Mladí čeští akordeonisté slavili úspěch na celosvětové soutěži Trophée Mondial

Navzdory špatné epidemiologické situaci se v listopadu a prosinci 2020 konala ve Francii celosvětová oslava akordeonu – jubilejní sedmdesátý ročník legendární akordeonové soutěže Trophée Mondial. Díky celému soutěžnímu týmu a národním delegacím se podařilo v pro kulturu zlé době udělat něco mimořádného a množství ohlasů z různých koutů světa řadí tuto akci mezi největší a nejpovedenější umělecké projekty loňského roku.
Martin Kot a Ladislav Horák (archiv autora)

O soutěži
Soutěž Trophée Mondial pořádá už sedmdesát let celosvětová akordeonová asociace se sídlem ve Francii, Confédération Mondiale De L‘ Accordéon (CMA). Jedná se o akordeonovou soutěž celosvětového charakteru, která sdružuje více než padesát států světa včetně oficiálních delegátů z těchto států. Každý ročník hostí jiný stát. V loňském roce to bylo Portugalsko, předloni Kanada atd. Jednotlivé země organizují celostátní výběrová kola a vytipovávají nejtalentovanější akordeonisty, kteří budou reprezentovat jejich stát. Každý národní výběr má vlastní pravidla a pro Českou republiku vždy platila možnost účasti tří až čtyř kandidátů napříč všemi věkovými kategoriemi.

Ročník 2020 byl ovšem ve všech ohledech specifický a bylo čistě v kompetenci delegátů nominovat akordeonisty podle svého uvážení, aniž by museli projít výběrovým kolem. Každý delegát tak musí mít velký přehled o současném světovém akordeonu a vybírá ho vedení soutěže na základě uměleckých a pedagogických úspěchů. Protože z důvodu epidemie musela celá akce probíhat online, přihlásilo se rekordních 750 účastníků do 20 kategorií. Na vše dohlížela více jak sto členná porota, která byla složena z nejlepších světových učitelů, skladatelů a interpretů. V jejím čele stanul celosvětově uznávaný umělec, akordeonista Richard Galliano.

Soutěž se snaží vyhledávat talenty a dávat jim koncertní příležitosti, proto také uzavřela partnerství s dalšími skvělými soutěžemi International Accordion Prize Of Castelfidardo (Itálie) a Internationaler Akkordeonwettbewerb Klingenthal (Německo) – vítězové Trophée Mondiale dostanou kromě finančního ohodnocení i nabídky honorovaných koncertů při těchto soutěžích.

Systém bodování
Systém hodnocení je také velmi specifický. V každé kategorii je minimální počet 15 porotců, po obodování se dvě nejvyšší a nejnižší čísla škrtnou a získané body se vydělí zbylým počtem porotců. Dále nesmí žádný porotce bodovat kandidáty ze svého státu, ani žáka, se kterým v minulosti spolupracoval. Zajímavostí je, že se boduje na dvě desetinná místa. Uchazeč tak může obdržet například 23,67 bodů z možných 25 bodů. Letošní ročník byl bodově tak vyrovnaný, že ne zřídka dělilo prvních deset soutěžících třeba jen 0,50 bodu. Bodovalo se na základě zaslaných videonahrávek, které za českou stranu převážně zprostředkovala Akordeonová škola Dobřany, která bude také organizátorem výběru kandidátů pro příští ročník soutěži v ukrajinském Truskavci.

Lucie Pudilová a Markéta Břízová (archiv autora)

Fantastický úspěch českých akordeonistů
Českou republiku reprezentovalo celkem třináct sólistů a jedna komorní hra akordeon a klarinet.

Na prvním místě v kategorii 14 a mladší skončila Lucie Pudilová ze Základní umělecké školy Hlinsko, se ziskem 23,07 bodů (na soutěž se připravovala pod vedením Markéty Břízové).

Na druhém místě v kategorii 18 a mladší skončil Martin Kot z Pražské konzervatoře, se ziskem 23,48 bodů (pod vedením Ladislava Horáka).

Na třetím místě v kategorii 12 a mladší skončila Daniela Holá ze Základní umělecké školy J. S. Bacha Dobřany, se ziskem 23,99 bodů (pod vedením Petra Vacka).

Další akordeonisté, kteří reprezentovali Českou republiku:
Jeroným Široký, Jindřich Sklenář – ZUŠ B. Smetany, Plzeň
Filip Kratochvíl – Pražská konzervatoř
Martin Klimeš – Konzervatoř Pardubice
Viktor Stocker – ZUŠ J. V. Stamice, Havlíčkův Brod
Martin Chodl – ZUŠ J. S. Bacha, Dobřany
Tadeáš Mrázek – ZUŠ N. J. Filcíka, Chrast
Andrea Šulcová – Pražská konzervatoř
Jan Černý – Konzervatoř Plzeň
Stanislav Mikšovský – Konzervatoř Plzeň
Martin Šulc – Pražská konzervatoř
Hana Lisnerová – Konzervatoř Plzeň

Petr Vacek a Daniela Holá (archiv autora)

Moc gratuluji všem nadějným mladým muzikantům, kteří byli vybráni pro reprezentaci naší země a zanechali skvělý dojem z českého akordeonu. Moc děkuji jejich pedagogům, kteří s těmito talenty pracují i nad rámec svých povinností a připravují je na jejich budoucí hudební dráhu. Mám obrovskou radost a jsem pyšný na to, že se téměř po dvaceti letech dostala Česká republika opět na stupně vítězů, a to dokonce v trojnásobném zastoupení.

Autor je oficiálním delegátem a porotcem soutěže CMA za Českou republiku.

Komentář prof. Ladislava Horáka (Pražská konzervatoř):
„Světová akordeonová organizace CMA byla založena v roce 1951 v Londýně a již v roce 1978 se její předsedkyní stala dlouholetá pedagožka VŠMU v Bratislavě Marta Szökeová. Ještě před rozdělením Československa zastupoval náš stát pedagog Pražské konzervatoře Jaroslav Vlach, po němž jsem tuto pozici přebral v devadesátých letech já. V současné době máme zástupce dva, Jarmilu Vlachovou z plzeňské konzervatoře a Petra Vacka, výborného interpreta a učitele ZUŠ Dobřany, který v současnosti vyvíjí největší aktivitu. Díky němu se podařilo natočit a zaslat kvalitní nahrávky našich mladých nadějí, z nichž mnozí uspěli, a česká akordeonová škola potvrdila v obrovské konkurenci svojí vysokou úroveň.“

Mohlo by vás zajímat


2.7 3 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments