Jak je možná neznáte: Sergej Vasiljevič Rachmaninov

  1. 1
  2. 2

Na konci roku 1942 byl skladateli diagnostikován pokročilý melanom, a i když byla jeho rodina o diagnóze informována, nesdělili mu tuto skutečnost. Rachmaninovo poslední veřejné vystoupení se uskutečnilo 17. února 1943 na University of Tennessee v Knoxville, Tennessee. Jeho recitál zahrnoval Klavírní sonátu č. 2 Fryderyka Chopina, která obsahuje smuteční pochod. Zemřel 28. března 1943, čtyři dny před svými sedmdesátými narozeninami. Rachmaninova manželka Natalia zemřela v roce 1951.

Citáty a rčení:
Hrál jsem Corelliho variace asi patnáctkrát, …podle toho, jak publikum pokašlávalo. Když začali kašlat víc, variaci jsem přeskočil. Když nikdo nekašlal, hrál jsem je ve stejném pořadí. Na jednom koncertu, už si nepamatuji, kde to bylo, bylo to nějaké malé město, kašlali tak silně, že jsem zahrál jen deset variací z dvaceti.
Nejúčinnější způsob, jak si bezchybně zapamatovat skladbu, je učit se jí bez chyb.
Hudby je dost na celý život – ale života není dost na veškerou hudbu.
Dobrý dirigent by měl být dobrý šofér; jsou vlastnosti, které musí mít jeden i druhý. Je to soustředění, neustálá kontrola pozornosti a přítomnost mysli; dirigent musí pouze přidat malý smysl pro hudbu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat