Jeden z nejznámějších ruských emigrantů, legendární tanečník Michail Baryšnikov slaví 70

Americký tanečník, choreograf a herec ruského původu Michail Baryšnikov, který se narodil 27. ledna 1948, se stal jedním z nejznámějších emigrantů z bývalého Sovětského svazu a legendou dvacátého století. V současnosti je považován za žijícího klasika světového baletu.

Michail Baryšnikov (zdroj commons.wikimedia.org/Embajada de EEUU en la Argentina)

Tento rodák z Rigy studoval tanec v Petrohradu. Vzhledem k subtilní postavě a kratším liniím končetin musel mladý tanečník nejednou překonávat vžité představy o tom, zda se vůbec „hodí“ pro ústřední role klasického repertoáru. Jeho nekonvenční přístup, charisma i brilantní technika však vzbuzovaly respekt a nadšení.

Během turné v roce 1974 zůstal v Kanadě a následně emigroval do USA, kde požádal o politický azyl. Michail Baryšnikov zakotvil v New Yorku, kde se stal hvězdou (a později i šéfem) Amerického baletního divadla a Newyorského baletu. Vytvořil své verze Louskáčka, Dona Quijota, Popelky a Labutího jezera. V roce 1989 se rozhodl pověsit kostým klasických hrdinů na hřebík a věnovat se nejnovějším trendům tance. Ve spolupráci s Markem Morrisem, jedním z nejzajímavějších choreografů, založil skupinu White Oak Dance Project. S tímto projektem se představil i v České republice.

Nevyhýbá se ani účinkování před kamerou. V roce 1977 si dokonce vysloužil oscarovou nominaci za roli ve snímku Přelom. Mnoho osobních pocitů posléze vtělil i do filmu Bílé noci (1985) režiséra Taylora Hackforda.

Se světem stříbrného plátna Michaila Baryšnikova spojuje bývalá partnerka, herečka Jessica Lange, s níž má dceru Alexandru. Matkou dalších tří potomků – Petera, Anny a Sofie – je bývalá baletka Lisa Rinehart.

Loni v dubnu Baryšnikovovi udělil lotyšský parlament občanství a v roce 2016 se na scéně Lotyšské národní opery a baletu konala premiéra jeho one-man show Dopis pro člověka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat