Komise rozhoduje, kdo ze čtyř zájemců postaví nové varhany ve Svatovítské katedrále

V únoru by mělo být známo, která firma postaví nové varhany pro pražskou katedrálu sv. Víta. Členové příslušné komise nyní posuzují čtyři nabídky. Ve svém nejnovějším zpravodaji to uvedlo pražské arcibiskupství. Nové varhany by měly stát několik desítek milionů korun, zatím se v národní sbírce vybralo zhruba 15 milionů korun.

Katedrála svatého Víta Praha (zdroj commons.wikimedia.org/Michal Bjalek)

Do sbírky může přispět každý, kdo má zájem. Kardinál Dominik Duka a předseda Svazu měst a obcí František Lukl také vyzvali starosty, aby na vznik nových varhan přispěly obce.

Komise vybírá mezi zaslanými nabídkami podle umělecké kvality, kreativity návrhu, architektonického ztvárnění varhanní skříně, technických parametrů i podle ceny.

Duka patří k hlavním iniciátorům nových varhan. V pražské katedrále by měly být instalovány nejpozději 28. září 2019. Nové varhany mají v jednadvacátém století ukončit dostavbu katedrály, která v současnosti patří církvi i státu zároveň. Iniciátoři projektu zahájili loni v dubnu národní sbírku.

Katedrální varhany budou originálním uměleckým dílem stavěným na míru prostoru svatovítské katedrály se složitým členěním i náročnou akustikou. Dosavadní Mölzerovy romantické varhany na Wohlmutově kruchtě nad chórovou kaplí jsou zvukově dostačující pouze pro starou část. Od dostavby katedrály proto byly učiněny už tři pokusy postavit nový nástroj, který by zvukově zaplnil prostor celé dostavěné katedrály. Pro tento účel byl vystavěn velký novogotický kůr nad hlavním vchodem s rozetou.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat