Opera není ozdravovna. V Bukurešti to vře, spory v Opeře bude řešit vláda

Vedení hlavní operní scény v Rumunsku zakázalo mezinárodně uznávané primabaleríně Alině Cojocaru a dánskému tanečníkovi a choreografovi Johanu Kobborgovi vstoupit do budovy bez stálého dohledu místní bezpečnostní služby. Jde o následek konfliktu umělců s prozatímním vedením instituce, napsala agentura AP. Kvůli sporu opera zrušila již tři představení.

Opera Naţională București (foto archiv)
Opera Naţională București (foto archiv)

Kromě obou hvězd se zákaz týká ještě sedmi dalších lidí včetně bývalého generálního manažera či technického ředitele. Vedení opery se k zákazu nevyjádřilo.

Johan Kobborg začal pracovat ve službách Národní opery v Bukurešti v roce 2013, ale nedávno odstoupil, prý kvůli nátlaku nového vedení. Za předchozích šéfů došlo ke konfliktu a část rumunských zaměstnanců skandovala „Pryč s cizinci! Toto je naše národní opera!“, protože se domnívala, že Kobborg je přeplácen. Cojocaru se ve sporu postavila za svého dánského partnera.

Alina Cojocaru a Johan Kobborg (zdroj gramilano.com)
Alina Cojocaru a Johan Kobborg (zdroj gramilano.com)

„Opera není ozdravovna. Nejprve by se měla starat, aby diváci byli spokojení,“ prohlásil v televizi bývalý šéf vídeňské Státní opery Ioan Holender, podle kterého by se současná bukurešťská opera měla zavřít a založit znovu — ale tentokráte se schopnějšími zaměstnanci.

Ioan Holender (foto Michaela Bruckberger)

Místopředseda rumunské vlády Vasile Dancu se s umělci setkal a slíbil jim, že požádá úřad vlády, aby prošetřil situaci a možná pochybení.

Opera, která má asi 750 zaměstnanců a kterou vláda silně dotuje, se v posledních letech stala populárnější díky tomu, že ceny vstupenek klesly v přepočtu na přibližně 200 korun.

Opera Naţională București (foto archiv)
Opera Naţională București (foto archiv)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat