Operní panorama Heleny Havlíkové (93)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Týden od 15. do 21. října 2012
 – Repríza Simona Boccanegry v Olomouci
 – Plzeňská La Gioconda potřetí – s Petrou Šimkovou Alvarez
 – Zlatá Praha a Armel – výsledky
 – Missa Omnium Sanctorum Jana Dismase Zelenky a Collegium 1704
 – Titanic znovu potápěný na Strunách podzimu
 – Inspirace na dny příští
***

Repríza Simona Boccanegry v Olomouci

Simon Boccanegra sice spadá do období operní zralosti Giuseppe Verdiho, jehož politickému postoji za sjednocení Itálie témata politického boje mezi patriciji a plebejci o vládu v Janově 15. století konvenovalo, ale ani přepracování po neúspěšné benátské premiéře (1857) se vstřícným přijetím v Miláně (1881) nezařadilo tuto operu k repertoárovým stálicím.

Ať už byly důvody toho, že se vedení Moravské divadlo Olomouc rozhodlo znovu nastudovat původně libereckou inscenaci v režii Michaela Taranta z roku 2008, jakékoli, lze tento přístup přivítat. Koprodukce nebo přebírání inscenací je ve světě běžná praxe, která prodlužuje životnost a rozšiřuje divácký okruh  inscenací – většinou úspěšných nebo zajímavých; pro divadlo s výhodou znalosti podoby inscenace a úspory finančních prostředků. U nás je tento model, který využívají renomované scény významu londýnské Královské opery, newyorské Metropolitní opery, bavorské Státní opery, Vídeňské státní opery nebo milánské La Scaly, zatím spíše výjimkou. Tarantova inscenace Boccanegry patří k těm, které si znovuuvedení zaslouží. Režisér se v ní drží svých osvědčených přístupů, kdy vychází z libreta a domýšlí jeho příběh tak, že v druhém plánu rozehrává situace, které ozřejmují jednání postav nebo převádějí do vizuální podoby úvahy, vzpomínky, události, o kterých se jinak pouze mluví. Právě Boccanegra mu poskytuje pro takový přístup mnoho příležitostí už tím, že hlavní zápletka opery je postavena na nejasném původu dívky jménem Amelie Grimaldi: její minulost postupně rozkrývají Boccanegra, který v ní pozná svou zmizelou dceru Marii, Amélií milovaný Gabriele, který ji žárlivě považuje za Boccanegrovu milenku, další ctitel Paolo, který ji tajně unese, a konečně i Boccanegrův nepřítel, šlechtic Jacopo Fiesco, který až pozdě pochopí, že Amelie, je vlastně jeho vnučkou. Důslednost, s níž Tarant věrný své režijní metodě, rozehrává scény malého děvčátka Marie a její opatrovnice, ve výsledku však působí až obsedantně.

Třebaže z renesance odvozené kostýmy Dany Hávové stírají rozdíly sociální postavení mezi znesvářenými patriciji a plebejci, v dnešní době politických sporů, jichž jsme u nás svědky, nabývá aktuální význam scénické řešení, které nahrazuje renesanční benátské paláce 15. století „drsnými“ obnaženými konstrukcemi z železa a drátěného pletiva. Vnášejí svým neosobním chladem prvek nadčasovosti do mechanismů moci, nezávislých na tom, jakým „obsahem“ jsou prostory vyplněny a jak jsou zrovna kostýmovaní strůjci modenských „her“.Verdi v Boccanegrovi nakročil k hudebnímu dramatu, v němž role orchestru z doprovodného tělesa roste k partnerství. Dirigent Miloslav Oswald dal hudebnímu nastudování dramatický náboj, který orchestr přesvědčivě interpretoval i při říjnové repríze inscenace, která měla premiéru v prosinci loňského roku.

Uvedení se také mohlo opřít o dobré pěvecké výkony – především barytonisty Michaela Kubečky jako proradného Paola, basisty Jiřího Přibyla v roli Boccanegrova nepřítele Fiesca, ale i Magdy Málkové jako Amelie a Vladislava Zápražného v titulní barytonové roli Boccangery.

Hodnocení autorky: 80 %
***

Plzeňská La Gioconda potřetí – s Petrou Šimkovou Alvarez

Plzeňskou inscenaci Ponchielliho Giocondy jsem v Operní panoramatu  představila hned po červnové premiéře s Evou Urbanovou (zde) a znovu po následující repríze s Ivanou Veberovou (zde). Divadlo J. K. Tyla má ovšem pro tuto náročnou roli velkého rozsahu, která vyžaduje jak velký dramatický výraz, tak umění koloratury i lyrickou jímavost dokonce tři představitelky. Petra Šimková Alvarez se zatím se zaměřovala na méně dramatické role – Mozartovu Zuzanku z Figarovy svatby, Pucciniho Mimi nebo Smetanovu Mařenku. Také jako Gioconda, pouliční zpěvačka, která pro neopětovanou lásku obětuje svůj život, uplatnila Petra Šimková Alvarez svoji muzikalitu, dobře zvládnutou techniku, ale především svou osobitou barvu, která připomíná nádhernou vroucnost sopránu Gabriely Beňačkové. Ovšem z  interpretace střední a hlubší polohy partu lze usoudit, že Gioconda v tuto chvíli přece jen není pro pěvecké umění Petry Šimkové Alvarez optimální rolí.

Hodnocení autorky: 80 %
***

Zlatá Praha a Armel – výsledky

Dva soutěžní mezinárodní festivaly – televizní Zlatá Praha a Armel s finále v maďarském Segedínu a s účastí našich zástupců (viz Operní panorama zde) znají své vítěze.

Porota Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha samozřejmě posuzuje soutěžní snímky primárně z televizního hlediska. Pokud bychom ovšem bilancovali Zlatou Prahu z operního úhlu pohledu, bylo zastoupení záznamů operních představení i dokumentů o operních interpretech vedle tance a dalších žánrů vážné hudby na 49. ročníku velice silné. Přesto mezi hlavní ocenění – Český křišťál a Grand Prix – se žádný z operních pořadů nedostal. Dva záznamy oper získaly „až“ další ceny: Diváci si nejvíce oblíbili Verdiho Macbetha v nastudování Londýnské královské opery se Simonem Keenlysidem v hlavní roli. Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 obdržel Ondřej Havelka za režii inscenace Giuseppe Scarlattiho Kde je láska, je i žárlivost v unikátním barokním divadle Českokrumlovského zámku (viz Operní panorama zde). Zdůvodnění poroty vyzdvihuje nejen skvělou popularizaci barokního díla z českokrumlovského archivu při respektování všech pravidel a principů typických pro barokní divadlo, ale především vtipné a nápadité podání příběhu, a to jak v samotné divadelní verzi na scéně krumlovského barokního divadla, tak i v pečlivém a obrazově zajímavém záznamu.

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Hodnocení

Vaše hodnocení - Verdi: Simon Boccanegra (MD Olomouc)

[Celkem: 0    Průměr: 0/5]

Vaše hodnocení - Ponchielli: La Gioconda (DJKT Plzeň)

[Celkem: 1    Průměr: 3/5]

Vaše hodnocení - Zelenka: Missa omnium sanctorum -C1704 (15.10.2012 Praha)

[Celkem: 0    Průměr: 0/5]

Vaše hodnocení - Potopení Titaniku-Gavin Bryars Ensemble (Struny podzimu 2012)

[Celkem: 0    Průměr: 0/5]

Mohlo by vás zajímat


3
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Ctirad

Boccanegra byl v Liberci a možná i v Olomouci celkem dynamickým představením, ale kdo se má dívat na ty Tarantovy popisnosti? Proč při každé zmínce o děvčátku Marii se tam musí zjevit holčička s maminkou? Podobně v Tarantově Carmen, když zpívá José duet s Micaelou se zas objeví maminka s holčičkou a chlapečkem nebo v ostravské Její pastorkyni, když se Jenůfa modlí k Panně Marii a ona se tam vzadu prochází. To už není zdivadelnění, ale popisnost. A ta bere divákovu fantasii. Kdyby se režisér Tarant těchto trapných popisností vzdal, patřil by jistě k našim špičkovým operním režisérům, protože umí… Číst vice »

hanka

Paní Málková z Boccanegry není Marie, ale Magda.