Píseň kamennému městu aneb světové premiéry ve vodojemu

Poslední koncert z cyklu Neviditelné město nese název Samá láska dle básnické sbírky Jaroslava Seiferta. Projekt vznikl ve spolupráci s TIC Brno a nově otevřenými Vodojemy Žlutý kopec, které před koncertem nabídnou posluchačům prohlídky, na které bude možné dokoupit vstupenky na místě.
Vodojemy Žlutý kopec (zdroj Vodojemy Žlutý kopec)
Vodojemy Žlutý kopec (zdroj Vodojemy Žlutý kopec)

„Zdálo se nám fascinující, že obrovské a strhující prostory, které měly být navěky zaplněny třiceti milióny litrů vody, a nikdo je nikdy neměl spatřit, se staly mimořádnou turistickou atrakcí. Vnímali jsme to jako silně poetické či poetistické, kdy i zde byl patrný rozkol mezi opěvováním továren s proletáři a oslněním krásou každodennosti, jenž se odehrává ve druhé sbírce Jaroslava Seiferta“ vysvětluje dramaturg BCO Viktor Pantůček.

Začínat se bude venku, kde vedle nově opravené správní budovy zazní úvodní skladba Underground, kterou na objednávku BCO napsal Petr Hromádka

Koncert pokračuje pod zemí monochronní tvorbou litevské skladatelky Justé Janulyté, která byla jasnou volbou, podzemní stavby jakoby byly postaveny právě pro ni. V české premiéře zazni Sleeping Patterns z roku 2022. 

Další objednávkou večera je in situ kompozice / instalace Vodovjemy Tomáše Šenkyříka postavená na autentických nahrávkách ticha a zvuků vodojemů na Žlutém kopci. 

Po přestávce se ve vodojemu potká Frank Zappa a Mejla Hlavsa v kompozici Plastic Meat, napsané Josefem Klíčem pro sérii Please, Do Not Disturb, realizovanou BCO v brněnských hotelech v pandemické době. Takže vlastně další světová premiéra (k vidění na YouTube). 

Pevným bodem druhé půle koncertu je Kya pro klarinet a sedm nástrojů z roku 1959 od italského skladatele Giacinta Scelsiho. 

Před rekonstrukcí byl druhý z vodojemů obrostlý kořeny psího vína, Noemi Savková byla proto požádána, aby toto proplétání neviditelného života s neviditelným městem vštěpila do své písně pro kamenné město. Vznikla tak kompozice s názvem Psí víno pro ensemble, cink a kapající vodu

Na závěr všechny čeká ještě jedno krátké, ale intenzivní překvapení, které pro BCO i pro posluchače připravil Pavel Šnajdr. V pauze koncertu bude možnost zakoupit občerstvení od bistra Matyho chálka.

Koncert je na stání – je možno donést si vlastní posezení typu turistické židle. Vstupenka na koncert NEOBSAHUJE vstupné na prohlídku dalších vodojemů! Prohlídku bude možné dokoupit na místě od 17:30 a až do 18:50 hodin se budete moci kochat.

„Dvanáctivteřinový dozvuk byl limitem i výzvou, a protože hudba je pro nás vždy na prvním místě, rozhodli jsme se zahájit celý koncert na povrchu, před vstupem do podzemí. Po dlouhém zvažování jsme se rozhodli nestavět židle, protože zážitek bude v prostoru, stejně jako posluchači. Můžete se vybavit vlastní turistickou židličkou. Jinak kromě překvapení bude i pauza a občerstvení“, doplňuje umělecký vedoucí a šéfdirigent Pavel Šnajdr a dodává: „Mám také radost, že budeme moci na koncertě představit naši další koncertní sezonu, která bude opět spektakulární“.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments