecké dílo vyžadují pašije posvátný prostor, aby správně působily. Celé dílo je reflexí na smrt. Kdo skladbu slyší a nemyslí na smrt, pravděpodobně není zcela při věci,“ řekl Schäuble.

Po atentátu v roce 1990 ležel prezident několik týdnů v nemocnici. „Pokud ležíte čerstvě zraněn na zádech a je za vámi dlouhá noc beze spánku, pak je ranní hudba požehnáním.“ Schäuble hrál v mládí na housle a jako spolkový ministr financí (2009–2017) založil na ministerstvu koncertní řadu. Pravidelně také navštěvuje koncerty Berlínských filharmoniků.

Wolfgang Schäuble (zdroj flickrm.com / foto © World Economic Forum/swiss-image.ch/Jolanda Flubacher)


Smutné zprávy

Michael Tree
Americký violista Michael Tree, člen Guarneri Quartet, zemřel ve věku třiaosmdesáti let. Absolvoval studium na Curtisově institutu, kde studoval u Leaha Luboshutze, Vedy Reynoldse a Eframa Zimbalisty. Byl zakládajícím a dlouholetým členem Guarneriho kvarteta a Marlboro Tria. Po celou dobu své kariéry Michael Tree zastával post na Curtis Institute of Music, Juilliard School, Bard College Conservatory of Music, Manhattan School of Music, University of Maryland School of Music a Rutgers University.

Michael Tree (zdroj YouTube)


František Pospíšil

V neděli 11. března zemřel ve věku třiaosmdesáti let houslista, pedagog a dirigent František Pospíšil. Vystudoval Akademii múzických umění v Praze ve třídě profesora Alexandra Plocka. Působil ve Foerstrově triu, Dvořákově klavírním triu a od roku 1970 dlouhá léta jako pedagog Pražské konzervatoře, kde učil hru na housle a komorní hru. Od roku 1982 zde vedl Komorní orchestr Pražské konzervatoře, s nímž zvítězil v letech 1995, 1996, 1998 a 2003 v soutěži Concerto Bohemia. Mezi jeho nejvýraznější snímek patří Bergerettes pro housle, violoncello a klavír, H 275, které nahrál pro Československý rozhlas roku 1965 s Foerstrovým triem ve složení František Pospíšil (housle), Václav Jírovec (violoncello) a Aleš Bílek (klavír). Stalo se tak díky setkání se Charlottou Martinů a toto trio provedli ve světové premiéře.

František Pospíšil (zdroj frantisekpospisil.wz.cz)


Grigorij Fejgin

29. března 2018 v nedožitých jednaosmdesáti letech zemřel výtečný sovětský a ruský houslista Grigorij Jakovlevič Fejgin. Grigorij Fejgin se narodil 28. dubna 1937. Základy hry na housle získal v Charkově pod vedením Adolfa Leschetického. Ve studiu pokračoval v Moskvě u Davida Oistracha a Dmitrije Cyganova. Grigorij Fejgin se stal vítězem Mezinárodní houslové soutěže Pražské jaro v roce 1964. Od začátku devadesátých let učil na Moskevské státní konzervatoři Petra Iljiče Čajkovského, od roku 1995 byl profesorem konzervatoře v Tokiu.
více zde

Grigorij Fejgin (zdroj discogs.com)


Co máte z Debussyho díla nejraději?
Ke stému výročí skladatelovy smrti přinášíme seznam jeho asi nejhranějších a nejoblíbenějších děl. Claude Debussy nesnášel označení „impresionismus“, termín, který byl vytvořen v satirickém smyslu kritikem Louisem Leroyem v roce 1874 podle rané malby Clauda Moneta Imprese, východ slunce (Impression, soleil levant). Debussyho hudba není o nejasných barvách. Pokud se podíváte na partituru, je plná pečlivých detailů. Jakou skladbu nejraději posloucháte?

Achille-Claude Debussy v roce 1909 (zdroj commons.wikimedia.org/LIFE)

Syrinx (1913)
Moře (1903–1905)
Svit luny (1890, rev. 1905)
Smyčcový kvartet g moll (1893)
Dětský koutek (1906–1908)
Předehra k Faunovu odpoledni (1894)
Preludium Potopená katedrála (1909–1910)
Sonáta pro flétnu, violu a harfu (1915)
Ostrov radosti (1904)
Sonáta pro violoncello a klavír (1915)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments