Natalia Ushakova v experimentálním představení Echo – Metamorphoses II

Spolek opera povera aktuálně uvádí druhé pokračování výzkumně-experimentálního projektu Echo – Metamorphoses, za kterým stojí autorská dvojice skladatele Víta Zouhara a divadelníka Rocca. V hlavní roli, coby vokál/Echo, se představí sopranistka Natalia Ushakova, kterou tak vůbec poprvé můžeme vidět v expresivním a inovativním operním formátu. Představení se uskuteční v Brně, Praze a v Olomouci.
Natalia Ushakova (zdroj opera povera)

Brněnské uvedení je hostem Mezinárodního hudebního festivalu Setkávání nové hudby Plus a uskuteční se 2. listopadu v 15.00 hodin v Atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, která se na představení podílí zároveň i jako partner. Den nato, 3. listopadu zavítá netradiční opera do Prahy, do Českého muzea hudby u příležitosti Festivalu hudebního divadla Opera 2017, kde začíná v 19.00 hodin. Symbolické rozloučení a možná i pozvánka na další operní metamorfózu proběhne 5. listopadu v 17.00 hodin v Atriu UcUP v Olomouci, jako součást letošního ročníku festivalu Opera Schrattenbach.

„Společně s Vítem Zouharem jsme se obsahově snažili vrátit k prainspiraci prvních oper z přelomu šestnáctého a sedmnáctého století, ke starořímskému básníkovi Publiovi Ovidiovi Nasovi a jeho hlavnímu epickému dílu Proměny či Metamorphoses obsahující celou řadu starořeckých a římských mýtů popisujících různé proměny podoby“, vysvětluje Rocc, spoluautor a zároveň i umělecký šéf spolku opera povera. „Toto dílo navíc sloužilo jako předloha k prvním operním libretům jako např. Dafne, Ofreus a Eurydika a další. Opera je syntetické dílo, které spojuje složku hudební, literární, výtvarnou, pěveckou, hereckou, taneční.“, doplňuje Rocc.

Druhé pokračování z řady alternativního polyoperního cyklu Metamorphoses slibuje v budoucnu i další vývoj, neboť inscenátoři letošní uvedení doplňují podtitulem „Vše, co propojuje zvuk a prostor, se může stát operou“, nasnadě jsou tedy i další výpravy za hledáním nových hudebně-divadelních forem žánrově zařazených jako opera ambient, čímž se spolek opera povera často profiluje.

Více informací najdete na www.operapovera.eu
30. 10. 2017, Brno
***

opera povera
Idea spolku opera povera sahá do roku 2005, kdy operní režisér a umělecký vedoucí spolku Rocc během svých studií v Curychu, inspirován Grotowského teorií chudého divadla a uměleckým stylem arte povera, položil základní tezi opery povera (v doslovném překladu z italštiny: „chudá opera“ respektive „chudé dílo“). Spolek byl poté oficiálně založen v roce 2013 v České republice Roccem (Slovinsko), dramaturgem Pavlem Petráňkem (ČR) a manažerem spolku Tomášem Cafourkem (ČR).

Pro více informací kontaktujte:
Gabriela Vojtičková | produkční manažerka | Opera Povera z. s., Lipník 114, 675 52 Lipník u Hrotovic
E [email protected] | M +420 608 939 844 | www.operapovera.eu
MgA. Tomáš Cafourek | manažer spolku | Opera Povera z. s., Lipník 114, 675 52 Lipník u Hrotovic
E [email protected] | M +420 736 770 297 | www.operapovera.eu

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat