Jeden z nejznámějších ruských emigrantů, legendární tanečník Michail Baryšnikov slaví 70

Americký tanečník, choreograf a herec ruského původu Michail Baryšnikov, který se narodil 27. ledna 1948, se stal jedním z nejznámějších emigrantů z bývalého Sovětského svazu a legendou dvacátého století. V současnosti je považován za žijícího klasika světového baletu.

Michail Baryšnikov (zdroj commons.wikimedia.org/Embajada de EEUU en la Argentina)

Tento rodák z Rigy studoval tanec v Petrohradu. Vzhledem k subtilní postavě a kratším liniím končetin musel mladý tanečník nejednou překonávat vžité představy o tom, zda se vůbec „hodí“ pro ústřední role klasického repertoáru. Jeho nekonvenční přístup, charisma i brilantní technika však vzbuzovaly respekt a nadšení.

Během turné v roce 1974 zůstal v Kanadě a následně emigroval do USA, kde požádal o politický azyl. Michail Baryšnikov zakotvil v New Yorku, kde se stal hvězdou (a později i šéfem) Amerického baletního divadla a Newyorského baletu. Vytvořil své verze Louskáčka, Dona Quijota, Popelky a Labutího jezera. V roce 1989 se rozhodl pověsit kostým klasických hrdinů na hřebík a věnovat se nejnovějším trendům tance. Ve spolupráci s Markem Morrisem, jedním z nejzajímavějších choreografů, založil skupinu White Oak Dance Project. S tímto projektem se představil i v České republice.

Nevyhýbá se ani účinkování před kamerou. V roce 1977 si dokonce vysloužil oscarovou nominaci za roli ve snímku Přelom. Mnoho osobních pocitů posléze vtělil i do filmu Bílé noci (1985) režiséra Taylora Hackforda.

Se světem stříbrného plátna Michaila Baryšnikova spojuje bývalá partnerka, herečka Jessica Lange, s níž má dceru Alexandru. Matkou dalších tří potomků – Petera, Anny a Sofie – je bývalá baletka Lisa Rinehart.

Loni v dubnu Baryšnikovovi udělil lotyšský parlament občanství a v roce 2016 se na scéně Lotyšské národní opery a baletu konala premiéra jeho one-man show Dopis pro člověka.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na