Jak je možná neznáte: Alma Schindler-Mahler-Gropius-Werfel

  1. 1
  2. 2
Sondy do soukromých životů slavných hudebníků a skladatelů (4). Alma Schindler-Mahler-Gropius-Werfel (31. srpna 1879, Vídeň – 11. prosince 1964, New York)
Alma Schindler-Mahler-Gropius-Werfel (zdroj flickr.com/Peter K. Levy)

Tři sňatky a řada afér
Nejkrásnější žena Vídně, manželka a milenka skladatelů, malířů a básníků a také jednoho kněze, se narodila v umělecké rodině malíře/krajináře habsburské monarchie Jacoba Schindlera a hamburské zpěvačky Anne Sofie Bergen. Její matka byla velkou milovnicí a cizoložnicí, měla za milence malíře Julia Bergera a brzy začala vztah i s Carlem Mollem, žákem a asistentem svého manžela. Jejich vztah trval několik let a zůstával skrytý jejímu manželovi. V nezveřejněném rukopisu Der schimmernde Weg Alma tvrdí, že biologickým otcem její mladší sestry Grety nebyl Schindler, ale jeho přítel a kolega Julius Victor Berger (1850–1902).

Alma Mahler se svou matkou Annou a sestrou Gretou (zdroj commons.wikimedia.org)

Alma měla první aféru se svým učitelem hudby, skladatelem Alexanderem Zemlinskym. Ze sňatku se Zemlinskym však měla strach, kvůli budoucím potomkům a jeho židovskému původu. Když bylo Almě třináct let, její otec, který ji zbožňoval, zemřel. Od té doby hledala náhradu – nového otce. Ve věku dvaadvaceti let se provdala za skladatele a dirigenta Gustava Mahlera, který byl o devatenáct let starší a měl jednu z nejmocnějších pozic jako Hofoperndirektor ve Vídni. Její předchozí milenci Gustav Klimt a Max Burckhard poukazovali na židovský původ Mahlera, který se však obrátil na katolicismus. Tato skutečnost vadila Almě u Zemlinského, ale u Gustava Mahlera ji neřešila. Měla s Mahlerem dvě dcery. Maria Anna zemřela ve věku pěti let, druhá, také nazývaná Anna nebo Gucki, se stala sochařkou, která žila v Londýně a Los Angeles.

Alma Mahler a dcery Maria a Anna – 1906 (zdroj en.wikipedia.org)

I když Alma Gustava Mahlera inspirovala k mnoha jeho dílům, ještě během jejich manželství začala vztah s architektem Walterem Gropiusem, za kterého se po smrti svého prvního manžela vdala a měla s ním další dceru Manon.

Alma Mahler, Walter Gropius a Manon v roce 1918 (zdroj it.wikipedia.org/Stefano Luca)

Ačkoli její příjmení bylo oficiálně Gropius, podepisovala se jako Alma Gropius-Mahler nebo Mahler-Gropius. Alma a Walter Gropius se rozvedli v roce 1920.

Alma však nebyla věrná ani svému druhému manželovi. Po celé tři roky měla poměr s enfant terrible vídeňské umělecké scény, mladým malířem Oskarem Kokoschkou. Oba žili a cestovali společně, a pokud se nemilovali, Kokoschka ji maloval.

Oskar Kokoschka: portrét Almy Mahler – 1912 – National Museum of Modern Art, Tokyo (zdroj commons.wikimedia.org/Daderot)

V roce 1913 vytvořil Windsbraut, impozantní obraz, na kterém se dva milenci vznášejí v oblacích. Když se rozešli, nechal si Kokoschka vyrobit figurínu Almy v životní velikosti, která mu měla nahradit jeho milenku. Když byl Kokoschka v otázce svého fetiše dotázán, šel přímo k věci: „Konečně poté, co jsem ji znovu a znovu kreslil a maloval, rozhodl jsem se jí zbavit. A tak jsem uspořádal velkou šampaňskou party s komorní hudbou, během které moje služka Hulda naposledy vystavila panenku ve všech jejích krásných oděvech. Jakmile se ráno rozednělo – byl jsem docela opilý, stejně jako všichni ostatní – popravil jsem ji na zahradě a rozbil jsem o její hlavu láhev červeného vína.“

Již v roce 1918 Alma porodila syna Martina, za jehož otce prohlásila svého nového milence, židovského básníka Franze Werfela. Chlapec však zemřel ve věku deseti měsíců. V roce 1929, když bylo Almě již padesát let, se znovu provdala za Franze Werfela, který byl o jedenáct let mladší a který se později proslavil dílem Píseň o Bernadettě. Přítel dcery Anny Mahler z manželství s Gustavem Mahlerem, skladatel Ernst Křenek, popisuje atmosféru rafinovaných večírků konaných v domě Mahler-Werfel a plných drahých jídel a těžkých nápojů takto: „Sex byl hlavním tématem rozhovorů a často se analyzovaly sexuální návyky přátel a nepřátel, přičemž se Werfel snažil přinést vážnou a intelektuální poznámku o světové proletářské revoluci.“

Alma Mahler (zdroj flickr.com)

S Werfelem odešla Alma v roce 1940 do exilu. Její útěk před nacistickým režimem vedl přes Lisabon do New Yorku a nakonec do Hollywoodu. Zemřela v New Yorku v roce 1964 ve věku pětaosmdesáti let.

Do svého sňatku s Gustavem Mahlerem v roce 1901 složila jen několik písní, pracovala na instrumentálních dílech a na části opery. Možná, že po roce 1910 začala opět sporadicky skládat, ale chronologicky je obtížné její skladby zařadit, protože své rukopisy nedatovala.

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat