Jen neodkládat – to bylo naše heslo

  1. 1
  2. 2

Jinak Váš dopis, za který mnohokrát děkuju, mi naznačuje úkoly, které mne čekají, a jak už jsem přiznala, trochu mě lekají. Ale nevyhýbám se jim, ba těším se na ně, jak jen mne tyhle triviální povinnosti uvolní. Díky naší vzájemné systematičnosti, evidencím atd. všechno mám, jen se do toho ponořit. Vaše zmínka, že neznáte, co všechno zde napsal, mne vede k tomu, abych Vám pro začátek poslala především seznam skladeb komponovaných zde. Myslím, že je to úctyhodné číslo, při vší té ostatní práci, kterou dělal. A ani léta ho nezdržovala, jen nemoc trochu zpomalila tempo, ale mysl pracovala. Většina skladeb je na „mastersheets“, může být ofotografována a poslána k provedení. Bohužel máme zkušenosti, že každý chce muziku, stojí to peníze a o provedení pak už neslyšíte. Ale kdybyste kdy našel interpreta, prosím, pište. A propos: víte o vydání jeho Kvinteta Pantonem? Bylo to vůbec oznamováno v Hud. Rozhledech nebo jinde? Mělo by se toho ujmout nějaké těleso doma.

Přítel Dr. Štědroň naznačil ve svém dopise, že se s přáteli bude snažit o to, aby byla zasazena deska na jeho rodném domě (na Malém rynečku). Prosím, můžete-li, přispějte pomocí, radou, vlivem. Kl. Slavický je spolehlivý a výkonný, kdybyste potřeboval cokoli od dcery Zory, je v seznamu telef.

V Chicagu probíhá letní koncertní sezona: symf. orch. se přestěhoval do parku „Ravinia“ (kcty pod hvězdami) 4x týdně s pohostinskými dirigenty a solisty – 12. VII. bude hrát Firkušný Mozarta – v „dolním“ městě hraje stejně tak často jiný (sestavený pro ten účel) orchestr s poněkud lehčím programem. Toto pořádá „Park District“, bez vstupného. Tedy žádná okurková sezona.

Počasí až dosud bylo milostivé, ale víme všichni, že nevydrží, teploty s vlhkostí nedají na sebe dlouho čekat, a to je v Chicagu zle. Poprvé za celá ta léta budu zde v srpnu – to jsme vždycky odjížděli; nevím, jak to vydržím. Dovolenou bohužel letos nemám, až na podzim pár dní. Využiju jich k cestě někam, to je jisté. Zatím jsem se vypravila před měsícem na velký weekend do New Yorku, bleskový výlet, ale dal mi mnoho: byla jsem v nové Metropolitní opeře na Royal baletu z Londýna, pak na činohře a viděla několik drahých přátel, mj. Löwenbachovy; je mu už 92, ale v báječném duševním stavu. (Pozn. red. – JUDr. Jan Löwenbach – 29. 4. 1880, Rychnov nad Kněžnou – 13. 8. 1972, New York – byl český advokát, hudební kritik, básník, překladatel a autor libret např. k Martinů Kuchyňské revui nebo ke Křičkově opeře Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům straší.) Minulý týden jsem jela na 2 dny na návštěvu do sousedního státu Iowa, jak vidíte, snažím se nebýt „stick in the mud“, umínila jsem si to a zatím se mi podařilo tento plán dodržet. Není těch velkých weekendů do roka mnoho, jen neodkládat – to bylo jeho a naše heslo. Měl ve mně dobrého žáčka.

Odpusťte, že jsem se tolik rozpovídala, to je moje nemoc. Přeju Vám pěkné léto a zdravím Vás srdečně.

Blanka Jiráková

Chicago – dobové foto (zdroj flickr.com)

 

(pokračování)

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na