Jeden z těch, jimž Brno vděčí za Janáčkovo divadlo. Architekt Ivan Ruller slaví devadesátiny

Především s Brnem je svým dílem spjat architekt Ivan Ruller. Město obohatil například o halu Rondo či Janáčkovo divadlo. Rullerem navržené stavby stojí také v Bratislavě, na vodním díle Dalešice, v Kroměříži, Hodoníně, v Praze a jinde. Soupis děl, kterými obohatil fond moderní české architektury, zahrnuje přes pět stovek položek. Letos 17. listopadu oslaví Ivan Ruller devadesátiny.

Ivan Ruller (zdroj galeriearchitektury.cz)
Ivan Ruller (zdroj galeriearchitektury.cz)

Ivan Ruller studoval u předních brněnských architektů, mimo jiné u Bohuslava Fuchse a především Bedřicha Rozehnala, u něhož byl už za studií asistentem. Pět let pracoval na škole u profesora Miroslava Kopřivy, ale v roce 1959 musel nedobrovolně odejít. Vystřídal pak řadu projekčních ústavů, v letech 1968 až 1979 působil v Útvaru hlavního architekta, pak se živil jako samostatný architekt.

Na jeho díle je dobře patrný vliv funkcionalismu třicátých let a moderny. Zúčastňoval se i mezinárodních soutěží. Mezi jeho oceněnými návrhy byl třeba projekt Náměstí národů v Ženevě (1957), studie radnice v Torontu (1958) nebo český pavilon v Ósace (1968). Spolupracoval na památníku v Osvětimi či na vybudování muzea historie v libyjském Tripolisu.

Janáčkovo divadlo - 1965 (zdroj NDB)
Janáčkovo divadlo – 1965 (zdroj NDB)

V Československu byl pro své postoje u bývalého režimu v nelibosti. V letech 1970 až 1989 mu zakázali členství ve Svazu architektů a dvacet let nesměl publikovat ani učit. Dokázal si však udržet odstup a nebál se ani pracovat se „zakázanými“ umělci, jako byl Vladimír Preclík či Olbram Zoubek.

Po roce 1989 byl čtyři roky děkanem Fakulty architektury, v roce 1994 se stal profesorem. V roce 2003 mu prezident Václav Klaus udělil medaili Za zásluhy o stát v oblasti umění. O rok později získal cenu Obce architektů za celoživotní dílo.

Loni Opera Plus k padesátému výročí otevření Janáčkova divadla Brně přinesla trojdílný seriál, který najdete zde.

Mohlo by vás zajímat