Michal Heriban: Jak chutná moc

  1. 1
  2. 2

Kauza oni je takový pantomimický duet. Je vám pantomima blízká?
Ano. Na Lenčině projektu Než vše začalo jsme půl roku intenzivně pracovali s francouzským mimem Lionelem Ménardem. Ten nám otevřel bránu do světa pantomimy a herectví a pomohl nám s naším hereckým projevem. S Andrejkou máme k herectví blízko a snažíme se nějaké dramatické vyjádření do naší práce zakomponovat.

Za principála v inscenaci Panoptikum jste loni získal nominaci na Cenu Thálie. Jaká to pro vás je role?
Určitě moje nejoblíbenější. Vyzkoušel jsem si v ní všechno, co mě baví. Je tam dávka pantomimy, herectví, tance, dokonce i kouzelnické triky. Je také velmi výrazná a tvárná, od veselých a vtipných pasáží po negativní a dramatické. Je to skvělá role.

Považujete nominaci za největší dosavadní úspěch ve své kariéře?
Beru to hlavně jako moc hezké gesto od herecké asociace: že si všímají i současného tance a ocenili ho. V této kategorii většinou dominují baletní role, tak mě potěšilo, že se do ní dostal i současný tanec a pohybové divadlo. Ukazuje to, že už je schopný konkurovat takovým kolosům, jako je například Balet Národního divadla. Je to pro mě velká čest a také potvrzení, že má smysl se mu věnovat.

V současném tanci je také mnohem těžší se uchytit. V Lenka Vagnerová & Company máte stálé angažmá?
Angažmá je vždy na konkrétní projekt. Lenka má úžasnou vlastnost dát dohromady skvělý tým lidí, který spolu dokáže fungovat jak profesně, tak lidsky. Navzájem se inspirujeme a podporujeme. Momentálně jsem součástí už pátého projektu a jsem za to nesmírně vděčný. Práce s ní mě moc baví. Je také velmi profesionální. Nejen ve své tvorbě, ale i vedení souboru. Současný tanec je v Česku hodně podhodnocený. Ona si ale tanečníků váží. Velmi ji oceňuji za to, jak zareagovala během koronavirové krize. Vynaložila velké úsilí na to sehnat prostředky a kompenzovat nám ztráty. Dodnes jsme nezastavili a pokračujeme dál.

Čemu se v době pandemie, kdy jsou divadla zavřená a nemůže se hrát pro veřejnost, věnujete?
V souboru máme nové členy, takže s nimi studujeme stávající představení a zkoušíme. Také jsme udělali několik představení online a natočili taneční film. Stále se snažíme něco tvořit.

Pracujete už i na nějakém novém projektu?
Krajinou slz mělo premiéru teprve v říjnu a je to tak čerstvé, že až budeme moci hrát, budeme ji reprízovat. Stejně tak Panoptikum. Ještě jsme ho tolik nehráli a navíc získalo Cenu Divadelních novin, takže si to určitě zaslouží. Lenka už ale určitě v hlavě má další projekty do budoucna.

Michal Heriban (foto Stanislav Callas)

Zmínil jste, že jste během pandemie začal malovat. Cítil jste potřebu se k tématu covidu nějak vyjádřit?
Během první vlny jsme nehráli, ani netrénovali. Měl jsem proto hodně volného času a konečně jsem se mohl malování víc věnovat. Souvislost s koronou to ale určitě mělo. Začal jsem malovat svoje nohy. Korona nás zastavila, nohy mají čas si odpočinout a moje obrazy vyjadřují odpočinek, čas zklidnění. Nohy jsou pro mě také pracovní nástroj, živí mě, tak jsem jim chtěl vzdát tímto způsobem hold.

Máte s malováním nějaké další plány?
Ano. Když bude čas, rozhodně chci malovat dál. Mám už i další sérii obrazů, takže jak to jen půjde, plánuji výstavu i v Praze.

***
Michal Heriban
je slovenský tanečník a vizuální umělec. Studoval scénografii a pedagogiku výtvarného umění v Bratislavě, kde se v taneční škole a divadle Šárky Ondrišové elledanse začal profesionálně věnovat tanci. Od roku 2015 je součástí pražského souboru Lenky Vagnerové & Company, v němž v říjnu loňského roku uvedl již páté představení Krajina slz. V roce 2020 byl za roli v inscenaci Panoptikum téhož souboru nominován na Cenu Thálie. Od roku 2015 též spolupracuje s německým umělcem Michou Puruckerem. Na začátku ledna představil jejich další společný projekt flat rooms – flat dances. Spolupracoval také s Národním divadlem nebo Losers Cirque Company. Kromě tance se věnuje i malířství. V létě 2020 pořádal výstavu svých obrazů na hradě v Bratislavě. Další výstava proběhne letos v Praze.

5 1 vote
Ohodnoťte článek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments