Malá senzace. V Berlíně našli ztracenou partituru Kurta Weilla

Kurt Weill (zdroj commons.wikimedia.org/Das Bundesarchiv)

V berlínském archivu se našla skladba Kurta Weilla, považovaná za nenávratně ztracenou. Kurt Weill ji složil pro svou ženu, herečku a zpěvačku Lotte Lenya, informovala agentura Deutsche Presse-Agentur s odvoláním na newyorskou Weillovu nadaci. Objev třístránkové partitury označují experti za malou senzaci.

Reklama

Lotte Lenya píseň Lied vom weissen Käse (Píseň o bílém sýru) zpívala v listopadu 1931 v politické revue na berlínské scéně Junge Volksbühne. V šedesátých letech se marně pokoušela rukopis najít. „Nelze najít. Asi zašantročeno v nějakém sklepě,“ zapsala si zpěvačka do svých poznámek podle nadace, která hodlá píseň znovu uvést.

Lotte Lenya (zdroj commons.wikimedia.org/Carl Van Vechten)

„Nález je malou, ale opravdovou senzací,“ poznamenal muzikolog a expert na Kurta Weilla Elmar Juchem. Právě on rukopis v září v archivu Institutu divadelní vědy Svobodné univerzity v Berlíně objevil.

Kurt Weill (1900-1950) se proslavil spoluprací s dramatikem Bertoltem Brechtem. Jejich Žebrácká opera obsahuje i slavnou píseň Mackie Messer. V roce 1933 uprchl Kurt Weill kvůli svému židovskému původu před nacisty a v roce 1935 emigroval do Spojených států, kde slavil velké úspěchy na Broadwayi.

Americký deník The New York Times poznamenal, že podobné objevy jsou nanejvýš vzácné. Mnoho Weillových dopisů a rukopisů bylo po jeho útěku před nacisty schováno nebo zničeno. Poslední objev podobného druhu pochází z roku 1983, kdy skladatelova švagrová objevila neznámé rané Weillovy písně, řekl ředitel Nadace Kurta Weilla Kim Kowalke.

Mohlo by vás zajímat


Komentujte

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na