Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
Týden od 30. října do 5. listopadu 2017 - vydání číslo 235. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Vybíráme z událostí aktuálního i uplynulého týdne.

Co přinese tento týden
Zahraničí
Po úvodním koncertu své 69. koncertní sezony, který se konal ve čtvrtek 26. října v koncertní síni Slovenské filharmonie a z něhož jsme přinesli recenzi zde, se slovenští filharmonici představí se svým novým šéfdirigentem Jamesem Juddem také tento týden, ve čtvrtek 2. a v pátek 3. listopadu. Kromě Partity k poctě Mistra Pavla z Levoče Alexandra Moyzese zazní dvě díla (Koncert pro violoncello a orchestr č. 2 D dur Josepha Haydna a Enigma variace Edwarda Elgara), v nichž se jako sólista předvede maďarský violoncellista István Várdai.

James Judd, Slovenská filharmónia – ilustračné foto (zdroj Slovenská filharmónia / foto Peter Brenkus)

Abonentní sezona 2017/2018 Gesamtkunstwerk Bratislava, Vídeň bude zahájena výběrem árií z oper Georga Friedricha Händela v interpretaci mezzosopranistky Magdaleny Kožené. Ta je provede spolu s Venice Baroque Orchestra a dirigentem Andreou Marconem v neděli 5. listopadu v bratislavské koncertní síni Slovenské filharmonie. Reflexi koncertu si budete moci přečíst na našem portálu.

 

Praha
Koncertem Dvořákova tria pokračuje v pondělí 30. října komorní řada PKF – Prague Philharmonia. V Českém muzeu hudby si příznivci komorní hudby budou moci vychutnat provedení klavírních trií Josepha Haydna, Bohuslava Martinů a Franze Schuberta. Z koncertu připravujeme recenzi.

Dvořákovo trio (foto © Marek Novotný)

Dvě premiéry má na programu tohoto týdne Ponec – divadlo pro tanec. V pondělí 30. října se taneční skupina VerTeDance představí se svojí inscenací Pojďme na tanec! režisérky Petry Tejnorové (předpremiérový rozhovor s ní jsme přinesli zde), v pátek 3. listopadu bude mít premiéru surrealistický obraz jedné rodiny a jedné šílené noci v Praze, který nese název Family Journey. Představení nastudoval soubor DOT504, který oslovil ke spolupráci choreografa Antona Lachkého. Recenzi premiéry projektu Dokud neumřeli choreografa Petra Tyce z minulého týdne si můžete přečíst zde, také premiéry tohoto týdne zhodnotíme na našich stránkách.

Do své druhé poloviny vstupuje v tomto týdnu festival Struny podzimu. Zážitek slibuje společné vystoupení virtuose akordeonu a bandoneonu Richarda Galliana a Baborák Ensemblu, které se odehraje na pódiu Dvořákovy síně Rudolfina v úterý 31. října a z nějž přineseme našim čtenářům recenzi. V pátek 3. listopadu zazní v La Fabrice unikátní živé provedení Mateřštiny – projektu kontrabasisty a skladatele Jiřího Slavíka, na němž spojí síly s Marianem Friedlem a s umělci z proslulého orchestru lidových nástrojů VUS Ondráš. Slavík na svém stejnojmenném CD z roku 2016 pátrá po svých kulturních kořenech a originálním způsobem využívá odkaz moravské a slezské lidové hudby ve svých vlastních soudobých skladbách nebo v úpravách tradičních melodií. Anežský klášter bude v neděli 5. listopadu hostit sólový recitál kytaristy Ralpha Townera.

Jiří Slavík (foto © Martin Zeman)

Česká filharmonie si na třech úvodních koncertech programové řady A (ve dnech 1.–3. listopadu) připomene sté výročí narození Leonarda Bernsteina. Večer otevře Fantastické scherzo Josefa Suka a poté se k České filharmonii připojí izraelský houslista Vadim Gluzman, který loni vystoupil například na festivalu BBC Proms nebo v newyorské Carnegie Hall, aby společně provedli Serenádu podle Platónova Symposia pro sólové housle, smyčcový orchestr, harfu a bicí Leonarda Bernsteina. Dramaturgii koncertů, na nichž povede filharmoniky Jiří Rožeň, doplní Dvořákova Symfonie č. 5 F dur. Z koncertu chystáme recenzi.

Po desetidenní odmlce pokračuje ve čtvrtek 2. listopadu ve Venuši ve Švehlovce Festival hudebního divadla Opera inscenací strašidelné pohádky Čaroděj a jeho sluha brněnského operního souboru Ensemble Opera Diversa. V pátek 3. listopadu bude mít v Českém muzeu hudby pražskou premiéru výzkumně-experimentální operní projekt Opera-ambient ECHO – METAMORPHOSES II spolku Opera povera, který se zabývá hledáním nových hudebně-divadelních forem. Závěr festivalu bude v sobotu 4. listopadu patřit Národnímu divadlu moravskoslezskému Ostrava, které nejprve dopoledne uvede v Divadle D21 svoji inscenaci pro děti Zob, Zob, Zoban, aby večer festival ve Stavovském divadle slavnostně zakončil svým nastudováním Thomasovy opery Hamlet. Všechny operní produkce ze závěru festivalu zhodnotíme na našich stránkách.

A. Thomas: Hamlet – Jana Sibera (Ophélie) – NDM 2016 (foto Martin Popelář)

 

Regiony
Dva z celkem čtyř festivalových koncertů Hudebního fóra Hradec Králové se odehrají tento týden v Sále filharmonie Hradec Králové. Dramaturgickým vrcholem večera v úterý 31. října bude pohybové ztvárnění Malého rekviem za jistou polku Henryka Mikołaje Góreckého v podání souboru Holektiv. Program doplní Symfonie pro smyčce – „Hlasy“ Pēterise Vaskse a Koncert pro klavír a orchestr Wojciecha Kilara v interpretaci Filharmonie Hradec Králové, dirigenta Macieje Tworeka a klavíristy Marcina Koziaka. Závěrečný koncert ve čtvrtek 2. listopadu nabídne kromě děl Guillauma Connessona a Jamese MacMillana také Koncert pro housle a orchestr „Krvavé housle“ Johna Corigliana, v němž se před Symfonický orchestr Českého rozhlasu jako sólistka postaví Gabriela Demeterová. Recenzi druhého festivalového koncertu, který byl přehlídkou japonské hudby v podání Janáčkovy Filharmonie Ostrava, najdete zde. Také ze závěrečného koncertu festivalu chystáme recenzi.

V rámci festivalu Lípa Musica se ve čtvrtek 2. listopadu uskuteční mistrovské kurzy v oboru klarinet pro žáky ZUŠ Česká Lípa s hráčem a pedagogem Milanem Řeřichou. Výsledky celodenního snažení předvedou žáci ZUŠ v pátek 3. listopadu v Jiráskově divadle v České Lípě, kde vystoupí spolu se svým lektorem.

Milan Řeřicha (zdroj Lípa Musica)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Mohlo by vás zajímat