La Wally ve Vídni a řada dalších operních aktualit

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Opera vznikla na zakázku Indiana University, ale skladatelův zájem a vlastní kompozice jsou spojeny již s Randsovým pobytem v Amsterdamu v sedmdesátých letech dvacátého století, kde byl fascinován van Goghovým dílem v umělcově muzeu. Tam vznikly první hudební skici a dílo postupně krystalizovalo čtyři dekády. Dvouaktová opera s libretem J. D. McClatchyho je komponována tonálně a hlavním tématem je osamělost umělce. Opera zažila úspěšnou premiéru roku 2011 a nahrávka na labelu Naxos je sestřihem ze série představení světové premiéry. Hlavní roli malíře vytvořil americký barytonista Christopher Burchett, známý především na amerických středních scénách. Opera nositele Pulitzerovy ceny za hudbu (1984) představuje standardní životopisné operní dílo.


Opera na ČT art
Umělecký program České televize v pondělí 27. března 2017 přinesl záznam (o délce 137 minut) jediné Beethovenovy opery Fidelio ze salcburského festivalu z roku 2015. Uvedení se váže ke 190. výročí úmrtí jednoho z nejvýznamnějších světových skladatelů. Inscenace Clause Gutha byla kritickými ohlasy považována za režijně problematickou, ale hudební nastudování Franze Welser-Mösta i výkony Jonase Kaufmanna a Adrianny Pieczonky v rolích Florestana a Leonory byly přijímány diváky i odborníky více než kladně.


Operní humor
Italský zpěvák Galliano Masini (1896–1986), který proslul jako interpret tenorových partů Pucciniho a Verdiho, jako by přitahoval veselé historky.

Galliano Masini (zdroj alchetron.com)

Ve třicátých letech ho vedení festivalu v Arena di Verona telegramem požádalo o vystoupení v jeho parádní roli Radama ve Verdiho Aidě. Zpráva obsahovala i částku nabízeného honoráře – 5.000 lir. Slavný zpěvák obratem také telegraficky odpověděl: „Souhlasím s honorářem 5.000 lir za první a druhý akt, honorář za třetí a čtvrtý stále v jednání. Masini.“

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na