Letní slavnosti staré hudby začínají

Mottem letošního již 13. ročníku festivalu, který mapuje hudební bohatství historických uměleckých slohů, je Metamorphosis, motiv proměny jako všudypřítomný, jednotící rys dějin západní hudby, odkazující k jeho nesčetným hudebním, literárním i výtvarným zpracováním, ať už ve smyslu přímé inspirace ovidiovskou tématikou v textech vokálních skladeb, nebo ve smyslu formální proměny hudebních žánrů a stylů, jejich vzájemného kontrastu a prolínání. Letošní program představí metamorfózy z mnoha různých úhlů: od metafory a divadelní přeměny v Purcellově Královně víl nebo Cervantesově Donu Quijotovi až ke stylistickým proměnám v hudbě velikánů německého a italského baroka či ve středověké hudbě.Již dnes se ve Španělském sále Pražského hradu publikum přenese do atmosféry Španělska 16. a 17. století, a to díky uznávanému španělskému souboru Forma Antiqva, který sehraje dramatizaci slavné španělsko-francouzské bitvy u Pavie (1525), s výbušnou hudbou mj. Antonia Cabezóna, Sebastiána Aguilery de Heredia či Pabla Bruna.

Hned dva dny poté přinese festivalový program večer protkaný hudebními vzpomínkami na 17. a 18. století. V Míčovně Pražského hradu je na programu trojhra s názvem Fandango, kdy v podání španělských bratří Zapiců (Pablo – barokní kytara, Daniel – teorba, Aarón – cembalo a varhany) zazní toccaty, passacaglie, folíe a zejména fandanga španělských mistrů José Blasca de Nebra, Santiaga de Murcia nebo Diega Ortize.

25. července nabídne Rudolfova galerie na Pražském hradě klasická díla velikánů Johana Sebastiana Bacha, Antonia Vivaldiho a George Philippa Telemanna, a to v podání nejúspěšnějšího barokního orchestru dneška, Akademie für Alte Musik Berlin.

Láska, vášeň, smutek a svatá válka v tvorbě středověkých francouzských trubadúrů jsou tématem dalšího z festivalových večerů, jež nese název Cansó de la crozada. 27. července se v klášteře sv. Anežky České představí dvojice uznávaných sopranistek – Hana Blažíková a Barbora Sojková, které také zahrají na gotickou harfu a psalterium.

V duchu jižanské citovosti proběhne také večer věnovaný portugalskému národnímu klenotu zvanému Fado, a to 30. července v zámku Troja. Program portugalského ansámblu Os Músicos do Tejo v čele se sopranistkou Anou Quintans umožní sledovat předromantické kořeny tohoto tradičního baladického žánru, jenž byl v loňském roce zapsán do seznamu památek světového kulturního dědictví UNESCO.

Stylizovaná gesta, akrobatické kousky, taneční kroky a zpívaná čísla za originálního hudebního doprovodu předvede 1. srpna v Divadle ABC francouzsko-česko-slovenská Compagnie Scapinove v představení Don Quixote. Původní, pro účely představení komponovaná hudba propojuje baroko s jazzem a lidovou hudbou, ale i všudypřítomnými španělskými rytmy. Muzikanti a improvizátoři známí nejen v jazzovém světě – Stano Palúch a Marcel Comendant – slibují spolu s barokní flétnistkou Janou Semerádovou ukázat, jak se zdánlivě různorodé hudební světy mohou navzájem inspirovat a spojovat v nové formy. V hereckém obsazení figurují komikové Bastien Ossart, Julien Cigana a Benjamin Egner, Compagnii Scapinove čeští diváci poznali již před pěti lety v představení  Molièrových Scapinových šibalství.

Virtuózní skladby z doby vzniku Boccacciova Dekameronu budou programem večera Tre fontane, jenž se uskuteční 2. srpna. Jeho protagonistou je rakouský Ensemble Unicorn v čele s flétnistou Michaelem Poschem, s hudbou z nejvýznamnějších renesančních kodexů – Torino, Rossi, Faenza či Squarcialupi.

Zakončení festivalu pak nabídne program pod názvem Kouzelný ostrov a s podtitulem Sláva anglické barokní opery, a to 6. srpna ve Španělském sále Pražského hradu, za účasti přední polské sopranistky Olgy Pasiecznik. Henry Purcell a Georg Friedrich Händel jsou zastoupeni také v áriích české sopranistky Hany Blažíkové, za doprovodu rezidenčního souboru Collegium Marianum.

 www.letnislavnosti.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat