Pár minut s Markem Kopelentem skončilo Vyhnáním

  1. 1
  2. 2

Vyhnání pro mezzosoprán, hoboj sólo a devět hlubokých smyčců Marka Kopelenta zakončilo koncert k jeho pětaosmdesátým narozeninám. Před Brno Contemporary Orchestra se znovu objevil hobojista Vilém Veverka, po jehož boku stanula sopranistka Irena Troupová. V první části uplatňuje skladatel časté prolínání zvuku hoboje a lidského hlasu, což bohužel zapříčinilo nečitelnost textu, ba dokonce řeči zpěvu. Teprve až v místě, kdy všechny nástroje kromě zpěvu umlkly, byla zřetelně slyšet latina. V části Interludium I, která byla koncipována jako hobojové sólo/kadence, si Veverka hrál i s těmi nejdrobnějšími nuancemi, přičemž zbytek ansámblu ho po jeho nástupu zvukově velmi hezky a vyrovnaně podporoval.

Jakmile se přidal zpěv, bylo, zatímco ostatní mlčeli, velice jasně slyšet: „Tu ergo nominis audi“, avšak rozumět hlasu bylo pouze do nástupu hoboje a orchestru. Poté se dala rozpoznat pouze melodie zpěvu. Nicméně, navzdory tomu, že text zpěvu byl nečitelný, se v částech, které byly svěřené pouze diskantování zpěvu a hoboje, tyto dva elementy důvtipně prolínaly. S intonací neměla Troupová sebemenší potíž, a kdykoliv se v orchestru nebo hoboji ozval stejný tón, který sopranistka držela, vždy perfektně ladil. V předposlední větě s názvem Interludium II, jež byla opět svěřena pouze hoboji, uplatnil Vilém Veverka velice sytý a hutný tón, ačkoliv zůstával, i přes svou plnost, příjemným k poslechu.

Tento narozeninový koncert Brno Contemporary Orchestra byl poněkud jiný, než jejich koncerty bývají; na programu, kromě Vyhnání z roku 2006, byly kompozice převážně z konce šedesátých nebo začátku sedmdesátých let, to znamená téměř padesát let staré. Nejzajímavější, i přes světový věhlas Gubajduliny, však zůstala skladba první, A Few Minutes with an Oboist, která svým vtipem a originálností patřila spíše na konec celého večera nežli do jeho úvodu. I přesto však posluchači měli možnost slyšet naprosto osobitou hudbu tří (téměř) současníků.

Hodnocení autora recenze: 85%

 

Brno Contemporary Orchestra – Blahopřání
Dirigent: Pavel Šnajdr
Irena Troupová (soprán)
Vilém Veverka (hoboj)
Josef Klíč (violoncello)
Brno Contemporary Orchestra
19. dubna 2017 Besední dům Brno

program:
Marek Kopelent: A Few Minutes with an Oboist, Concerto galante pro hoboj a komorní soubor
Zbyněk Vostřák: Kyvadlo času pro violoncello, 4 instrumentální skupiny a elektronické varhany op. 40
=přestávka=
Sofia Gubajdulina: Concordanza pro komorní soubor
Marek Kopelent: Vyhnání pro mezzosoprán, hoboj sólo a 9 hlubokých smyčců na texty Starého zákona a Jana Amose Komenského

www.bcorchestra.cz

  1. 1
  2. 2

Hodnocení

Vaše hodnocení - Brno Contemporary Orchestra – Blahopřání (Brno 19.4.2017)

[Total: 4    Average: 4/5]

Související články


Napsat komentář