Malá senzace. V Berlíně našli ztracenou partituru Kurta Weilla

Kurt Weill (zdroj commons.wikimedia.org/Das Bundesarchiv)

V berlínském archivu se našla skladba Kurta Weilla, považovaná za nenávratně ztracenou. Kurt Weill ji složil pro svou ženu, herečku a zpěvačku Lotte Lenya, informovala agentura Deutsche Presse-Agentur s odvoláním na newyorskou Weillovu nadaci. Objev třístránkové partitury označují experti za malou senzaci.

Lotte Lenya píseň Lied vom weissen Käse (Píseň o bílém sýru) zpívala v listopadu 1931 v politické revue na berlínské scéně Junge Volksbühne. V šedesátých letech se marně pokoušela rukopis najít. „Nelze najít. Asi zašantročeno v nějakém sklepě,“ zapsala si zpěvačka do svých poznámek podle nadace, která hodlá píseň znovu uvést.

Lotte Lenya (zdroj commons.wikimedia.org/Carl Van Vechten)

„Nález je malou, ale opravdovou senzací,“ poznamenal muzikolog a expert na Kurta Weilla Elmar Juchem. Právě on rukopis v září v archivu Institutu divadelní vědy Svobodné univerzity v Berlíně objevil.

Kurt Weill (1900-1950) se proslavil spoluprací s dramatikem Bertoltem Brechtem. Jejich Žebrácká opera obsahuje i slavnou píseň Mackie Messer. V roce 1933 uprchl Kurt Weill kvůli svému židovskému původu před nacisty a v roce 1935 emigroval do Spojených států, kde slavil velké úspěchy na Broadwayi.

Americký deník The New York Times poznamenal, že podobné objevy jsou nanejvýš vzácné. Mnoho Weillových dopisů a rukopisů bylo po jeho útěku před nacisty schováno nebo zničeno. Poslední objev podobného druhu pochází z roku 1983, kdy skladatelova švagrová objevila neznámé rané Weillovy písně, řekl ředitel Nadace Kurta Weilla Kim Kowalke.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat