Louise Hudson: Jsem připravena na každou výzvu

Australská sopranistka Louise Hudson se v Evropě prosadila už před několika lety. Slyšet jsme ji mohli třeba v Praze, Košicích nebo v Bratislavě, kde před časem nastoupila ve Slovenském národním divadle angažmá. Já jsem ji naposledy zažil na konci června ve Státní opeře v Banské Bystrici, kde se při premiéře nové inscenace předvedla jako Lady Macbeth ve Verdiho opeře Macbeth. Na scéně byla skvělá, pěvecky i herecky. A překvapila mě i na párty po premiéře – byť operní diva, byla milá a bezprostřední. A poskytla mně následující interview.Jak jste se dostala z rodné Austrálie do Evropy? Byla to dlouhá cesta?

Protože je v Austrálii jen jeden (velmi známý!) operní dům, pro zpěváky tam není dost práce, pokud nechcete pracovat ve sboru, což jsem ostatně dělala na začátku své kariéry. Když chcete být sólistou, musíte také učit, i to jsem pěkných pár let také dělala. Do Evropy jsem přišla před deseti lety a díky štěstí a dobrému managementu zpívám od té doby stále.

A chcete-li doslovnou odpověď na vaši otázku, tady je: Nastoupila jsem do letadla a byl to dlouhý let – více než čtyřiadvacetihodinový! (smích)

Máte v plánu se ještě někdy vrátit do Austrálie, odkud pocházíte?

Nemám v plánu se do Austrálie vrátit – mému synovi je třináct let, vyrůstal v Evropě a náš domov je zde. Ale moje matka žije v Austrálii, můj bratr v Singapuru – a tak naše rodina musí hodně cestovat, když se chceme vidět.

I když teď máte angažmá ve Slovenském národním divadle v Bratislavě, budete také hostovat v jiných divadlech? Pokud ano, v jakých a kde?

Moje angažmá v Bratislavě skončí 15. listopadu 2013. Mám domluveno spoustu hostování v mnoha divadlech, takže se chystám po pěti letech ve Slovenském národním divadle končit. Bylo to pro mě těžké rozhodnutí, protože jsem si tady vybudovala svůj život, a navíc maestro Peter Dvorský měl veliký vliv na mou kariéru!

Avšak vedení v Bratislavě se mezitím změnilo, a tak je mi jasné, že je čas odejít a postavit se dalším zajímavým výzvám a úkolům! Mám na příští rok smlouvy na hostování v Staatstheater Mainz v Německu, dále ve Španělsku, ale také v Brně, Banské Bystrici, Praze. Ovšem také budu i nadále pracovat jako host v Bratislavě.

Vedle toho, v čem vás diváci u nás znají, jaký je váš další repertoár? Jaké jste měla role a která z nich se vám líbí, zpívá nejlépe?

Můj repertoár? Všechny šílené „ladies“! (smích). Myslím, že jsem měla největší úspěch s Lady Macbeth a Abigail z Nabucca, ale také jsem zpívala role jako Turandot, Tosca, Aida, Odabella z Attily, Leonora z Trubadúra, ale i Fidelia, dále Elenu ze Sicilských nešpor, Annu z Pucciniho opery Le Villi, Giseldu z Verdiho Lombarďanů, Lucrezii ze Dvou Foscariů nebo Santuzzu ze Sedláka kavalíra. Spousta lidí mě nazývá dramatickým sopránem, ale já jsem oficiálně „spinto d’agilita“, což v praxi znamená, že obzvláště dobře zpívám role v operách Verdiho! A musím říct, že Verdi je provždy můj favorit!

Když už jsme u Verdiho: Jaká byla spolupráce s režisérem Peterem Gáborem na opeře Macbeth, kterou jste koncem minulé sezony inscenovali ve Státní opeře v Banské Bystrici?

Peter Gábor byl skvělý. Byl velmi otevřený vůči nápadům nás, protagonistů, ale to, jak má vypadat jeho Macbeth, už v podstatě velice dobře věděl před zkouškami a podle toho je i začal! Oba – Evez Abdulla jako Macbeth i já – jsme Macbetha dělali už mnohokrát společně, s mnoha různými režiséry, což Peter věděl a chápal, že jsme měli svoje vlastní představy o tom, jak by naše postavy měly vypadat. Nicméně, i když z našich představ vycházel, společně jsme postavili nové, velmi silné charaktery!Co vás čeká v létě, kde a s kým plánujete být?

Zatímco minulé léto jsem celý červenec a srpen pracovala na festivalech v Německu, letošní léto mám pauzu. Můj hlas potřebuje odpočinek, ale jen v červenci. V srpnu jedu za svým učitelem do Benátek, abychom začali pracovat na mém novém repertoáru pro příští sezonu!

Ve zbývajícím čase nebudeme nikde jinde než doma ve Vídni – na mé zahradě, s mým synem a několika přáteli z Austrálie, kteří mě navštíví… A co budeme dělat? Určitě se budeme báječně bavit, hodně se smát a pít hodně červeného vína. Další důležitá věc, na které budu přes léto pracovat, jsou moje nové webové stránky.

Co obvykle děláte, když nemusíte dělat nic, když máte volno?

Ve volném čase obvykle čtu. Mám ráda knihy science fiction a také trávím hodně času na internetu.

Těšíte se na novou sezonu?

Samozřejmě se těším na novou sezonu – miluji svoji práci. Ale dobrý odpočinek je také pro můj hlas a zdraví důležitý, zejména vzhledem k mému repertoáru. Příští sezonu budu po pěti letech práce v angažmá znovu na volné noze, takže budu mít jistou dávku svobody, ale také budu určitě zažívat jisté napětí, jak to s mojí další kariérou a mým uplatněním bude – a to bude zajímavé! Ale těším se a jsem připravena na každou novou výzvu.   

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat